Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

Göllerin oluşumları Türkiyedeki göller ve oluşumları 1. Yerli Kaya Gölleri a. Tektonik Göller: Yer kabuğunun çökmesi veya kırılması neticesinde meydana gelen çukurluklara suların dolmasıyla oluşurlar.

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Ülkemizin Gölleri ve Göllerin Oluşumları Hakkında Bilgi, Göllerin oluşum özellikleri

  Sponsorlu Bağlantılar
  Göllerin oluşumları
  Türkiyedeki göller ve oluşumları


  1. Yerli Kaya Gölleri

  a. Tektonik Göller: Yer kabuğunun çökmesi veya kırılması neticesinde meydana gelen çukurluklara suların dolmasıyla oluşurlar. Dünya nın en derin gölü olan Baykal Gölü (1741 m), Lût Gölü, Hazar Gölü ve Çad Gölü yeryüzündeki başlıca büyük tektonik göllerdir.

  LUT GÖLÜ (TEKTONİK)

  Ülkemizdeki başlıca tektonik göller ise şunlardır:

  * Marmara Bölgesi nde; Sapanca, İznik, Ulubat ve Manyas gölleri,
  * Ege Bölgesi nde; Simav Gölü,
  * Göller Yöresi nde; Beyşehir, Eğirdir, Acıgöl, Burdur, Ilgın (Çavuşçu), Akşehir, Eber, Suğla ve Kovada gölleri,
  * İç Anadolu Bölgesi nde; Tuz, Seyfe ve Tuzla gölleri,
  * Doğu Anadolu Bölgesinde Hazar, Hozapin ve Van gölleri.

  TUZ GÖLÜ (TEKTONİK)

  Türkiyenin en büyük tabii gölü olan Van Gölü, tektonik bir çukurluğun önünün lavlarla kesilmesi sonucu oluştuğundan volkanik set gölü olarak da bilinir.

  b. Karstik Göller: Bu tür göller, kayatuzu, jips, kalker gibi çözünebilen tabakaların bulunduğu sahalarda meydana gelir. Bazı karstik göllerin oluşumunda tektonik olaylar da etkili olmuştur.

  Karstik göller, ülkemizde en fazla AKDENİZ BÖLGESİ Toros Dağlarının batı kesiminde bulunur. Buralarda yer alan Kızılören obruk gölü, Kestel, Avlan, Yarışlı ve Salda gölleri tipik birer karstik göldür. Bu göllerimiz sadece, kireçtaşlarının çözülmesiyle oluşan çanaklar üzerinde meydana gelmişlerdir.

  AVLAN GÖLÜ(KARSTİK)

  Bununla birlikte, bu alandaki bazı göllerimizin ise oluşumu, tektonik çanaklarda başlamış, karstik olaylarla devam etmiştir. Bu göllerimizin başlıcaları, Beyşehir, Eğirdir, Burdur, Acıgöl, Kovada ve Suğla gölleridir.

  c. Volkanik Göller: Volkanik faaliyetler esnasında oluşan patlama çukurları içerisinde meydana gelen göllerdir. Başlıca volkanik göllerimiz, Meke Gölü, Acıgöl, Nemrut ve Gölcük gölleri ile Süphan Dağının yan kraterlerinden birinde bulunan Aygır Gölüdür.

  MEKE GÖLÜ(VOLKANİK)

  d. Buzul (Sirk) Gölleri: Dağ doruklarında, buzulların aşındırmasıyla oluşan ve sirk adı verilen çukurluklarda meydana gelirler. Ülkemizde Sat, Ağrı, Erciyes, Kaçkar ve Bolkar dağları ile Aladağlar üzerinde yer yer bu türden göller bulunmaktadır.

  2. Set Gölleri

  a. Alüvyal Set Gölleri: Alüvyonlarla akarsuyun önünün kapanması sonucu oluşur. Ülkemizde, Marmara, Çamiçi (Bafa), Köyceğiz, Mogan ve Eymir Gölleri ile Uzungöl bu tür göllerdendir.

  UZUNGÖL(ALÜVYAL SET)

  b. Kıyı Set Gölleri: Dalga ve akıntıların taşıdığı malzemeleri koy ve körfezlerin ağız kısmında biriktirmesiyle oluşur. Ülkemizde, Büyük ve Küçük Çekmece gölleri, Durusu (Terkos) gölü, Çukurova deltasındaki Akyatan gölü kıyı set gölleridir.

  ÇEKMECE GÖLÜ(KIYI SET)

  c. Heyelan Set Gölleri: Heyelan sonucu bir akarsuyun önünün kapanmasıyla oluşur. Tortum, Sera, Abant, Zinav ve Sülük gölleri ile Yedigöller bu tür göllerdendir.

  abant yedi göller(heyelan set)

  Abant Gölünün oluşumunda tektonik hareketler ile alüvyal birikimlerin de etkisi oluşmuştur.

  d. Volkanik Set Gölleri: Volkanizma sonucu vadi önlerinin kapanmasıyla meydana gelir. Van, Erçek, Nazik, Çıldır, Haçlı ve Balık gölleri ülkemizdeki volkanik set gölleridir.

  VAN GÖLÜ (VOLKAN SET GÖLÜ)

  e. Baraj (Yapay) Gölleri: Yapay göllerimizin en büyükleri, Atatürk, Keban, Karakaya ve Hirfanlı barajlarının gerisinde kurulan göllerdir.

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Türkiyedeki Göllerin Sınıflandırılması
 3. Göller, Türkiyenin Gölleri, Türkiyede Göllerin Dağılışı
 4. Göller, Göllerin Oluşumu, Göl Çeşitleri, Göllerin Dağılışı
 5. Türkiyede Bulunan Göllerin İsimleri, Türkiyedeki Göllerin Adı
 6. Türkiyedeki göller ve oluşumları özellikleri, Göllerin oluşum özellikleri
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş