Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

Akarsu aşınım şekilleri 1. Vadiler a. Boğaz Vadi (Yarma Vadi): Yüksek dağ sıralarını enine yarıp geçen akarsular bu tür vadiler oluştururlar. Vadilerin yamaçları oldukça diktir

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Akarsu aşınım şekilleri

  Sponsorlu Bağlantılar
  Akarsu aşınım şekilleri

  1. Vadiler


  a. Boğaz Vadi (Yarma Vadi): Yüksek dağ sıralarını enine yarıp geçen akarsular bu tür vadiler oluştururlar. Vadilerin yamaçları oldukça diktir ve vadi dardır.  Türkiye'de Kızılırmak Yeşilırmak Fırat Sakarya Seyhan ve Göksu nehirleri ile Zap suyu böyle vadilerden akarlar.


  b. Kanyon Vadi: Yamaçlardaki farklı aşınma sonucu basamaklı bir biçimde oluşan vadi tipidir. Yamaçlar oldukça dik ve derindir. Genellikle kolay aşınabilen kalın kalker tabakaları içerisinde oluşurlar.  Kanyon Vadi


  Kanyon vadiler Türkiye’de pek yaygın değildir. Akdeniz Bölgesi’ndeki Göksu vadisinde kanyonlar görülür.


  c. Çentik (Kertik) Vadi: Akarsu yatağında aşındırma derine doğru sürüyorsa “V” şekilli vadiler oluşur. Bu tür vadilere çentik vadi adı verilir.  Çentik vadiler ülkemizde en yaygın olan vadi tipleridir. Dağlık alanlarda bu tür vadilere sıkça rastlanır.


  d. Yatık yamaçlı vadi: Farklı aşınma sonucunda farklı yükseklikteki yamaçlara sahip olan vadi tipidir. Akarsu yatağının eğiminin azaldığı yerlerde görülür.


  e. Tabanlı vadi: Akarsu aşındırmasının ileri safhalarında oluşan vadi şeklidir. Vadi tabanı ova özelliği kazanır. Vadi yamaçları iyice yatıklaşır ve belirginliğini kaybeder.  Türkiye’de özellikle Batı Anadolu’da bu tür vadiler yaygındır.


  2. Menderesler


  Akarsular eğimlerinin azaldığı yerlerde kıvrılarak akarlar. Hem aşındırma hem de biriktirme sonucunda bu kıvrımlar daha da genişleyerek menderesleri oluştururlar.Hem aşındırma hem biriktirme şeklidir.


  Mendereslerde yana aşındırma fazla olduğu için sık sık yatak değiştirirler. Ülkemizde ovaların tabanlarında ve olgun vadilerdeki akarsular menderesler çizerek akarlar.


  menderes


  Menderesler oluşturan bir akarsuyun;


  Yatak eğimi azalmıştır. Akarsu hızı azalmıştır.

  Uzunluğu artmıştır. Aşındırma gücü azalmıştır.
  Biriktirme faaliyetleri yaygındır.

  3. Kırgıbayır (Badlands)


  Şiddetli yağmurların oluşturduğu selinti suları bitki örtüsünün bulunmadığı ve kolay aşınabilen arazileri aşındırır.


  Bunun sonucunda arazi yüzeyi girintili çıkıntılı bir görüntü alır. Bu tür arazilere kırgıbayır adı verilir.


  Kırgıbayır özellikle sağanak yağışların görüldüğü yarıkurak bölgelerde daha sık meydana gelir. Türkiye’de İç Anadolu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde yaygındır.

  4. Çağlayan ve Çavlanlar (Şelaleler)


  Akarsu yataklarında bazen bazı tabakalar aşınmaya karşı farklı direnç gösterirler. Bunun sonucunda da basamaklar oluşur. İşte akarsuların bu basamaklardan akan kısımlarına çağlayan adı verilmektedir. Eğer basamaklar yüksekçe ve düşen su miktarı fazla ise böyle kısımlar da çavlan veya şelale olarak isimlendirilir.


  şelale


  Ülkemizdeki en tanınmışları Manavgat Çağlayanı ile Düden Muradiye ve Gürlevik şelaleleridir.


  Çağlayan ve çavlanlarda suların yüksekten düştüğü kısım aşınırsa derin oyuklar oluşur. Bu oyuklara dev kazanı adı verilir


  5. Peribacaları


  Volkanik arazilerde selinti sularının aşınmaya karşı farklı dirençteki tabakaları aşındırması sonucunda oluşan şekillerdir.Oluşumunda volkanik tüflü arazisel ve yağmur sularıbitki örtüsünün az olması ve rüzgar etkilidİR.


  Türkiye’de Nevşehir Ürgüp Göreme Avanos çevresinde yaygındır.


  6. Peneplen (Yontukdüz)


  Akarsuların ve akarsularla birlikte diğer dış kuvvetlerin yeryüzünü aşındırması sonucunda deniz seviyesinde hafif dalgalı düzlükler oluşur. Bunlara peneplen (yontukdüz) adı verilir.


  Ülkemiz yeryüzü şekilleri IV. jeolojik zamanın başlarında toptan yükseldiği için iç kısımlarda peneplen izlerini görmek mümkündür.  AKARSULARDA BİRİKTİRME şekilleri


  Akarsuların biriktirme yapabilmesi için;


  – Eğimin azalması Suyun azalması  – Akarsu hızının azalması Akarsu yükünün artması  gereklidir. Bu faktörler bir arada olunca akarsuyun gücü azalır ve biriktirme başlar.


  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Buzul Aşınım ve Birikim Şekilleri
 3. Akarsuların aşındırma şekilleri, Akarsu aşındırması, Akarsu aşındırması hakkında bilgi
 4. Rüzgar aşınım ve birikim şekilleri
 5. Karstik aşınım ve birikim şekilleri
 6. Akarsuların oluşturduğu aşınım ve birikim şekilleri
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş