Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

MADENLER , MADEN ÇEŞİTLERİ , MADENCİLİK VE MADENCİLİĞİN ÖZELLİKLERİ (COĞRAFYA KONU ANLATIM) MADENLER VE ÖZELLİKLERİ: Yerkabuğunun farklı derinliklerinden çıkarılan , ekonomik değer taşıyan mineral ve
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 2      

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Madenler, Maden Çeşitleri, Madencilik, Madenciliğin Özellikleri

  Sponsorlu Bağlantılar
  MADENLER, MADEN ÇEŞİTLERİ, MADENCİLİK VE MADENCİLİĞİN ÖZELLİKLERİ (COĞRAFYA KONU ANLATIM)


  MADENLER VE ÖZELLİKLERİ:

  Yerkabuğunun farklı derinliklerinden çıkarılan, ekonomik değer taşıyan mineral ve elementlere maden denir. Türkiye’de madencilik faaliyetleri 1935 yılında kurulan M.T.A. ile özel sektör tarafından yürütülmektedir.

  Madenler yerden filiz adı verilen bileşimler halinde çıkarılır . Bunlara maden cevheri denilmektedir. Madenler doğada çok az saf halde bulunmaktadır. Maden ocaklarında toprak ve başka madenlerle karışık olarak çıkarılan ve henüz işlenmemiş olan maden cevherlerine tuvanün cevher denmektedir. Madendeki cevher oranına ise tenor adı verilir. Madenin yer altındaki miktarına rezerv adı verilir. Maden yatakları bakımından ülkemiz 29 çeşit ile dünyada ilk on ülke arasında yer almaktadır. Fakat maden rezervlerimiz zengin değildir.

  Madencilik alanında ilk sistemli ve geniş ölçülü araştırma 1935 yılında Maden Teknik Ve Arama Enstitüsünün kurulması ile başlamıştır. Türkiye madenleri ile ilgili büyük bir kuruluşta Etibank’tır. Cumhuriyet döneminde bulunan madenlerin işletilmesi görevi bu bankaya bırakılmıştır. Bir bölgede maden yatağının bulunması o yerin işletmeye açılmayası için gerekli değildir. Her hangi bir maden yatağının işletmeye açılması için gereken belli başlı özellikler şunlardır:

  a) Madenin içindeki metal oranının yüksek olması gerekir

  b) İşletilecek maden rezervinin fazla olması gerekir

  c) Ulaşım imkanlarının iyi olması gerekir

  d) Madenin sanayide kullanılabilir olması gerekir


  MADEN ÇEŞİTLERİ

  Asbest (Amyant): 14 bin °C sıcaklığa dayanır. Isıya dayanıklı araç ve gereç yapımında kullanılır. Kanserojen madde bulundurması nedeniyle, kullanımı sınırlandırılmıştır.

  Bakır: Bakır madeni yatakları genellikle çinko ve kurşun yataklarıyla birlikte bulunur. Elektrik ve elektronik sanayisinde kullanılır. Bakır mutfak eşya yapımına kullanılır.

  Krom: Çok sert ,çok iyi cilalanabilen ve paslanmayan bir maden olduğu için , madeni eşya yapımında büyük önem taşır. Dışarıya en çok satılan madendir. Kaplamacılıkta ve çelik yapımında kullanılır.

  Boksit: Alüminyumun hammaddesi olan boksit çok hafif olduğundan uçak sanayisinde, otomobil, ev, elektrik malzemesi yapımında kullanılır.

  Bor Mineralleri: Sanayide sayısız denilebilecek kadar çok çeşitli işlerde kullanılmaktadır. Bor minerallerinden elde edilen boraks ve asit borik özellikle nükleer alanda jet ve roket yakıtı , sabun deterjan lehim, fotoğrafçılık tekstil boyaları , cam, elyaf ve kağıt sanayisinde kullanılmaktadır.

  Kükürt: Kükürt gübre, kimya ve boya sanayisinde kullanılır. Ayrıca kauçuğun işlenmesinde ve sülfirik asit üretiminde de kullanılır.

  Zımpara Taşı: Çeşitli kesici, torpüleyici ve silici aletlerin yapımında kullanılan zımpara taşı yönünden ülkemiz çok zengindir. Tire (İzmir), Manisa, Söke (Aydın), Milas (Muğla) ve Tavas (Denizli) da çıkarılır.

  Barit: Suda erimeyen bir maden olduğundan boya, deri, kimya, cam ve kauçuk sanayisinde kullanılır.

  Tuz: Türkiye tuz yatakları bakımından son derece zengindir. Kaya tuzu yatakları üçüncü jeolojik zamanda, kapalı göl havzalarında suların buharlaşması ile oluşmuştur.

  Cıva: Tek sıvı madendir. Zirai ilaç yapımında, kâğıt sanayisinde, suni gübre üretiminde ve boya sanayisinde kullanılır.

  Kurşun - Çinko: Genelde kurşun ve çinko bir arada bulunur.

  Lületaşı: Süs eşyası yapımında kullanılır.

  Oltutaşı: Süs eşyası yapımında kullanılır.

  Fosfat: Gübre hammaddesi olarak kullan

  Manganez: Çeliğe sertlik kazandırmak ve direncini artırmak için kullanılır.

  Mermer: Ülkemiz mermer bakımından zengindir.

  Volfram (Tungsten): Çok sert olması nedeniyle özel sanayi çeliği olarak kullanılır. Demiryolu, iş makineleri, uçak ve gemi yapımı yanında, ampullerde enerjiyi ışığa çevirmede kullanılır.

  Demir: Modern sanayinin ana metali demirdir. Kullanım alanı oldukça geniştir.


  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Su ve Mineraller (Madenler), Mineral Nedir, Minerallerin Özellikleri
 3. Türkiyedeki Maden Çeşitleri
 4. İzmirde madenler, izmirin maden rezervleri
 5. Maden Suyu Ve Soda Arasındaki Fark Nedir, Maden Suyu Ve Soda, Maden Suyu Sodadan Farkı, Ma
 6. Paylaş Facebook Twitter Google


 7. Sponsorlu Bağlantılar

 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş