Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

RÜZGAR , TÜRKİYE’DE RÜZGARLARIN DAĞILIŞI (COĞRAFYA KONU ANLATIM) Havanın bütün gazlar gibi genleşme ve akma kabiliyeti vardır. Yatay yönde yer değiştiren bir hava kütlesinin hareketine

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Rüzgarlar, Türkiyede Rüzgarın Dağılışı

  Sponsorlu Bağlantılar
  RÜZGAR, TÜRKİYE’DE RÜZGARLARIN DAĞILIŞI (COĞRAFYA KONU ANLATIM)  Havanın bütün gazlar gibi genleşme ve akma kabiliyeti vardır. Yatay yönde yer değiştiren bir hava kütlesinin hareketine rüzgar denir. Yeryüzü çeşitli nedenlerle farklı ısınır. Böylece ısınan hava kütlesi genleşerek yükselir. Komşu bölgedeki soğuk hava bu bölgeye doğru akmaya başlar. Ve rüzgar meydana gelir.  Rüzgarın hangi yönden, ne kadar süreyle ve ne kadar sıklıkla estiğinin bilinmesi gerekir.  Alansal dağılımda en fazla ortalama hızın Çanakkale'de olduğunu görüyoruz. Bozkurt, Gelibolu, Ankara, Kırşehir, İskenderun'da 38 m/sec lik maksimum hızlara rastlanmıştır. Bu hız saatte 136 km' ye karşılık gelmektedir.
  Maksimum rüzgar dağılımı  Rüzgar bilgileri rüzgar enerjisi çalışmalarında çok gereklidir. Rüzgar santrallerinin kurulabilmesi için gerekli rüzgarlı alanların tespit edilmesi çok önemlidir. Coğrafi faktörler rüzgarın hızını önemli ölçüde etkilemektedir. Bu konuda özel araştırmalara gerek vardır.
  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Ormanlar, Türkiyenin Ormanları Ve Türkiyede Ormanların Dağılışı
 3. Hayvancılık, Türkiyede Hayvancılığın Dağılışı
 4. Göller, Türkiyenin Gölleri, Türkiyede Göllerin Dağılışı
 5. Basınç, Türkiyede Basıncın Dağılışı
 6. Türkiyenin İklimi, Türkiyede İklim Çeşitleri, Türkiyede Rüzgarlar, Türkiyede Yağışlar, Kar
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş