Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

YERKABUĞUNU OLUŞTURAN TAŞLAR , TAŞ ÇEŞİTLERİ , TAŞLARIN ÖZELLİKLERİ (COĞRAFYA KONU ANLATIM) 1. Püskürük (Katılaşım) Taşlar İç püskürük taşlar : Mağma , her zaman yeryüzüne

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Yerkabuğunu Oluşturan Taşlar, Çeşitleri, Özellikleri

  Sponsorlu Bağlantılar
  YERKABUĞUNU OLUŞTURAN TAŞLAR, TAŞ ÇEŞİTLERİ, TAŞLARIN ÖZELLİKLERİ (COĞRAFYA KONU ANLATIM)


  1. Püskürük (Katılaşım) Taşlar

  İç püskürük taşlar: Mağma, her zaman yeryüzüne kadar çıkamaz. Bazen yerkabuğunun belirli yerlerine sokularak katılaşır. Soğuma yavaş olduğundan iri kristalli olurlar. Bu taşlara örnek olarak granit ve siyanit verilebilir.

  Dış püskürük taşlar: Mağmanın yeryüzünde soğuyup katılaşması sonucunda oluşur. Soğuma hızlı olduğundan kristalleşme ya hiç olmaz, ya da çok az olur. Bu taşlara örnek olarak andezit ve bazalt verilebilir.


  2. Tortul (Sediment) Taşlar

  Kimyasal tortul taşlar: Sularda erimiş halde bulunan maddelerin kimyasal yollarla çökelmesi sonucunda oluşurlar. Kireçtaşı (kalker), traverten, kayatuzu, jips (alçı taşı) ve dolomit kimyasal tortul taşlardandır.

  Organik tortul taşlar: Canlı kalıntılarının üst üste birikerek katılaşması sonucu oluşurlar. Turba, linyit, taşkömürü, antrasit ve mercan kalkerleri organik tortul taşlardandır.

  Mekanik (klastik veya kırıntılı) tortul taşlar: Akarsular, rüzgârlar ve buzullar gibi dış kuvvetlerin aşındırdığı materyalleri taşıması ve çukur alanlarda biriktirmesi sonucuoluşurlar. Kiltaşı, kumtaşı (Gre), buzultaşı (moren) ve konglomera kırıntılı tortul taşlardandır.


  3. Başkalaşım (Metamorfik) Taşlar

  Püskürük ve tortul taşların, aşırı sıcaklık ve basınç altında kalarak değişime uğramasıyla oluşurlar. Bu tür taşlar, eski özelliklerini kaybederek yeni özellikler kazanırlar. Mermer, killi şist, kristalli şist, gnays ve kuvars başkalaşım taşlarının en yaygın olanıdır.


  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. faydalı taşlar şifalı taşlar nelerdir
 3. Taşların Sırları, Şifalı Taşlar, Şifalı Taşlar Ve Sırları, Şifalı Olduğuna İnanılan Taşlar
 4. Sürahi Vadisi, sürahiye benzeyen dev taşlar, UNESCO burasını dünya mirası ilan edilen muci
 5. Rüyada Taşlar Görmek Ne Demek? Rüyada Taşlar Görmek Ne Anlama Gelir?
 6. Yerkabuğunu Oluşturan Taşlar
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş