Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

YERKÜRENİN (YERYUVARLAĞININ) YAPISI , YERKÜRENİN KATMANLARI VE ÖZELLİKLERİ , GEOSFER (COĞRAFYA KONU ANLATIM) Yeryuvarlağı , iç içe kürelerden meydana gelmiştir. Bunlara geosfer adı verilir. Geosferlerin
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 2      

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Yerkürenin (Yeryuvarlığının) Yapısı, Katmanları Ve Özellikleri, Geosfer

  Sponsorlu Bağlantılar
  YERKÜRENİN (YERYUVARLAĞININ) YAPISI, YERKÜRENİN KATMANLARI VE ÖZELLİKLERİ, GEOSFER (COĞRAFYA KONU ANLATIM)


  Yeryuvarlağı, iç içe kürelerden meydana gelmiştir. Bunlara geosfer adı verilir. Geosferlerin yoğunlukları ve bileşimleri birbirinden farklıdır.


  A. YERKABUĞU

  Litosfer ya da taşküre olarak da adlandırılır. Yerküre’nin en hafif ve en ince tabakasıdır. Yeryüzünden itibaren ortalama 33 km derinliğe kadar uzanır. Yerkabuğu, bileşimleri ve yoğunlukları birbirinden farklı iki tabakadan oluşur.

  1. Granitik Kabuk (Sial)

  Bileşiminde silisyum ve alüminyum olduğundan bu ismi almıştır. Yoğunluğu 2,7 – 2,8 gr/cm3 tür. Katı halde bulunur. Kalınlığı okyanus tabanlarında az iken, kıta tabanlarında fazladır.

  2. Bazaltik Kabuk (Sima)

  Bileşiminde silisyum ve magnezyum olduğundan bu ismi almıştır. Yoğunluğu 3 gr/cm3 dolayındadır. Sial’in tersine okyanus tabanlarında kalınlaşır, kıta tabanlarında incelir.


  B. MANTO

  Yer çekirdeğinin örtüsü durumunda olduğundan bu ad verilmiştir. Astenosfer adı da verilir. Yerküre’nin yaklaşık 33 km ile 2900 km derinlikleri arasında yer alır. Yoğunluğu yerkabuğuna oranla daha fazladır. (5 – 6 gr/cm3) Mantonun üst kısmındaki maddeler plastiközelliği gösterir. Sıvı haldeki manto malzemesine mağma denir. Mağma adı verilen akışkan manto volkan, deprem gibi olayların oluşmasına neden olan bir tabakadır. Mantonun sıcaklığı 1200 °C yi bulmaktadır. Manto, yeryuvarlağı hacminin % 80'ini kaplamaktadır.


  C. ÇEKİRDEK

  En kalın ve ağır olan katmandır. Barisfer adı da verilir. Mantonun altında başlar ve Dünya’nın merkezine kadar uzanır. Kalınlığı 3478 km dir. Yoğunluğu 10 gr/cm3 olan ve sıvı halde bulunan üst kısmına dış çekirdek denir. Bunun altında, yoğunluğu 13gr/cm3 olan ve katı halde bulunan iç çekirdek vardır. Dünya’nın merkezinde sıcaklık 4500 – 5000 °C yi bulmaktadır.


  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Dünyamızın Gözlemlenebilir Katmanları Ve Özellikleri
 3. Resimli Dünyanın Katmanları, dünyanın iç yapısı
 4. Nüfus Yapısı Hakkında Bilgi, Nüfusun Yapısı, Nüfusun yapısal özellikleri
 5. Dünyanın Yapısı nasıldır, Dünyanın yapısı hakkında bilgi, dünyanın katmanları
 6. Enzimlerin Özellikleri Ve Yapısı nedir, Enzimlerin Özellikleri Ve Yapısı konu anlatımı
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş