Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

Fosfor Döngüsü Nedir Su kayaların üzerinde akarken zamanla kayaların üst kısmını aşındırır. Bu arada kayalardan parçalar kopup suyla sürüklenir. Sularla sürüklenen fosfatlar denizlerin dibinde birikir.

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Fosfor Döngüsü Nedir

  Sponsorlu Bağlantılar
  Fosfor Döngüsü Nedir

  Su kayaların üzerinde akarken zamanla kayaların üst kısmını aşındırır. Bu arada kayalardan parçalar kopup suyla sürüklenir. Sularla sürüklenen fosfatlar denizlerin dibinde birikir. Fosfatların çok azı balıkların ve deniz kuşlarının faaliyetleriyle tekrar karalara döner. Örneğin; deniz kuşları karalara bıraktıkları fosfat bakımından zengin dışkılarıyla (gübre) fosforun yeniden devreye girmesinde önemli rol oynar. Balıkların insan ve hayvanlar tarafından yenilmesiyle de fosforun denizlerden karalara geçmesi sağlanır. Böylece fosfor karalardan denizlere denizlerden tekrar karalara taşınarak döngü gerçekleşir.

  Tüm canlılar DNA RNA ATP gibi molekülleri sentezlemek için fosfor bileşenlerine gereksinim duyar. Fosforu bitkiler suyla birlikte fosfat tuzlan hâlinde alıp organik fosfatlara dönüştürür. Hayvanlar da fosforu içme suyuyla yedikleri besinlerle inorganik ve organik fosfatlar olarak alır. Canlıların artıklarıyla ölüleri ayrıştırılınca fosfor bileşikleri tekrar doğaya dönerek fosfor döngüsü sağlanır

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Su Döngüsü nedir - Su Döngüsü hakkında bilgi, Su Döngüsü nasıl oluşur,su döngüsü ne demekt
 3. Fosfor Döngüsü Nedir, Fosfor döngüsü hakkında bilgi
 4. Su Döngüsü Nedir Su Döngüsü Ne Demek
 5. Fosfor Döngüsü Şeması
 6. Su döngüsü nedir, Su döngüsü hakkında kısa bilgi
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş