Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

Denizin Rengi Varmı Sizlerin ilgisini çekeceğini düşündüğümüz yeni yazı dizimize başlıyoruz. İlginç ve ilginç olduğu kadarda insanda merak uyandıran sorular ve cevaplarını sitemizde bulacaksınız. Bu
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 1      

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Denizin Rengi Varmı

  Sponsorlu Bağlantılar
  Denizin Rengi Varmı

  Sizlerin ilgisini çekeceğini düşündüğümüz yeni yazı dizimize başlıyoruz. İlginç ve ilginç olduğu kadarda insanda merak uyandıran sorular ve cevaplarını sitemizde bulacaksınız. Bu sorulandan biride Denizin Rengi varmı, varsa rengi mavimi yoksa yeşilmi.Gelin bu sorunun yanıtını birlikte verelim.

  Aslında suyun renksiz olduğunu biliyoruz. Öyleyse gözümüze yansıyan mavi-yeşil renk tonları da neyin nesi? Birçoğumuz bu durumu gökyüzünün denize yansıması olarak bilsek de durum daha farklı…

  Su renksiz ve saydam ve bir sıvıdır. Ancak beyaz renkteki bir küvete veya havuza doldurulan suyun aldığı renkten de görüldüğü gibi, kalın tabakalar halinde yeşil-mavi bir renk alır.
  Denizin mavi renginin sebebi, gökyüzünün renginin mavi olmasıyla aynıdır ama sanıldığı gibi gökyüzünün maviliğini yansıttığı için deniz mavi renkte görülmez. Aslında atmosferde mevcut, azot, oksijen, karbondioksit gibi bütün gazlar deniz suyunda da bol miktarda bulunurlar.
  Deniz suyunun rengi su moleküllerinin ışığı emiş ve yansıtış özelliklerine bağlıdır. Beyaz ışık dediğimiz güneş ışığında bütün renkler vardır. Deniz suyu molekülleri aynen atmosferde olduğu gibi, bu ışığın dağılımındaki kırmızı tarafındakileri emerler, mor tarafındakileri yansıtırlar. Deniz de bu nedenle mavi renkte görünür.
  Ne var ki denizin rengi her yerde aynı değildir. Çeşitli yerlerde parlak mavi, koyu mavi, yeşil, turkuvaz hatta kırmızımsı renkler alır. Bu farklılıkları suyun sıcaklığı, derinliği, içinde yaşayan canlılar, dip tabiatı, tuz oranı gibi etkenler yaratırlar. Burada güneş ışığının atmosferde, bulutlarda tutulan miktarı da önemlidir.
  Güneş ışığının neredeyse yarısı suyun bir metre derinliğinde soğurulmuş olur. On bir metreye varıldığında ise sadece onda birinin bu derinliğe ulaşabildiği görülür. 500 metreden sonra sadece fosforlu organizmaların biraz aydınlattıkları, mutlak karanlık hüküm sürer. Bu nedenle denizin renginde derinlik de önemli bir faktördür.

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. 2018 Platin saç rengi örnekleri Platin rengi saçlar için makyaj önerileri
 3. Denizin mavi olmasıyla ışık filtresinin bir bağı var mıdır?
 4. 2018 Ten Rengi Elbise Modelleri yazın moda rengi ten rengi, yazlık elbise modelleri ᥿
 5. Hangi Yüz Rengine Hangi Saç Rengi, Yüze Göre Saç Rengi Nasıl Olmalıdır
 6. Denizin Dibine Hatcam fon müziği
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş