Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

Domuzlar Körfezi Çıkarması nedir? 1959 yılında Küba’da iktidara gelen Fidel Castro Sovyetler Birliği yanlısı bir politika izliyordu. ABD Küba'ya uygulanan ekonomik ambargo ve politik baskılardan

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Domuzlar Körfezi Çıkarması nedir?

  Sponsorlu Bağlantılar
  Domuzlar Körfezi Çıkarması nedir?  1959 yılında Küba’da iktidara gelen Fidel Castro Sovyetler Birliği yanlısı bir politika izliyordu.

  ABD Küba'ya uygulanan ekonomik ambargo ve politik baskılardan netice alamayınca kendi topraklarında yaşayan mültecileri örgütleyerek Castro’yu devirmeyi planladı.


  Dünya Soğuk Savaş’ın en sert geçtiği dönemi yaşıyordu. Bu nedenle plan CIA tarafından en üst düzey gizlilikle oluşturuldu ve Başkan John F. Kennedy’nin onayı ile başlatıldı.

  Uzun süren askerî eğitimlerin ardından 17 Nisan 1961’de Domuzlar Körfezi’nden karaya çıkan mülteciler yerel halktan hiçbir yardım görmedi. Bu nedenle 300’ü ölü olmak üzere tüm isyancılar ve Amerikan askerleri ele geçirildi.

  Amerikalı tutsaklar 21 Aralık 1962 tarihinde, Küba ve ABD arasındaki antlaşma ile 53 milyon dolarlık yiyecek ve ilaç karşılığında ülkelerine geri gönderildi.

  Sonuçları

  Çıkarma öncesi Küba’yı destekleyeceğini belirten Sovyetler Birliği başarısızlıkla sonuçlanan çıkarma sonrasında nükleer füzelerini de bu ülkeye yerleştireceğini açıkladı.

  Soğuk Savaş’ın küresel savaşa en çok yaklaştığı günler olan Küba Füze Krizi, Domuzlar Körfezi’nde yapılan operasyonla doğrudan ilgilidir.

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Sabunun Elimizdeki Kirleri Çıkarması
 3. Normandiya çıkarması hangi yılda yapılmıştır
 4. Domuzlar Başlarını Yukarı Kaldırıp Gökyüzüne Bakabilir Mi? Neden?
 5. Paylaş Facebook Twitter Google


 6. Sponsorlu Bağlantılar

 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş