Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

Kanaviçe Nedir , Nasıl Yapılır KANAVİÇE NEDİR ? "Çarpı İşi" de denilen kanaviçe , kare desenli , genellikle keten kumaş üzerine çapraz işlemelerle , bir

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Kanaviçe Nedir, Nasıl Yapılır

  Sponsorlu Bağlantılar
  Kanaviçe Nedir, Nasıl Yapılır


  KANAVİÇE NEDİR ? "Çarpı İşi" de denilen kanaviçe, kare desenli, genellikle keten kumaş üzerine çapraz işlemelerle, bir modele göre yapılan elişidir. Normal kumaşlar üzerine de etamin kullanılarak yapılabilir. hobievi.com'da bulunan setlerin kumaşları kanaviçe için uygun niteliktedir ve etamin gerektirmez.
  Her ürünün özelliğine göre setlerde farklı gözenek boylarında kumaş ve farklı kalınlıklarda iplik bulunmaktadır.


  SATIN ALDIĞINIZ SET İÇİNDEN ÇIKACAK MALZEMELER

  - İğne
  - Kumaş
  - Desende bulunan tüm renklere ait iplik (örneğimiz için beyaz ve kırmızı)
  - Model (Modeller kağıda basılıdır, ancak örtülerde ve bazı yastık kılıflarında ayrıca kumaşa da basılmıştır)

  MODEL


  Üründen içinden çıkan model aşağıdaki modele benzeyecektir. Özellikle örtülerin ve yastıkların çoğunda model kumaşa basılıdır. Kumaşa basılı modeller ilk yıkamadan sonra çıkacaktır.
  Kareli kağıtta her kare kumaştaki bir kareyi ve bir çarpıyı, her grafik ayrı bir renkte ipliği ifade etmektedir. Bazı ürünlerde renk ifadeleri A, B, C gibi harflerle de yapılmaktadır.

  MERKEZİN BULUNMASI

  İşe başlamadan önce, kumaşın ve modelin ortalarını bulup işaretlemelisiniz. Bunun için modelin üzerindeki ortayı belirten işaretleri kullanabilirsiniz veya modeli dörde katlayarak en ortaya gelen kareyi işaretleyebilirsiniz. Daha sonra da aynı işlemi kumaş ile yapın, yani kumaşı dörde katlayın ve merkez kat noktasını işaretlemek için elinizle kuvvetlice sıkın.

  İPLİĞİN HAZIRLANMASI

  Kullanmak istediğiniz ipliği alın. İplik çoğunlukla 6 telden oluşur. Yine ürün ambalajında işlemede kaç tel (genellikle 2-3) iplik kullanacağınız belirtilmiştir (bazı yastık kılıflarında iplik ayırılmamalıdır). Tüm iplik tellerini ayırıp, bu sayı kadar teli bir araya getirin. İpliği ambalajdan çıktığı şekilde 6 tel bir arada kullanırsanız hem yetmez hem de çok kalın gelir. İpliğinizi iğneye geçirin ve çok az bir pay bırakın. Normal dikişte olduğu gibi ipliğin iki ucunu bir araya getirecek kadar çok geçirmeyin.

  İPLİK UÇLARI

  İpliğe düğüm atmayın. İşe başlarken, ilk çarpıda arkada 2-3 cm. iplik bırakın. Bu ipliği sol elinizle sabitlerken yaptığınız çarpıların bu iplik parçasını sıkıştırmasına dikkat edin. Bitirirken de aynı şekilde ucu çarpıların altından geçirin.

  NASIL ÇARPI YAPACAKSINIZ ?

  (İsterseniz ilk denemenizi boş bir kumaş üzerinde yapın)
  Kumaşın arka yüzünden iğneyi sokun (A-1). Sonra yarım çarpı yapacak şekilde bu yüzden diğer yüze tekrar geç.in (A-2). Böylece B şeklindeki yarım çarpıyı elde etmiş olacaksınız. Eğer o sırada daha devam etmeniz gerekiyorsa, sıra sonuna kadar şekil B ve C'deki gibi yarım çarpı ile devam edin (\\\\\) sonra, şekil D'deki gibi dönerek çarpıları tamamlayın. Tüm elişi boyunca iplik gerginliğinin her yerde aynı olmasına özen gösterin.

  Birbirine komşu renkleri bir seferde bitirebilirsiniz, diğer renkler için ipliği değiştirip aynı işlemleri uygulayınız.

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. 2018 kanaviçe, yeni sezon kanaviçe modeli
 3. 2018 Yeni Kanaviçe Servis Takımları, El İşleri El sanatları Dantelli Kanaviçe Sevis Takım
 4. Kanavice Mutfak Örnek Modelleri, Kanavice Örnekleri
 5. Kanaviçe Modelleri, Şemalı Kanaviçe Modelleri, Kanaviçe Yastıklar, Kanaviçe Masa Örtüleri,
 6. Örgü Kanaviçe Havlu, El İşleri Kanaviçe Havlu Modeli
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş