Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

Hexacorallia sınıfından knidller grubuna verilen ad. Deniz diplerine tutunmuş yaşayan deniz şakayıklarına (Anemonia actinia) kıyılara yakın yerlerdeki kayaların üstünde çok sık rastlanır. 4-5 cm b

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Deniz Şakayığı (Anemonia actinia)

  Sponsorlu Bağlantılar
  Hexacorallia sınıfından knidller grubuna verilen ad. Deniz diplerine tutunmuş yaşayan deniz şakayıklarına (Anemonia actinia) kıyılara yakın yerlerdeki kayaların üstünde çok sık rastlanır. 4-5 cm boyunda olan silindirimsi gövdelerinin tabanı, deniz altındaki kayalara tutunur. Sürünerek ya da yuvarlanarak hareket ederler. Kırmızı, yeşil, sarı, pembe gibi çeşitli renklerde olabilen deniz şakayıkları, avlarını kendilerine özgü zehirli hücrelerle donanmış dokunaçlarıyla avlar. Deniz şakayıkları, enine ya da boyuna bölünmeyle ya ad tomurcuklanmayla, eşeysiz çoğalırlar. Ama eşeyli üreme biçimine de rastlanır. Genellikle balık ve yengeçle beslenen deniz şakayığının bazı türleri başka deniz hayvanlarıyla karşılıklı yararlanma ya da tek yanlı yararlanma biçiminde yaşarlar.

  Denizşakayıkları denizgülleri olarak da bilinir. Silindir biçimindeki gövdeleri bazı türlerde kalın ve kısa, bazılarında ise ince ve uzundur. Gövdelerinin üst ucunda bulunan ağızları, genellikle renkli çiçek yapraklarını andıran dokunaçlarla çevrilidir. Denizşakayıkları bu dokunaçlarındaki yakıcı kapsüllerle avladıkları balık ve öbür deniz hayvanlarıyla ya da mikroorganizmalarla beslenirler. Genellikle sarı, yeşil ve mavi renklere sahip olan denizşakayıkları, gövdelerinin alt ucundaki ayak diskleriyle kaya, iskele kazığı, deniz kabuğu ya da bir yengecin sırtı gibi sert yüzeylere bağlanarak yaşarlar. Genellikle de çok az hareket ederler. Fazla hareket kabiliyeti olmayan bu canlıların kendilerini korumak için özel bir savunma sistemine ihtiyaçları vardır. Çünkü denizşakayıklarının koruyucu dış iskeletleri yoktur. Bunun yerine şakayıklar gövdelerini dıştan olduğu gibi saracak boynuzsu bir madde salgılayarak, bu yapışkan maddeyle kum tanelerini ya da deniz kabuğu parçalarını birleştirerek kendilerine koruyucu bir kılıf yapabilirler.

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Deniz Kabukları Oyularak Yapılan Şaheserler, Deniz Kabuğu Heykelleri, Deniz Kabuklarından
 3. Deniz, Deniz nedir, Deniz nedemektir
 4. Tuz, Deniz, Deniz Neden Tuzludur, Hangi Deniz Daha Tuzlu, Kızıl Deniz Neden Çok Tuzludur
 5. Deniz kadayıfı faydaları - Deniz kadayıfının kullanımı - Deniz kadayıfı cilt
 6. Deniz Börülcesi Faydaları - Deniz Börülcesi Yetiştigi Yerler - Deniz Börülcesi Resimleri -
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş