Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

Ak balık Ak balık ( Leuciscus cephalus ) , Tatlısu kefali , Ak kefal , Kepenez ya da Kasna olarak da bilinir , sazangiller (Cyprinidae)

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Ak Balık, Özellikleri, Yaşam Şekli, Beslenme ve Avlanma

  Sponsorlu Bağlantılar
  Ak balık  Ak balık (Leuciscus cephalus), Tatlısu kefali, Ak kefal, Kepenez ya da Kasna olarak da bilinir, sazangiller (Cyprinidae) familyasına ait bir balık türü.
  //
  Özellikleri

  40 ila 60 cm boyuna (en büyük tutulmuşları 70 cm ve 5 kilo) ulaşan ak balığın uzun ve yanları yassı bir füze şekilinde vücudu vardır. Kafası büyük ve ağzı geniştir. Dış görünüşü ile Leuciscus idus balığına çok benzer, ama bundan daha büyük ve kenarları koyu renk olan pulları vardır, anal yüzgeci dışarıya doğru dönüktür, karın ve göğüs yüzgeçleri kızıl renktir.

  Yaşam şekli

  Bir tatlısu balığı olan ak balık hızlı akan ırmaklarda suyun üst bölümlerinde yaşar. Ama bu ırmakların yavaş akan bölümlerinde, yani kayaların arkasında durmayı tercih eder. Böceklerden ve diğer küçük hayvanlarla beslenir, ama bazen su bitkilerini de yer. Belli bir büyüklüğe varmış olanları küçük balıklar ve kurbağalarıda yerler. Üreme zamanları Nisan ile Haziran arasındadır. Dişileri bu zamanda 100.000 yumurtayı çakıl taşlarının ve su bitkilerinin üzerine bırakır.

  Beslenme

  Ak balık diğer sazangillerdeki gibi dişleri olmadığından dolayı yırtıcı balık olarak görülmez ama aslında her şeyi yiyen bir balıktır. Yedikleri şeylerin bazıları şunlardır; yosun ve diğer su bitkileri, su böcekleri ve bunların kurtları, sülükler, midyeler ve solucanlardır. Yaşlandıkca sık sık diğer küçük balıkları avlamaya başlar. Hatta bazen suda yüzen bir fareyi bile kaptığı izlenmiştir.

  Avlanma

  Balıkçılar ak balığı tutmak için yem olarak meyve bile kullanırlar. Ak balığın kiraz, üzüm tanesi veya böğürtlen ile tutulabildiğini nalıkçı olarak bilmek gerekir. Ak balığı meyve ile tutmak için hatta o balığın kendi yaşadığı suda çalılardan ve ağaçlardan suya düşen meyveleri tanıyıp tanımaması bile önemli değildir. Ak balıklar daima meyve ile tutulabilirler.

  Dağılımı

  Ak balık, iskoçya'nın, İrlanda'nın ve İskandinavya'nın kuzeyi haricinde Avrupa'nın her yerinde bulunur. Ak balığı Türkiye'nin her yerinde, hatta en ufak çaylarında bile bulmak mümkündür.

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Dünya'mız, Coğrafi Özellikleri İle Farklı Yaşam Alanlarına Sahiptir Bu Yaşam Alanlarının O
 3. Resimde Görülen Eserler, Kullanılan Malzeme, Araç Ve Gereci İle O Dönemdeki İnsanların Yaş
 4. İneklerin Sırtında Kocaman Bir Delik, İnanılmaz Bilimsel Deneyler, İlginç Bilimsel Deneyle
 5. Kanguruların Yaşam Şekli Nasıldır?
 6. Baharatlı Balık, Baharatlı Balık tarifi, Balık Yemekleri, Balık Tarfileri, Denenmiş Yemek
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar
  paylşaım için teşekkürler 9. Aradığınız Bilgiyi Bulamadıysanız Üye Olmadan
  BURAYA Tıklayarak Sorunuzu Düzgün Bir Başlık ile Yazabilirsiniz.
 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş