Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

doğru tevekkül nasıl yapılır ? Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın Doğru Dudak Makyajı Nasıl Yapılır Doğru Aydınlatma Nasıl Yapılır Tevekkül Nedir, Doğru Tevekkül Nasıl Olur
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 5      

 1. Kayıtsız Üye
  Sponsorlu Bağlantılar


  Doğru Tevekkül Nasıl Yapılır

  Sponsorlu Bağlantılar


 2. Sponsorlu Bağlantılar
  Tevekkülün tarifi: “Tevekkül, insanların elinde olan şeylerden ümit kesip, Allah’ın indinde olan şeylere teslim olmaktır.”

  Tevekkül kalbin Allah'a teslim olup, O’ndan gayrisine itimat et*memesi veya herşeyde Allah'a ümit bağlayarak, O’nun her şeyi bil*diğine itimat edip, teslim olmasıdır. Allah'ın yedinde olanın, senin yanında olandan daha hayırlı ve emnü emanda olduğunu bilmen*dir.
  Tevekkül, kalbe Allah'tan başkasından alakayı kestirmen ve her işte Allah’a rücu etmendir.

  Ebu Saidi’l-Harraz (rh.a): “Tevekkül, Allah'ı tasdik etmek, O’na itimat etmek, O’na güvenmek, O’nunla mutmain olmak, bütün şey*lerde Allah'a teslim olmak, dünya işlerini ve rızka ait olan her sıkın*tıyı kalpten çıkarmaktır.” dedi.

  Yüce Allah'a tevekkül etmek, işleri ve gerçek olayları O’na devre*dip bırakmak herhalde O’na itimat etmek, hareket ve kuvvetin ancak Allah’tan olduğunu bilmektir.

  Tariflerde verildiği üzere, tevekkül kalbî bir mertebedir. Sebebe tevessül tevekküle mâni değildir. Bunun için tevekkülün yeri kalp, sebeblerin yeri ise, beden*dir. Nasıl olur da bir mümin yüce Allah'ın bir çok âyet-i kerîmelerde emretmiş olduğu ameli terkeder? Hâlbuki Rasûlullah sallallâhu aleyhi vesellem bir çok hadis-i şeriflerde Ona çağırır.

  Bir kişi Rasûlullah sallallâhu aleyhi vesellem’e devesinin üze*rinde geldi ve: “ Ya Rasûlallah, devemi salıverip tevekkül edeyim mi?” diye sordu. Rasûlullah sallallâhu aleyhi vesellem: “Onu (çö*kert), bağla ve sonra da tevekkül et” buyurdu. 3. Aradığınız Bilgiyi Bulamadıysanız Üye Olmadan
  BURAYA Tıklayarak Sorunuzu Düzgün Bir Başlık ile Yazabilirsiniz.
 4. Misafir Üye

  Ebu abdullah ibni hafif hz leri , hacca gitmek için yola çikmiş.yaninda bir ip ve su kovasi varmiş.çölde gitmiş kuyunun başina orda ceylan su içiyormuş. Mübarek zat kovayi salmiş bakmiş su yok.demiş ki :

  - ya Rabbi! Bu ceylan kadar da mi değer vermiyorsun bana 'Aallahu teala hz leri:

  - '' bu ceylan bana güvenerek yola çikti,sende kovana güvenerek yola çiktin'', demiş.

  Kaynak : ömer işiktekin kürsüden inciler sayfa 83...


 5. Misafir Üye

  Doğru tevekkül gereken tüm çabayı gösterdikten sonra sonucunu Allah ' tan bekleyerek yapılır .


 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş