Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

Din imizde Önemli Gün ve Geceler Güncel – Din imizde Mübarek Gün ve Geceler / H. Mustafa Sarı Din imizde yılın bâzı gün ve geceleri

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Dinimizde Önemli Gün ve Geceler

  Sponsorlu Bağlantılar
  Dinimizde Önemli Gün ve Geceler

  Güncel – Dinimizde Mübarek Gün ve Geceler / H. Mustafa Sarı

  Dinimizde yılın bâzı gün ve geceleri kutlu sayılmıştır. Bu günlerin, bu gecelerin Cenâb-ı Hakk’a ibadet ve tâatla geçirilmesi sevablı olduğu müjdelenmiştir.
  Bu gecelerde, Allah’a ibâdet etmek, geçmiş namazları ödemek, Kur’an okumak, peygam-berimiz’e Salevât-ı Şerife getirmek, bu günlerde oruç tutmak, nafile namaz kılmak, tefekkür etmek (düşünmek) çok sevablıdır.
  Bu mübârek gün ve geceler şunlardır:
  1.Ramazan ayı ve özellikle son on gününün geceleri. Bu son on gecede i’tikâf denilen özel bir ibadet vardır. Ayrıca Kadir Gecesi bu on geceden birisi olarak kabul edilir. Önemi şuradan gelir: Kadir Gecesindeki ibadet, tâat; içinde Kadir Gecesi bulunmayan bin aydan hayırlıdır, diye bize Kur’an’da müjde-lenmiştir.(1)
  2.Iki bayramın ilk geceleri. Bu iki geceyi ibâdet ve tâatla ihyâ edenin (yaşayanın) gönlünü, Cenâb-ı Hak, gönüllerin öldüğü gün ihyâ eder (yaşatır). Bayram gecelerinde dualar kabûl olunur, geri çevrilmez.
  3.Zilhicce ayının ilk on günü ve geceleri. Yani Kurban Bayramından önceki günler.
  4.Kurban Bayramının arefe günü.
  5.Şa’bân ayının 15. gecesi. Yani Beraat Gecesi ve günü.
  6.Recep ayının ilk (Cuma) gecesi, ki biz ona Reğâib Kandili diyoruz; 15. gecesi ve 27. geceleri, bu geceyede Mi’râc Kandili diyoruz.
  7.Cumâ geceleri, Cumâ günleri...
  Yüce Allah’ın rahmet, bereket ve afvinin bollaştığı bir mevsim vardır ki, bu mevsime halkımız arasında “Üç Aylar” denir. Üç aylar, Hicrî - Kamerî takvime göre Recep, Şa’bân ve Ramazan aylarıdır. Daha çok bu kutsal aylarda, yukarıda saydığımız bir çok mübârek gece de bulunmaktadır.
  Hz.Peygamber (s.a.v)’in Recep ve Şa’bân ayının bâzı günlerinde oruç tuttuğu ve bâzı günlerinde de oruç tutmadığı bilinmektedir. Ramazan ayı ise zaten oruç ayıdır. Bütün Müslümanlar bu ayı oruçlu geçirirler.
  Peygamberimizin (s.a.v) Recep ayı gelince, “Ey Allahım! Recep ve Şa’ban’ı bize mübârek kıl, bizi Ramazan’a yetiştir.” Diye duâ ederlerdi.(2)
  Biz müslümanlar, ulvî bir zaman kesiti olarak lûtfedilen, bu kutlu günlerin ve gecelerin feyiz ve bereketinden yararlan-maya calışalım, kendimizi bunlara hazırlayalım ve Hz. Peygamber’in bu duâsını da tekrarlayalım.
  Esâsen dinimizdeki mübârek gün ve gecelerin varlığı, bir bakıma bize zamanın önemini göstermek, ömür sermayesini kullanmada gaflete düşmemek terbiyesini kazandırmak, kâinat çarkının seyrine devâmı karşısında tam bir ruhî ve kalbî uyanıklık içinde bulunmamız gerektiğini ihtar etmek gibi bir takım hikmetleri taşımaktadır.
  Mübârek gün ve gecelerde bir mâneviyât tâzelemesi yaparız. Cemiyet içinde zayıflayan mânevî alâkalarımızı tazelemiş oluruz. Bunun için bütün din kardaşlarımızın ibâdet takvîmlerine ibâdet saatlarına karşı son derecede hassas olmaları gerekir. Peygemberimiz (s.a.v) salât ve selam ona olsun) bile gece ibâdeti için gündüzden hazırlık yapardı. Öyleyse biz de Peygamberimiz gibi bu mübârek gün ve gecelere bir ön hazırlık yaparak girmeliyiz.
  Ve bunları, Allah’a daha yakın olma gecesi olarak değerlendirmeliyiz.

  Dipnotlar
  (1) 97, sûre (Kadir), 1-5 âyetleri
  (2)Râmûz el-Ehâdîs, sh, 532

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Çeşitli Dinlerde Önemli Gün Ve Geceler Nelerdir
 3. İslamda Önemli Günler ve Geceler
 4. Sana ne olduğu önemli değil, Dini Güzel hikayeler, Din İçerikli Güzel Anlamlı Yazılar, Güz
 5. iyi geceler e-kartları, good night, İyi Geceler Kartpostalları, İyi Geceler Yazılı Kartlar
 6. iyi geceler mesajları güzel kısa mesajlar sms güzel iyi geceler mesajları etkileyici roman
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş