Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

Din i bayram ların birlik ve beraberliğimizdeki önemi DİNİ BAYRAM LAR Bayram ne demektir? İslamiyet'teki din i bayram lar hangileridir? Bayram , “ferah ve sevinç
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 4      

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Dini bayramların birlik ve beraberliğimizdeki önemi

  Sponsorlu Bağlantılar
  Dini bayramların birlik ve beraberliğimizdeki önemi


  DİNİ BAYRAMLAR

  Bayram ne demektir? İslamiyet'teki dini bayramlar hangileridir?

  Bayram, “ferah ve sevinç günü” manasına gelir.

  İslâm dininde Ramazan Bayramı ve Kurban Bayramı olmak üzere iki büyük dini bayram vardır:

  Dini bayramlar yeryüzünde yaşayan çeşitli dinlere mensup toplulukların belli bir tarihte, bir veya birkaç gün sevinç gösterileriyle kutladığı günlerdir.

  Dinî bayramlar Allah'ın, kendini haramdan koruyan ve yaptıkları ibadet ve tövbelerle günahlarından temizlenen Müslümanlara hediyesidir. Çok güzel faydalar için verilen dini bayramlar başta Kur'ân-ı Kerim'in önemle bahsettiği “kardeşliğin” pekişmesi için güzel bir vesiledir.

  Resmi olarak kutladığımız dini bayramlarımız şunlardır: Ramazan Bayramı:

  Ramazan Bayramı, Arapça: عيد الفطر Ayd-ül Fitr, Farsça: عید فطر), İslam aleminde, oruç tutma ayı olan Ramazan'ın ardından üç gün boyunca kutlanan dini bir bayramdır. Hicri takvime göre onuncu ay olan Şevval ayının ilk üç gününde kutlanır. Bayramdan bir önceki gün, Ramazan ayının son günü olan arifedir. Kurban Bayramı:

  Kurban Bayramı (Arapça: عيد الأضحى; 'Īd al-'Adhā, Farsça: عید قربان; Eid-e Gorbān), Müslümanlar tarafından Hicri Takvime göre Zilhicce ayının onuncu gününden itibaren dört gün boyunca kutlanan bir dini bayram. Zilhicce ayının onuncu, on birinci ve on ikinci günlerine 'Eyyâm-ı nahr' (Kesme günleri) ve bir önceki gün olan Zilhicce ayının dokuzuncu gününe Arife denir. Kurban Bayramı, aynı zamanda İslam âleminin her yıl Mekke'de hac farizasını ifa ettikleri vakittir. Kurban Bayramı, nüfusunun çoğunluğu Müslüman olan birçok ülkede dinî bayram olmasının yanı sıra resmî tatil ilan edilir. Ramazan Bayramı ile beraber İslam dinindeki en önemli iki bayramdan biridir.

  BAYRAMLARIN TOPLUMUN BİRLİK VE BERABERLİĞİ AÇISINDAN ÖNEMİ:

  Milli ve dini bayramlar; toplumların, fertlerin birbirine sevgi ve saygı ile yaklaşma, yardımlaşma, birbirlerinin gönlünü alma ve

  Yakınlaşma, mutluluk, sevgi ve huzur dolu yaşama günleridir.

  Ramazan ayı manevi duyguların, Allaha yaklaşma duygularının en

  yüksek ve insanlık duygularının en yoğun olduğu önemli aylardan birisidir.

  Müslüman toplumlarda insanların sağlığı yerinde olanları İslam dini ve Müslümanlık ilkeleri doğrultusunda, Ramazan ayında kendilerine farz kılınmış olan bir ay oruçlarını tutarlar, zekat ve fitrelerini vererek görev ve sorumluluklarını yerine getirirler.

  Böylece bayramın sevinç ve neşe günü olduğunu hatırlayarak Ramazan Bayramını kutlarlar.

  Öteden beri her milletin birçok milli günleri, milli bayramları ve dini bayramları vardır. Her toplum bu bayramları kutlar. Ramazan bayramı insanlar üzerinde çok müspet tesirler meydana getirir, dini duyguları kuvvetlendirir. İnsanlara yeni bir heyecan ve çalışma zevki kazandırır.

  Bayramlar toplumu birlik, beraberlik, kardeşlik ve dayanışma içinde tutan saygı ve sevgi temelinde insanları birleştiren önemli günlerdir.

  Bayramlar milli ve dini duyguların, inanışların pekişmesi, taze ve canlı tutulması fonksiyonu yanında, toplumun birlik ve beraberliğini sağlamada ve bunun bireylerin bilincinde yer etmesinde de büyük önemi vardır.

  Milli bayramlar ulus olma, beraber aynı kaderi aynı tasayı aynı kıvancı yaşama gücünü kuvvetlendirir.

  Dini bayramlarımız da aynı dine inanan insanlarımızda yani TÜRK MİLLETİNDE birlik ve beraberliğin, kardeşliğin, çıkarsız sevgi ve saygının yaşama gücünü kuvvetlendirir.

  Bayramlar sosyal dayanışma ve barış şuurunun fertlere kuvvetle hakim olduğu günlerdir.

  Dargınların kucaklaşması, aralarındaki kin, nefret bulunan kabilelerin, aile ve şahısların düşmanlık ve husumet duygularının sevgiye dönüşmesi, hastaların ziyaret edilmesi, verilecek küçük hediyelerle çocukların gönüllerinin alınması, hısım ve akrabanın bir kere daha yeniden kaynaşması, genellikle bayram günlerinde mümkün olmaktadır.

  BAYRAMLARIN KOMŞULUK İLİŞKİLERİ AÇISINDAN ÖNEMİ:

  Yönetici olarak görev yaptığım sitemiz içerisindeki apartman sakinlerimizden (kimlik bilgileri bizde saklı) bazı komşularımız bize gelerek bazı komşuları ile geçinemediklerini, onları görmek istemediklerini, onlardan uzak durmak istediklerini hatta onlarla aynı asansöre dahi binmek istemediklerini onlara iletmemizi bizden talep ettiklerini burada üzülerek açıklar ve bayramların komşuluk ilişkilerindeki önemine yüce dinimiz açısından değinmek isterim.  Sosyal dayanışma ve yardımlaşma açısından insana aileden sonra en yakın sosyal çevreyi komşular teşkil ettiği içindir ki, gerek Kur'an ve gerekse hadislerde komşuluk ilişkilerine titizlikle değinilmiştir. Bir âyette (En-Nisa 4/36) ana baba ve yakın akrabalardan sonra, yakın ve uzak komşuya iyilik etmek, iyi davranmak tavsiye edilmektedir.

  Kalbi imanla aydınlanmış, gönlü İslam’ın güzellikleri ile bezenmiş olan her Müslüman’ın bütün komşularına iyilik etmesi ve onlarla iyi geçinmesi İslami bir erdem ve aynı zamanda da Müslüman olmanın alametidir.

  Sevgili peygamberimiz (s.a.v.) şu hadislerle komşu haklarına riayet etmeyi tavsiye etmiş ve şöyle buyurmuştur:

  “Allah’a ve kıyamete inanan, komşusuna iyilik etsin!”[Buhari] “Evinizde pişen yemekten, komşunuzun hakkını verin.” [Şir’a] “Komşusu aç iken tok yatan, [gerçek] mümin değildir.” [Buhari]
  “Komşuya da, ana-babaya hürmet eder gibi hürmet etmek gerekir.” [Şir’a] “Güzel komşuluk et ki, hakiki mümin olasın.”[Tirmizi] “Komşusunu üzen, beni üzmüş olur. Bana eziyet eden Allah’a eziyet etmiş olur. Komşusu ile dövüşen, benimle dövüşmüş olur. Benimle dövüşen Allah ile dövüşmüş olur.” [Ebu Nuaym] “Namaz kılan, oruç tutan, sadaka veren, fakat dili ile komşularını inciten nice kimseler vardır ki, gidecekleri yer Cehennemdir.” [Hakim] “Allah’a ve ahirete inanan, komşusunu incitmesin!” [Buhari]
  “Kendisinin iyi mi, kötü mü olduğunu anlamak isteyen kimse, salih komşularının kendisi hakkında ne dediklerini öğrensin! iyi diyorlarsa, Allah indinde iyi olduğunu anlasın!” [İbni Mace]
  “Allah indinde komşuların iyisi komşularına faydalı olandır.” [Hakim]
  “Cebrail aleyhisselam, komşu hakkının öneminden o kadar bahsetti ki, komşuyu komşuya mirasçı kılacak zannettim.” [Buhari]

  “Komşun yardım isterse yardım et. Borç isterse ver. Fakir ise gözet. Hastalanırsa ziyaret et. İyi şeylerini tebrik et, felaketlerinde sabır dile. Ölünce cenazesine git.” [Harâiti]

  Sitelerde ikamet etmek zorunda kalan tüm site sakinlerinin ve özellikle BİZİMKENT sitesinde komşuları ile küs olan sakinlerimizin bütün bu hadisleri anlayarak okuduktan sonra komşularını üzmeyeceğini, dargınların ve küskünlerin barışacağını umar saygılar sunarım. K/B

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Dini Bayramların Tanımı ve Önemi
 3. Kandil Geceleri Ve Dini Bayramların Önemi
 4. Dini Bayramların Toplumsal Dayanışmadaki Yeri Ve Önemi
 5. dini bayramların toplum hayatındaki önemi
 6. Dini Bayramların Önemi Nedir
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş