Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

Allah İle Tanrı Kelimesi Arasındaki Fark Nedir? Allah kelimesi ile Tanrı kelimesi arasında ne fark vardır : bizim eski atalarımız müslüman olmadan önce yaratıcı bir

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Allah İle Tanrı Kelimesi Arasındaki Fark Nedir?

  Sponsorlu Bağlantılar
  Allah İle Tanrı Kelimesi Arasındaki Fark Nedir?  Allah kelimesi ile Tanrı kelimesi arasında ne fark vardır :


  bizim eski atalarımız müslüman olmadan önce yaratıcı bir zata inanıyorlardı. belki kendilerine göre de işik tanrılarıda vardı. ama onlar daha çok kendi lehçeleri ile ''tengri'' dedikleri zaman zat-ı uluhiyeti kasdediyorlardı. bu kelime sonra biraz daha incelik kazandı Tanrı şeklini aldıki aslında mabud demektir ve arapçadaki 'ilah'ın fransızcadaki 'diyo'nun farscadaki 'huda'nın karşılı ı olan bir kelimedir.


  Ama hiç bir zaman Cenab-ı Hakkın bütün Esma-i Hüsnasını camiism-i zat olan ALLAH kelimesinin karşılığı de ildir.


  Allah dendi i an bütün kainatta tecelli eden isimleriyle bir zat-ı ecell-i A-la akla gelir ALLAH kelimesiyle anlaşılan budur. yani o Mabudu mutlakHalıkı mutlak Maksud-u mutlak Rezzak-ı mutlak Bari-i mutlak Cemil-i mutlak'tır.


  İlhesma-i Hüsnayı cami ALLAH kelimesinde böyle umumi bir mana anlaşılırve bu itibarladaAllah'ın(c.c)ism-i hass dır ALLAH dendi i anbu ma-budu mutlak anlaşılırve vacib-ül vücud akla gelir.ama Tanrı dendi i zamanyunanlıların aklına zeusmısırlının apis bo asıve hintlinin aklınada kendi inakleri gelir.tanrı kelimesiyle yerli yersiz ma-bud kelimesinin akla gelmesine karşılıkLafz-i celale olan ALLAH kelimesi vacib-ül vucut un ism-i hassı olarak sadece o Esma i Hüsna sahibi Za tı Zülcelali akla getirir .onun için bir insan Tanrı demekle ALLAH yerinde kullanırsa maksatını anlatamaz ve hata etmiş olur.


  tanrı ilah kelimesi yerindehudadiyo ve god yerinde kullanılabilir.fakat ALLAH yerinde de il
  Allah cenab-ı Hakk ın Zatının has ismidir.Onun için LÂ İLAHE İLLALLAH diyoruz.fakat la Allaha ill demiyoruz.Evvela ilahlar tanrılar ne varsa hepsi nefyediliyorsonrada isbatta mabudu mutlak getiriliyor ve sadece ALLAH vardır deniliyor.


  Mevlid yazarı Süleyman çelebi bu hususu çok güzel tefrik ederek ''Birdir ALLAH ondan artık Tanrı yok'' deyipher iki kelimenin yerinide tayin ve tesbit etmiştir.


  Buna bina en bir insanın a zından Tanrı kelimesi çıktı ında hemen reaksiyon göstermemeli o adamın maksadına bakmalı ALLAH yerine o manayı kullanmışsa tatlıca ikaz etmeli aksine tevehhür gösterilmemeli.hele günümüzde asla.

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. 3G İle 4.5G Arasındaki Fark Nedir
 3. Her ayetinde “ALLAH” kelimesi bulunan surenin adı nedir
 4. Allah yerine tanrı demek
 5. Gıcık Olmak ve Allah Rızası İçin Buğz Etmek Arasındaki Önemli Fark, Önemli Dini Bilgiler,
 6. Paylaş Facebook Twitter Google


 7. Sponsorlu Bağlantılar

 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş