Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

Salih amel ne demektir Salih amel ne demek , salih amel nelerdir Salih amel , iyi , güzel , faydalı iş ve davranış demektir. Allah
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 50      

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Salih Amel Ne Demek

  Sponsorlu Bağlantılar
  Salih amel ne demektir
  Salih amel ne demek,
  salih amel nelerdir

  Salih amel, iyi, güzel, faydalı iş ve davranış demektir.

  Allah’ın rızasına, kişinin ve toplumun menfaatine uygun, iyi bir niyet ile yapılan her güzel iş, söz ve davranış, salih ameldir. İbadetler birer salih amel olduğu gibi, insanlara, hayvanlara, bitkilere merhamet etmek, darda olanlara yardım etmek, yaşlıyı, özürlüyü, çocukları gözetmek de salih ameldir. İmanı kuvvetlendiren, onu çepeçevre kuşatarak sağlamlaştıran salih amellerdir. Kur’an-ı Kerim’de doksandan fazla ayette salih amel emredilmiştir. “Ant olsun zamana ki, insan gerçekten zarar içindedir. Ancak iman edip de salih ameller işleyenler, birbirlerine hakkı ve sabrı tavsiye edenler hariç.”(Asr suresi) Bu sûrede olduğu gibi iman ve salih amel sürekli beraber anılmıştır. İnanmak ve faydalı güzel iş yapmak, bir bütünün ayrılmaz parçaları olarak ortaya konulmuştur. İman olmadan güzel amelin hiçbir değeri olmadığı gibi, salih amelin olmadığı imanın da tadı yoktur.
  Salih amel işlerken, samimi niyet ve Allah’ın rızasını gözetmek büyük önem taşır. Gösteriş ve çıkar uğruna yapılan güzel davranışlar, salih amel değildir. Salih amel aslında imanın doğal sonuçlarıdır. Kalbinde gerçek ve güçlü iman besleyen her insan, güzel davranışlar sergiler; kendisine, ailesine, vatanına, milletine, insanlığa faydalı hizmetler yapar.
  Dünyada iken, salih amel maksadıyla ibadet etmek, insanlara ve diğer canlılara zarar vermemek; bilakis onları koruyup gözetmek, zordakilere yardım etmek, ailemizin geçimini sağlamak için helal kazanç yollarında çalışmak, hayatımızın ve çevremizdeki hayatların güzelleşmesine katkıda bulunur. Allah “İnanıp salih ameller işleyenler Cennet bahçelerindedirler. Rablerinin katında onlara diledikleri verilir. İşte büyük lütuf budur.”(Şûra suresi, 22. ayet) buyurarak, salih amel işlemenin ahiretteki sonuçlarını göstermiştir.


  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Salih Amel Nedir?
 3. Salih Amel Davranışları
 4. Salih Amel İşlemek
 5. Salih Amel ve Önemi
 6. Salih Amel Vaaz
 7. Paylaş Facebook Twitter Google

 8. Kayıtsız Üye

  Sponsorlu Bağlantılar
  Amel’i salih ne demektir?

  Allah'ın rızasına uyan hayırlı amel, günahlardan uzak olan iş. 9. Aradığınız Bilgiyi Bulamadıysanız Üye Olmadan
  BURAYA Tıklayarak Sorunuzu Düzgün Bir Başlık ile Yazabilirsiniz.
 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş