Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

Barbaros Hayrettin Paşanın İspanyol Topçubaşısına Verdiği Ders Uzun yıllardır müslümanlara karşı bir kutsal savaşın öncülüğünü yapan ve bir kültür medeniyeti Endülüs ile Afrika'daki çeşitli bölgeleri

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Barbaros Hayrettin Paşanın İspanyol

  Sponsorlu Bağlantılar
  Barbaros Hayrettin Paşanın İspanyol Topçubaşısına Verdiği Ders
  Uzun yıllardır müslümanlara karşı bir kutsal savaşın öncülüğünü yapan ve bir kültür medeniyeti Endülüs ile Afrika'daki çeşitli bölgeleri işgal ederek binlerce müslümanı korkunç işkencelerle öldüren İspanya İmparatorluğuBarbaros Hayrettin Paşanın İspanyol Topçubaşısına Verdiği Ders Cezayir'de de çeşitli kaleleri işgal ederek kan dökmekteydi.
  Barbaros Hayrettin Paşanın İspanyol Topçubaşısına Verdiği Ders
  Cezayir sahilinin 300 metre açığındaBarbaros Hayrettin Paşanın İspanyol Topçubaşısına Verdiği Ders sarp kayalıklardan oluşan küçük bir adacık üzerinde kurulmuş güçlü bir kale olan Penon (Peñón de ArgelBarbaros Hayrettin Paşanın İspanyol Topçubaşısına Verdiği Ders Sen Pavlo) da bu kalelerden biriydi. Sırf zevk için bu kaleden şehri top ateşine tutarak cami minarelerini yıkan ve Cezayir halkına zulmeden İspanyol askerleri Cezayir'in Türkler'in eline geçmesinden sonra ise buna cesaret edemiyorlardı.

  Barbaros bunların varlıklarını umursamamasına rağmen limana bu kadar yakın bir yerde konuşlanmalarını da tedbire uygun görmediği için kale kumandanı Martin de Vargas'dan bölgeyi terkedipBarbaros Hayrettin Paşanın İspanyol Topçubaşısına Verdiği Ders çekip gitmelerini istedi. Türkler'i püs****eceğine emin olan İspanyol Kumandan'ın bunu reddetmesi üzerine daha önce döktürülmüş olan geniş çaplı toplar kullanılarak 6 Mayıs 1525'de kaleye ilk top atışları başlatıldı. Günlerce süren ve yağmur gibi yağan karşılıklı bombardımanlara kalenin arkasını çeviren kadırgalar da katıldı ve 16 Mayıs'ta güçlü kalenin siperleri yıkıldı. Barbaros'la birlikte korkusuzca kale duvarlarına merdivenleri dayayıp kaleye çıkan gözü pek leventler 800'ü ölen düşman askerlerinden sağ kalan 400'ünü de esir ettiler.
  Kaleye çıkan Barbaros çok sayıda cami minaresi yıkıp bir çok müezzinin de kellesini uçuran İspanyol Topçubaşı'yı huzuruna getirtip "Bre kafir! Keskin nişancı imişsin! Bir gülle ile bir minare yıkarmışsın. Gör şimdi top atışı nasıl olurmuş!" diyerek topa koydurduğu topçubaşıyı denize ateşledi.

  Daha sonra kalenin beden başlarında ezan okunarak 7 gün 7 gece şenlikler yapıldı. Cezayir mahzenlerindeki 30.000 esirini kullanarak kaleyi tamamen yıktırtan Barbaros çıkan taşlarla da adayı sahilden ayıran denizi doldurtarak gemilerin sığınabileceği güzel bir liman inşa ettirdi. Birkaç gün sonra kaleye silah ve mühimmat getiren fakat kalenin yıkılması ve adanın şehirle birleşmesi yüzünden yanlış yere geldiklerini zannedenBarbaros Hayrettin Paşanın İspanyol Topçubaşısına Verdiği Ders fetihten habersiz 10 gemilik İspanyol savaş filosu içindeki cephanelikle birlikte ele geçirildi. Askerlerin çoğu kılıçtan geçirilirken teslim olan 355'i de esir edildi.  İspanyollar'ın uzun yıllardır stratejik ve kuvvetli bir noktası olan ve aynı zamanda kendilerine büyük prestij sağlayan Penon Kalesi'nin kaybedilmesine çok öfkelenen İspanya Kralı haberi getiren askeriBarbaros Hayrettin Paşanın İspanyol Topçubaşısına Verdiği Ders -kılıcını saplayarak- öldürdü. Cezayir Penon'unun böylece yok edilmesi -Amiral Jurien Graviere'nin ifadesiyle- İspanya için sürekli bir endişe kaynağı ve büyük bir zarar olmuştu.

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Kaptan-ı Derya Barbaros Hayrettin Paşa
 3. Barbaros Hayrettin Paşa'nın asıl adı nedir?
 4. Barbaros Hayreddin Paşa kimdir ,hayatı - hızır reis nasıl barbaros hayrettin paşa oldu
 5. Barbaros Hayrettin Paşa Kimdir?, Hayatı, Yaşamı
 6. İspanyol Makyajı nedir alevforum,İspanyol Makyajı nasıl yapılır
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş