Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

20. yüzyıla damgasını vuran Avrupalı diktatörler kimlerdir? 20. yüzyıl Avrupası , demokrasi yolunda atılan adımlar ve dünyaya damgasını vuran gelişmelerin yanı sıra , yükselen diktatörlükler

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  20. yüzyıla damgasını vuran Avrupalı diktatörler kimlerdir

  Sponsorlu Bağlantılar
  20. yüzyıla damgasını vuran Avrupalı diktatörler kimlerdir?

  20. yüzyıl Avrupası, demokrasi yolunda atılan adımlar ve dünyaya damgasını vuran gelişmelerin yanı sıra, yükselen diktatörlükler ve tarihi değiştiren liderleriyle de ön plana çıktı.

  Avrupa tarihinin bu en bilinen isimleri, yaptıklarıyla sadece bir kıtayı değil, bütün dünyayı sarstı.

  Adolf Hitler (Almanya): En acımasız diktatör olarak kabul edilen Adolf Hitler, aslen Avusturya doğumlu. Hitler, 1933 yılında Almanya’da iktidara geçti.

  2. Dünya Savaşı’nı kaybettiği 1945 yılına kadar yönetimde kalan Hitler, yenilgiyi hazmedemeyerek intihar etti.

  Koyu bir ırkçı olan lider, düşmanı olarak gördüğü halkları getirdiği toplama kamplarında infaz ettirdi.

  11 milyon insanın ölümünden sorumlu tutulan Adolf Hitler, en büyük hedefi olan Ari ırk ideolojisini gerçekleştirebilmek için tüm Avrupa ve Almanya’yı yeni baştan şekillendirmeye çalıştı.

  Josef Stalin (Sovyetler Birliği): Stalin, geniş Sovyet İmparatorluğu’nu sert ve acımasız bir bürokratik sistemle idare etmesiyle ön plana çıktı.

  Milyonları, öldürücü çalışma kamplarına hapsederek çok kan dökülmesine sebep oldu ve Rusya’yı çok katı bir şekilde kontrolü altına aldı.

  2. Dünya Savaşı’nın sonlanması ve Soğuk Savaş’ın başlaması üzerindeki etkileri düşünüldüğünde, Stalin 20. yüzyıl tarihini şekillendiren en önemli diktatörlerden biri olarak kabul ediliyor.

  Benito Mussolini (İtalya): Öğrencilik yıllarında arkadaşlarını bıçakladığı için okuldan atılan Mussolini, İtalya’nın en genç başbakanı oldu.

  “Kara Gömlekliler” adını verdiği faşist örgütün, ülkenin sol partisine resmen saldırmasıyla çok genç yaşta bu konuma yükselmeyi başardı.

  Kısa sürede diktatörlüğünü ilan eden Mussolini, yabancı sömürüsünü destekleyerek Hitler ile işbirliği yaptı.

  Mussolini 2. Dünya Savaşı’ndan uzak durmaya çalıştı ancak sonunda Almanya’nın yanında savaşa girdi. Yenilgi onun da çöküşünü getirdi. Düşman askerleri tarafından yakalanarak öldürüldü.

  Francisco Franco (İspanya): Franco, İspanyol Sivil Savaşı’nda milliyetçi tarafı yönettikten sonra 1939 yılında iktidara geldi.

  On binlerce düşmanı öldüren Franco, Hitler’le görüşmesine rağmen resmi olarak 2. Dünya Savaşı dışında kaldı ve bu şekilde iktidarını sürdürmeyi başarabildi.

  1975’te ölene kadar gücünü korudu ve monarşinin yeniden yapılandırılması için çalışmalar yaptı.

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Tarihe Damgasını Vuran Aşk SözLeri
 3. Aşağıdaki yazarlardan hangisinin doğumu 19. yüzyıla rastlar
 4. Ayağı vuran ayakkabı nasıl tamir edilir
 5. Son 50 yıla damga vuran fotoğraflar
 6. Paylaş Facebook Twitter Google


 7. Sponsorlu Bağlantılar

 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş