Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

Kleopatra kimdir M.Ö. 69-30 yılları arasında yaşayan ünlü Mısır kraliçesi. Özellikle Roma İmparatorları Julius Caesar ve Marcus Antonius ile olan ilişkileriyle tarihe damgasını vurmuştur. Kleopatra

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Kleopatra kimdir hayatı

  Sponsorlu Bağlantılar
  Kleopatra kimdir


  M.Ö. 69-30 yılları arasında yaşayan ünlü Mısır kraliçesi. Özellikle Roma İmparatorları Julius Caesar ve Marcus Antonius ile olan ilişkileriyle tarihe damgasını vurmuştur.

  Kleopatra, M.Ö. 323 yılında Büyük İskender Mısır’ı ele geçirdikten sonra buranın hakimi haline gelen Makedonyalıların varisidir.

  Gençlik Yılları

  Kleopatra’nın gençlik yıllarında babası XII. Ptolemy, Mısır üzerinde azalan gücünü geri kazanabilmek için güçlü Romalılara rüşvet vermeye başlamıştı.

  XII. Ptolemy M.Ö. 58 yılında Roma’ya gittiğinde, yönetimi karısı VI. Kleopatra Tryphaina ve büyük kızı IV. Berenice müşterek olarak devraldılar.

  Döndüğünde karısı VI. Kleopatra ölmüştü. Bunun üzerine XII. Ptolemy, Romalı güçlerin de yardımıyla kızı Berenice’i infaz ettirdi ve tahtını geri kazandı.

  Daha sonra 9 yaşındaki oğlunu o sıralar 18 yaşında olan diğer kızı Kleopatra’yla evlendirdi.

  Ancak Kleopatra tek başına hükümdar olmak istiyordu. En azından kendisinden çok küçük olan kardeşiyle aynı hakları paylaşmak istemiyordu.

  M.Ö. 48 yılında, Kleopatra vekiller tarafından görevden kovuldu. Bu sırada, babasının müttefiki Pompey, Roma İmparatoru Julius Caesar’ın askerlerince takip edilerek Mısır’a geldi.

  Pompey kardeşi XIII. Ptolemy’nin destekçileri tarafından öldürüldü.

  Kleopatra ve Julius Caesar

  Efsanelere göre Kleopatra kendini bir halı içinde Julius Caesar’a sundu ve onun desteğini kazandı.

  Kardeşi XIII. Ptolemy, Sezar’la giriştiği bir savaşta öldü. Sezar, Kleopatra’yı diğer kardeşi XIV. Ptolemy’nin yardımcısı olarak hükümdar ilan etti.

  M.Ö. 46 yılında, Kleopatra yeni doğan oğluna Ptolemy Caesarion adını verdi ve onun Caesar’ın çocuğu olduğunu iddia etti.

  Sezar hiçbir zaman resmî olarak babalığı kabul etmedi ama o yıl Kleopatra’yı Roma’ya götürdü.

  O sırada hala Calpurnia ile evliydi. Ancak Roma’nın karışık ortamına Kleopatra’nın Caesar’ın karısı olduğu iddiaları da eklenince, olaylar M.Ö. 44’te Caesar’ın katledilmesiyle son buldu.

  Onun ölümünden sonra Kleopatra Mısır’a döndü ve oğlu XV. Ptolemy Caesarion’u da yardımcısı yaparak hükümdarlığını ilan etti.

  Kleopatra ve Marcus Antonius

  M.Ö. 41 yılında, bölgenin yeni Romalı askerî yöneticisi Marcus Antonius geldiğinde, ilk isteği Kleopatra’yı görmek oldu. Kleopatra bir şekilde onu masumiyetine ve Caesar’ın ölümüne neden olan olaylara sebep olmadığına inandırdı.

  Kısa sürede Marcus Antonius’un ilgisini çekti ve desteğini kazandı. Antonius, İskenderiye’de bir kışı Kleopatra’yla birlikte geçirdi ve ayrıldı. Bu arada Kleopatra, Antonius’un ikizlerini dünyaya getirdi.

  M.Ö. 37’de, Antonius Antakya’ya geri döndü ve M.Ö. 36’da küçük bir seremoniyle evlendiler. Aynı yıl oğulları Ptolemy Philadelphus dünyaya geldi.

  Marcus Antonius Mısır’ı resmî olarak güçlendirdi, Kıbrıs ve bugünkü Lübnan gibi kaybedilmiş bazı toprakları geri aldı.

  Caesarion’un Julius Caesar’ın oğlu olduğunu kabul ederek Kleopatra ve oğlunun müşterek hükümdarlığını ilan etti.

  Bu sırada Antonius’un rakibi Octavius, onun Kleopatra’yla olan ilişkisini, çocuklarını ve toprakları ona bahşetmesini kullanarak, Roma’da onun hakkında kulis yapmaya başladı.

  Ancak M.Ö. 31 yılında Antonius ve Kleopatra, Oktavius’a karşı yaptıkları Aktium Savaşı’nı kaybettiler.

  Kleopatra çocuklarının tahta geçmesi için Octavius’la anlaşmaya çalıştı ancak başaramadı. M.Ö. 30 yılında Marcus Antonius, Kleopatra’nın öldürüldüğünü sanarak intihar etti.

  Hükümdarlığı ele geçirmek için yaptığı başarısız bir teşebbüsten sonra, Kleopatra da intihar etti ve tarihteki yerini aldı.

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. 2018 Kleopatra Koltuk Takımı Modelleri Resimleri
 3. Hz Muhammedin annesinin hayatı, Peygamber Efendimizin annesinin hayatı, Hz Amine Hayatı,
 4. Gazneli Sultan Mahmut Kimdir?, Hayatı Kimdir
 5. Arkesilaos Kimdir – Biyografisi, Hayatı ve Eserleri Biyografi Kimdir
 6. Adolf Hitler Kimdir, Yaşamı, Hayatı, Yaptıkları Biyografi Kimdir
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş