Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

Asal Kök hakkında - asal sayılar - Asal Kök tanımı Bir asal kök modülü n sayılar teorisindeki modüler aritmetikten bir kavramdır. Eğer olan bir tamsayı
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 1      

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Asal Kök hakkında - asal sayılar - Asal Kök tanımı

  Sponsorlu Bağlantılar
  Asal Kök hakkında - asal sayılar - Asal Kök tanımı  Bir asal kök modülü n sayılar teorisindeki modüler aritmetikten bir kavramdır. Eğer olan bir tamsayı ise, n formuna göre aralarında asal sayılar mod n'e göre çarpılarak, bir grup oluşturacak şekilde yapılan işlem, veya olarak gösterilir. Bir asal sayı için ve ise, bu grup ancak ve ancak , veya 'ya denktir. Bu döngüsel grubun bir üreteci asal kök modülü n veya 'in bir asal elemanı'dır şeklinde tanımlanır.
  Bir asal kök modülü n, diğer bir değişle, mod n'e göre ggibi öyle bir tamsayıdırki n'le beraber ortak çarpanı olmayan her tamsayı, g 'nin bir kuvvetine denktir.
  Örneğin alalım. 'in elemanları 'ün denk sınıflarından oluşur.mod 14'e göre olduğundan, 3mod 14'e göre bir asal köktür. Mod 14 için diğer ve tek asal kök ise 5'tir.

  (mod 14) - (satırlardaki değerler döngüsel şarta bağlı olarak tekrardan sonra kesilmiştir)14'le aralarında asal olan sayılar yalnızca kuvvetlerinden biri 1 (mod 14)'e ulaşan sayılardır. Bu sayıların oluşturduğu küme S = (1, 3, 9, 13, 11, 5)'dir.
  Problemi f(n, k) = nk- 1 ≡ 0 (mod 14) gibi ele alırsak, n için tasarlanan köklerin k> 0 olan kuvvetleri için bir polinom sağladığını görürüz. S kümesindeki elemanların tümü, R = {3, 5} kümesindeki sayılardan ve onların kuvvetlerinden elde edilebilir. Ama örneğin 11'den ve onun kuvvetlerinden elde edilemez (mod 14 için). S kümesi tüm kökleri içerir. R kümesi ise asal kökleri içerir. Bunların (mod 14)'e göre tüm kuvvetleri döngüsel olarak tüm kökleri elde eder.

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Asal Sayıların Oluşumu ve Çeşitleri Hakkında Bilgi, Asal Sayıların Oluşumu ve Özellikleri,
 3. Aralarında asal sayılar, Aralarında asal sayılar nedemektir
 4. Asal sayılar nedirr, Asal sayılar nedemektir
 5. P sel Sayılar hakkında - asal sayılar - P sel Sayılar tanımı
 6. Asal Sayılar Asal Sayılar Nedir Asal Sayılar Tanımı
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş