Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

Necip Fazıl Kısakürek , Necip Fazıl Kısakürek kimdir , Necip Fazıl Kısakürek biyografisi , Necip Fazıl Kısakürek Hayatı Necip Fazıl Kısakürek Biyografisi Mesleği: Şair &
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 1      

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Necip Fazıl Kısakürek,Necip Fazıl Kısakürek kimdir,Necip Fazıl Kısakürek biyografisi,Necip Fazıl Kısakürek Hayatı

  Sponsorlu Bağlantılar
  Necip Fazıl Kısakürek,Necip Fazıl Kısakürek kimdir,Necip Fazıl Kısakürek biyografisi,Necip Fazıl Kısakürek Hayatı

  Necip Fazıl Kısakürek Biyografisi


  Mesleği: Şair & Yazar
  Doğum Yeri: İstanbul, Türkiye
  Doğum Tarihi: 26 Mayıs 1904


  Necip Fazıl Kısakürek, 26 Mayıs 1904'de İstabul'da doğdu. Maraş'lı bir soydan gelen Necip Fazıl'ın çocukluğu, mahkeme reisliğinden emekli büyük babasının İstanbul Çemberlitaş'ta ki konağında geçti. İlk ve orta öğrenimini Amerikan ve Fransız kolejleri ile Bahriye Mektebi'nde (Askeri Deniz Lisesi) tamamladı. Lisedeki hocaları arasında dönemin ünlülerinden Yahya Kemal, Ahmet Hamdi (Akseki), İbrahim Aşkı gibi isimler vardı.


  İstanbul Edebiyat Fakültesi Felsefe Bölümü'nü bitirdikten (1924) sonra gönderildiği Fransa'da Sorbonne Üniversitesi Felsefe Bölümünde okudu. Paris'te geçen bohem günlerinden sonra, Türkiye'ye dönüşünde Hollanda, Osmanlı ve İş Bankalarında müfettiş ve muhasebe müdürü olarak çalıştı. Bir Fransız okulu, Robert Kolej, İstanbul Güzel Sanatlar Akademisi, Ankara Devlet Konservatuarı, Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi'nde hocalık yaptı(1939-43). Sonraki yıllarında fikir ve sanat çalışmaları dışında başka bir işle meşgul olmadı.

  Şairliğe ilk adımını on yedi yaşında iken, annesinin arzusuyla başladı ve ilk şiirleri Yeni Mecmua'da yayımlandı. Milli Mecmua ve Yeni Hayat dergilerinde çıkan şiirleriyle kendinden söz ettirdikten sonra, Paris dönüşü yayımladığı Örümcek Ağı ve Kaldırımlar adlı şiir kitapları onu çok genç yaşta çağdaşı şairlerin en önüne çıkararak edebiyat çevrelerinde büyük bir hayranlık ve heyecan uyandırdı. Henüz otuz yaşına basmadan çıkardığı yeni şiir kitabı Ben ve Ötesi (1932) ile en az öncekiler kadar takdir toplamayı sürdürdü.

  Necip Fazık Kısakürek, Şöhretinin zirvesinde iken felsefi arayışlarını sürdürüp içinde yeni bir dönemin doğum sancısını hissettiği için 1934 yılı gerçekten de hayatının yeni bir dönemine başlangıç olur. Bohem hayatını en koyu rengiyle yaşadığı günlerde Beyoğlu Ağa Camii'nde vaaz vermekte olan Abdülhakim Arvasi ile tanışır ve bir daha ondan kopamaz. Necip Fazıl' ın hemen tümünde üstün bir ahlak felsefesinin savunulduğu tiyatro eserlerini birbiri ardına edebiyatımıza kazandırması bu döneme rastlar. Tohum, Para, Bir Adam Yaratmak gibi piyesleri büyük ilgi görür. Bu eserlerden Bir Adam Yaratmak, Türk tiyatrosunun en güçlü oyunlarındandır.

  Necip Fazıl'ın şairliği ve oyun yazarlığı kadar önemli yönü, çıkardığı dergiler ve bu dergilerde çıkan yazılarla sürdürdüğü mücadeledir. Haftalık Ağaç dergisi(1936, 17 sayı) dönemin ünlü edebiyatçılarının toplandığı bir okul olmuştur. Büyük Doğu dergisinde çıkan yazılarıyla İsmet Paşa ve tek parti (CHP) yönetimine şiddetli bir muhalefet sürdürmesi sonucu hakkında açılan çok sayıda davada yüzlerce yıl hapsi istendi, Cinnet Mustatili adlı eserinde hapishane anıları yer alır. Sık sık kapatılan ve toplatılan Büyük Doğu'nun çıkmadığı sürelerde günlük fıkra ve çeşitli yazılarını Yeni İstanbul, Son Posta, Babıalide Sabah, Bugün, Milli Gazete, Hergün ve Tercüman gazetelerinde yayımlandı. Büyük Doğu'da çıkan yazılarında kendi imzası dışında Adıdeğmez, Mürid, Ahmet Abdülbaki gibi müstear isimler kullandı. 1962 yılından itibaren de hemen hemen tüm Anadolu şehirlerinde verdiği konferanslarla büyük ilgi topladı.

  Kısakürek, 1980'de Kültür Bakanlığı Büyük Ödülü'nü, 'İman ve İslam Atlası' adlı eseriyle fikir dalında Milli Kültür Vakfı Armağanı'nı (1981), Türkiye Yazarlar Birliği Üstün Hizmet Ödülü'nü (1982) almıştır. Ayrıca Türk Edebiyatı Vakfı'nca 1980'de verilen beratla Sultan-üş Şuara (Şairlerin Sultanı) ünvanını kazanmıştır.

  Necip Fazıl Kısakürek'in Eserleri


  - Hikayelerim
  - Cinnet Mustatili
  - Bir Adam Yaratmak
  - Çile
  - Kafa Kağıdı
  - O ve Ben
  - Yunus Emre
  - At'a Senfoni
  - Para
  - Sahte Kahramanlar
  - Hazret-i Ali
  - Tanrı Kulundan Dinlediklerim
  - İhtilal
  - Moskof
  - Tohum
  - Aynadaki Yalan
  - Reis Bey
  - Batı Tefekkürü ve İslam Tasavvufu
  - Babıali
  - Sosyalizm,Komünizm ve İnsanlık
  - Hitabeler
  - Peygamberler Halkası
  - İbrahim Ethem
  - Hesaplaşma
  - Esselam
  - Dünya Bir İnkilap Bekliyor
  - Hac
  - Tarih Boyunca Büyük Mazlumlar
  - Türkiye'nin Manzarası
  - Çerçeve-I
  - Nur Harmanı
  - İman ve İslam Atlası
  - Müdafaalarım
  - Veliler Ordusundan 333
  - Benim Gözümde Menderes
  - İdeolocya Örgüsü
  - Mümin-Kafir
  - Senaryo Romanlarım
  - Çöle İnen Nur
  - Son Devrin Din Mazlumları
  - Öfke ve Hiciv
  - Sabır Taşı
  - Ulu Hakan II.Abdülhamid Han
  - Başbuğ Velilerden 33
  - Çerçeve-II
  - Konuşmalar
  - Rabıta-i Şerife
  - Doğru Yolun Sapık Kolları
  - Başmakalelerim-I
  - Tasavvuf Bahçeleri
  - Çerçeve-III
  - Namık Kemal
  - Hücum Ve Polemik
  - Rapor 1/3
  - Rapor 4/6
  - Rapor 7/9
  - Rapor 10/13
  - Yeniçeri
  - Reşahat
  - Başmakalelerim-II
  - Mektubat
  - Başmakalelerim-III
  - Çerçeve-IV

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Necip Fazıl Kısakürek Romanları
 3. Necip Fazıl Kısakürek Ölümü
 4. Necip Fazıl Kısakürek Kitapları
 5. Necip Fazıl Kısakürek Sözleri
 6. Necip Fazıl Kısakürek'in Hayatı (1905 - 1983)
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş