Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

Yahya Kemal Beyatlı , Yahya Kemal Beyatlı kimdir , Yahya Kemal Beyatlı biyografisi , Yahya Kemal Beyatlı Hayatı Yahya Kemal Beyatlı Biyografisi Mesleği: Şair Edebiyatçı

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Yahya Kemal Beyatlı,Yahya Kemal Beyatlı kimdir,Yahya Kemal Beyatlı biyografisi,Yahya Kemal Beyatlı Hayatı

  Sponsorlu Bağlantılar
  Yahya Kemal Beyatlı,Yahya Kemal Beyatlı kimdir,Yahya Kemal Beyatlı biyografisi,Yahya Kemal Beyatlı Hayatı

  Yahya Kemal Beyatlı Biyografisi


  Mesleği: Şair Edebiyatçı
  Doğum Yeri: Üsküp
  Doğum Tarihi: ??-??-1884
  Yahya Kemal Beyatlı, 1884 ve 1958 yıllarında yaşamıştır. 2 Aralık 1984’te Üsküp’te doğmuştur, asıl adı Ahmet Agâh’tır. Şair ve yazar olarak tanınan Beyatlı, aynı zamanda siyasetle de uğraşmıştır. Eserlerinde normalden farklı bir stil kullanmıştır. Önceleri Servet-i Fünun edebiyatındaki akımların etkisinde eser vermiştir ancak daha sonra kendine has üslubuyla yazmaya başlamıştır. Şiirlerinde müzik hissine yer vermiştir. Küçük yaşlardan itibaren sanata olan ilgisini belli etmiştir. İlköğrenimine Mahalle Mektebinde başlamış ardından özel bir okula geçmiştir. Lise için Üsküp İdadisi’ne gitmiş aynı zamanda İshak Bey Camisinin medresesine giderek Arapça ve Farsça dillerini öğrenmiştir. Şiir yazmaya lise yıllarında başlamıştır. Şiirlerinde Tevfik Fikret’in başta olduğu Servet-i Fünun edebiyatından çok etkilenmiş, ve aruz ölçüsü ile eserler vermiştir.


  Birkaç yıl sonra Selanik’e taşınan ailesiyle buraya geldi ancak annesi burada vereme yakalandı ve vefat etti. Babasının annesinin ölümünden sonra tekrar evlenmesi onu tekrar Üsküp’e dönmeye sebep oldu. Üsküp’te pek fazla kalamayan Beyatlı, daha sonra tekrar babasının yanına döndü. Lise hayatından sonra “İrtika” ve “Malumat” adlı dergilerde şiirler yazmaya başladı. Monarşi karşıtı görüş sunan Beyatlı, rejime karşı düşüncelerde bulundu ve II. Abdülhamit’e eleştiriler yaptı. Daha sonra Paris’e kaçtı ve burada işe başladı. Fransa’da bulunduğu senelerde Fransız şairlerin eserlerini inceledi ve bunlara ilgi duydu.Burada birçok edebiyatçı ile de bir araya geldi.

  Divan Şiirinin özelliklerinden uzak bir tarz ile şiirler yazdı ve daha sonra Servet-i Fünun etkisinden de kurtuldu. Bürokratik görevlerde yer alan Beyatlı, yıllar sonra tekrar siyasete döndü ve milletvekilliği yaptı. Yahya Kemal Beyatlı, hayatı boyunca hiç evlenmemiştir.1949 yılında İnönü Şiir Ödülü’nü kazanan Beyatlı’nın ölümünün ardından adına dernek ve müze kurulmuştur. Bu dernekler şairin eserini kitap haline getirmiş ve yayınlamıştır. Ayrıca 1976 yılında Beyatlı’nın bitiremediği şiirler “Bitmemiş Şiirler” adı verilen bir kitap ile yayınlanmıştır. Yahya Kemal Beyatlı, 1 Kasım 1958 yılında İstanbul Cerrahpaşa hastanesinde vefat etmiştir.


  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. yahya kemal beyatlı
 3. Yahya kemal beyatlı edebi kişiliği hakkında bilgi
 4. Yahya kemal beyatlı edebi kişiliği
 5. Yahya kemal beyatlı edebi kişiliği ve eserleri
 6. Yahya Kemal Beyatlı (1884-1958)
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş