Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

latin amerika edebiyatında şiir - latin amerika şair leri Modernizm Akımı'nın ardından çok yetenekli şair ler yetişti. Nobel Edebiyat Ödülü'nü kazanan Şilili kadın şair Gabriela

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  latin amerika edebiyatında şiir - latin amerika şairleri

  Sponsorlu Bağlantılar
  latin amerika edebiyatında şiir - latin amerika şairleri
  Modernizm Akımı'nın ardından çok yetenekli şairler yetişti. Nobel Edebiyat Ödülü'nü kazanan Şilili kadın şair Gabriela Mistral (1889-1957) sade ve dolaysız anlatımıyla ilgi çekti. Çocuklarına olan özlemini dile getiren güldestesi Desolación (1922), etkiliyici bir duyarlılık taşır. César Vallejo (1892-1938) İspanyol dilinin en büyük ustalarından biridir.

  Şiirleri insanın çektiği acılarla yüklüdür. Ölümünden sonra, 1939'da yayımlanan Poemas humanos'ta, daha güzel bir geleceğe olan umudunu yansıtır. Vallejo, İspanyolca'yı cesur ve şaşırtıcı biçimlerde kullandı. 1930'larda Peru'nun bir taşra kentindeki kapalı aile yaşamını terk ederek, komünistlerin safında İspanya İç Savaşı'na katıldı.

  Şilili şair Pablo Neruda da komünistti (1904-1973). Şiirleri, özellikle de büyük epik yapıtı Canto General (1938) yaşam deneylerinin coşkulu bir anlatımıdır. Neruda ezilenlerin ve sömürülenlerin şairidir. Meksikalı Octavio Paz (1914) çok yönlü bir yazardır.

  Libertad bajo palabra (1968) adını taşıyan yapıtında, şiirin bir uyanış olduğu ve insanlığın kurtuluşunun önünü açtığı görüşünü savunur.
  Portekizce konuşulan Brezilya'da Modernizm Akımı 1920'lerde başladı. En çok Sao Paulo'da kök salan bu akımın öncüsü şair ve romancılar, Portekiz ile bağlarını koparmaktan yanaydılar.

  Oswald de Andrade'nin (1890-1954) Memorias Sentimentais de Joao Miramar (1924) adlı romanı bu akımın tipik bir örneğidir. Jorge de Lima (1895-1953) ise Avrupa geleceğinden koparak Kuzeydoğu Brezilya'nın bölgeci şiir hareketine katıldı.

  alıntı

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Latin amerika edebiyatında toman - latin amerika yazarları
 3. Kaligrafi nasıl yapılır, Kaligrafi resimleri, Latin Hat Sanatı , Latin Hat Sanatı resimler
 4. Amerika kıtasındaki ülkeler haritası, Amerika kıtası ülke haritaları
 5. Amerika kıtasının koordinatları, Amerika kıtası koordinat bilgileri
 6. Amerika kıtasının ülkeleri, Amerika kıtasında hangi ülkeler var
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş