Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

EDEBİYATIN DİĞER BİLİM DALLARIYLA İLİŞKİSİ NEDİR Güzel sanatların bir dalı olan edebiyatın diğer bilim dallarıyla ilgisi vardır. Bir sanatçının ortaya koyduğu eser psikoloji , sosyoloji
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 19      

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Edebiyatın Diğer Bilim Dallarıyla İlişkisi Nedir?

  Sponsorlu Bağlantılar
  EDEBİYATIN DİĞER BİLİM DALLARIYLA İLİŞKİSİ NEDİR

  Güzel sanatların bir dalı olan edebiyatın diğer bilim dallarıyla ilgisi vardır. Bir sanatçının ortaya koyduğu eser psikoloji, sosyoloji, felsefe ve tarih vb. bilimlerle ilgili olabilir. Sanatçı sosyal bir çevre içerisinde yaşar; eserini ortaya koyarken de bu çevreden etkilenir. Ele aldığı eserde kişisel duygu, düşünce ve izlenimlerini anlattığı gibi toplumun gelenek, görenek, inanç gibi değerlerini de ele alabilir. Bir sanatçının yaşamı da ortaya konan eser kadar önemlidir. Örneğin Reşat Nuri Güntekin’in “Çalıkuşu” adlı romanı incelenirken; yazarın içinde bulunduğu ruhsal durumu belirlerken psikolojiden, sanatçının yetiştiği sosyal çevreyi incelerken sosyolojiden; yazarın etkilendiği akımları ve dünya görüşünü belirlerken felsefeden, eserin yazıldığı dönemi incelerken de tarih biliminden yararlanılır.
  Bir edebi eserin değişik bilim dallarından yararlanması edebi esere bilimsel bir eser niteliği kazandırmaz. Çünkü edebi eser her türlü insan etkinliğinden, doğal varlık ve görünüşten faydalanır.Bu nedenle bilim dallarıyla edebi eser arasındaki farklılık güzel sanatlara özgü bakış tarzında ve değerlendirme biçimindedir.

  Edebiyatın diğer bilimlerden yararlanmasının sebebi, işlenen konunun tam anlamıyla eksiksiz bir biçimde işlenmesi için gereklidir.


  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Edebiyatın İnsanı Konu Alan Diğer Bilim Dallarıyla İlişkisi Metinde Hangi Örneklerle Veril
 3. Edebiyatın İnsanı Konu Alan Bilim Dalları İle İlişkisi
 4. Edebiyatın İnsanı Konu Alan Bilim Dallarıyla İlişkisi
 5. Türk Spor Tarihi Dersinin diğer bilim dallarıyla olan ilişkisi
 6. Edebiyatın diğer bilim dallarıyla ilişkisi hakkında bilgi, Edebiyatın diğer bilim dallarıy
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar
  Gerçekçi bir öyküde, bir romanda, bir oyunda, bilimsel bir konuda söyleşen; felsefeye dayanan bir konuda tartışan; psikolojik bir olayın içinde yaşayan insanın betimleme ya da çözümlemesi yapılırken ortaya edebiyatın, bilim, felsefe ya da psikolojiyle ilişkisi çıkmaktadır. 9. Aradığınız Bilgiyi Bulamadıysanız Üye Olmadan
  BURAYA Tıklayarak Sorunuzu Düzgün Bir Başlık ile Yazabilirsiniz.
 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş