Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

Rönesans Edebiyatı Rönesans Edebiyatı Rönesans Edebiyatının Özellikleri - Rönesans Dönemi Edebiyatı - Rönesans Devri Edebiyatçıları Hümanizmanın getirdiği Latin ve Yunan edebiyatından yola çıkarak eserler verme
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 1      

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Rönesans Edebiyatı

  Sponsorlu Bağlantılar
  Rönesans Edebiyatı
  Rönesans Edebiyatı

  Rönesans Edebiyatının Özellikleri - Rönesans Dönemi Edebiyatı - Rönesans Devri Edebiyatçıları

  Hümanizmanın getirdiği Latin ve Yunan edebiyatından yola çıkarak eserler verme görüşünü sürdüren sanatçıların oluşturduğu yönelimdir .İnanç özgürlüğünü savunarak kalıplaşmış düşünce ve kavramların kabuğunu kırma ilkeleriyle yola çıkan Rönesansçılar, halk dilini yazı diline getirmek için çaba sarfederler İtalya'da bunun ilk örneklerini veren Dante olmuştur .Dante'nin yapıtları Rönesans düşüncesinin tohumlarını içerir ve Petrarca gibi yazarlara yol açar.


  Rönesansın önemli sanatçılarından biri de Boccaccio'dur Ortaçağ'ın dinsel konularını bir yana bırakarak doğrudan doğruya insandan söz eden Boccaccio'dan başka Tasso'nun, Homeros'u taklit ederek yazdığı "Kurtarılmış Kudüs" adlı eseri İtalya'da yazılan ve değerini halen koruyan yapıtlardandır.


  Rönesans döneminin belki de en önemli yapıtı İspanyol yazar Cervantes'in "Don Kişot" adlı eseridir Zengin bir içerik üzerine kurulan roman, şövalyeliğin çöküşünü alaycı bir dille karikatürize eder.


  Yunan ve Latin edebiyatındaki şiir biçim ve türlerini Fransız edebiyatına sokan Ronsard; "Gargantua" ve "Pantagruel" adlı romanlarıyla Rabelais; "Denemeleri"yle Montaigne Rönesans'ın diğer önemli isimleridir.


  İngiliz edebiyatında Rönesansçılar arasında yer alan isimlerin başında Thomas More gelir More'dan sonra Francis Bacon, Edmund Spenser, John Milton ve Ben Jonson bu akımdan etkilenen yazarlar arasındadır.


  Ancak İngiliz edebiyatında Rönesans denince William Sheakespeare'ın özel bir yeri vardır İnsanın bir yönünü derinliğine ele alması bunu somutlayan canlı tip ve karakterler çizmesi Sheakespeare'ın yalnızca çağının değil bütün çağların yazarı olmasına vasıta olmuştur


  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Rönesans öncesi ve rönesans dönemine air yazılar
 3. Dinî-tasavvufî Türk Edebiyatın Tekke Edebiyatı - Tasavvuf Edebiyatı
 4. Dini Tasavvufi Türk Edebiyatı, Tekke edebiyatı hakkında bilgi
 5. Rönesans Nedir Rönesans AnLamı
 6. Paylaş Facebook Twitter Google


 7. Sponsorlu Bağlantılar

 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş