Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

Atmosferin Yapısı Nasıldır Atmosfer çeşitli gazlardan oluşmuştur. • Her zaman bulunan ve oranı değişmeyen gazlar; % 78 oranında azot , % 21 oranında oksijen ,

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Atmosferin Yapısı Nasıldır

  Sponsorlu Bağlantılar
  Atmosferin Yapısı Nasıldır

  Atmosfer çeşitli gazlardan oluşmuştur.
  • Her zaman bulunan ve oranı değişmeyen gazlar; % 78 oranında azot, % 21 oranında oksijen, %1 oranında asal gazlar (Hidrojen, Helyum, Argon, Kripton, Ksenon, Neon) dır.
  • Her zaman bulunan ve oranı değişen gazlar; su buharı ve karbondioksittir.
  • Her zaman bulunmayan gazlar; ozon ve tozlardır.
  Su buharı : Yere ve zaman göre oranı en çok değişen gazdır. Yeryüzünün aşırı ısınıp, soğumasını engeller. Yağış, bulut, sis gibi hava olaylarının doğuşunu sağlar.
  Karbondioksit : Atmosferin güneş ışınlarını emme ve saklama yeteneğini artırır. Havada karbondioksit (CO 2) miktarının artması sıcaklığı artırıcı, azalması ise sıcaklığı düşürücü etki yapar.
  Ozon : Hava içindeki oksijen (O 2) mor ötesi (ultraviyole) ışınlarının etkisi altında ozon (O 3) haline geçer. Ozon gazı, içinde hayatın gelişmesine olanak vermez ancak atmosferin üst katmanlarında ultraviyole ışınlarını emerek yeryüzündeki yaşam üzerinde olumlu bir etki yapar. Yeryüzünden 19 – 45 kilometre yükseklikler arasında bulunan ozon katının son yıllarda inceldiği hatta yer yer delindiği belirlenmiştir. Özellikle buzdolabı, soğutucu, araba ve spreylerden çıkan gazların (kloroflorokarbon) neden olduğu anlaşılmış ve bu gazların kullanımına kısıtlamalar getirilmiştir.
  Yeryüzüne ulaşan mor ötesi ışınlardaki artış, sıcaklıkların artmasına, buna bağlı olarak buzulların erimesine, bitki örtülerinde değişimlere neden olabilecektir.


  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Dişlerin Yapısı Nasıldır
 3. Teleskopun Yapısı Nasıldır
 4. Kromozomun Yapısı nasıldır
 5. Gözün yapısı nasıldır
 6. Dünyanın Yapısı nasıldır, Dünyanın yapısı hakkında bilgi, dünyanın katmanları
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş