Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

Türkiyenin En Büyük Gölü Türkiyenin Alan Ölçüsüne Göre En Büyük Gölü Van Gölü Dünyanın En Büyük Sodalı Gölü [IMG]http://img121.images hac k.us/img121/6862/vanglwww********net.jpg[/IMG] Van Gölü , 3

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Türkiyenin En Büyük Gölü,Türkiyenin Alan Ölçüsüne Göre En Büyük Gölü

  Sponsorlu Bağlantılar
  Türkiyenin En Büyük Gölü

  Türkiyenin Alan Ölçüsüne Göre En Büyük Gölü
  Van Gölü
  Dünyanın En Büyük Sodalı Gölü

  [IMG]http://img121.imageshack.us/img121/6862/vanglwww********net.jpg[/IMG]  Van Gölü, 3 bin 713 kilometrekarelik alanı ile Türkiye´nin en büyük gölü olmanın yanı sıra yeryüzündeki en büyük sodalı göl olarak biliniyor. Denizden yüksekliği 1646 metre olan Van Gölü, Van ve Bitlis´in Tatvan ilçesi sınırlarında yer alıyor.Van Gölü veya yöresel adıyla Van Denizi, Tatvan ilçesi sınırları içinde bulunan Nemrut volkanik dağının patlaması sonucu oluşan kraterde biriken suların oluşturduğu varsayılan volkanik bir göldür.Çok sayıda koyu bulunan Van Gölü'nün yüzölçümü 3.713 km²'dir. Van Gölü hem tatlısu hem de deniz ekosistemlerinden farklı bir sucul ekosistemdir. Suları tuzlu ve sodalıdır. Göl suyu tuzluluk oranı %o19, pH'sı ise 9.8 dir. Göl su seviyesi iklime bağlı olarak yükselip, düşmektedir. Ancak ortalama olarak denizden yüksekliği 1646 metredir. Gölün ortalama derinliği 171 m, en derin yeri ise 451 metredir. Gölün doğu bölümünde dört ada vardır. Bunlar; Akdamar, Çarpanak, Adır ve Kuş adalarıdır. Adalar tarihi ve turistik özelliğe sahiptir ve 1990 yılında Arkeolojik Sit Alanı ilan edilmişlerdir. Van Gölü dünyanın en büyük sodalı gölüdür. Gölün tuzlu-sodalı suları, biyolojik çeşitliliği sınırlamaktadır. Gölde bilinen 103 tür fitoplankton, 36 tür zooplankton ve tek bir tür balık (inci kefalı, Chalcalburnus tarichi) yaşamaktadır. Göl etrafı karadan 430 km.'dir. Yöre halkına göre gölde bir canavar yaşamaktadır. Söylentiyi çıkaranların amaçlarının bölgeye turist çekmek olduğu söylense de, söylentileri araştırmak amacıyla bölgede pek çok bilimsel araştırma ekibi çalışmalar yapmıştır. İstanbul-Tahran demiryolu hatlarını da bağlamaktadır. Türkiye ve İran'a bağlanan demir yolu 1970 lerde yapılmıştır.

  Üzerinde çeşitli büyüklükteki 4 adanın yer aldığı Van Gölü´nün ortalama derinliği 171, en derin yeri ise 451 metre olarak biliniyor. Yöre halkı tarafından ´´Van Denizi´´ olarak adlandırılan Van Gölü, aynı zamanda dünyanın en büyük sodalı gölü olma özelliğini de taşıyor. Tuzlu ve sodalı olması nedeniyle sadece inci kefali balığına yaşam alanı olan Van Gölü, feribot seferleriyle de Van-Tatvan demiryolu bağlantısını sağlıyor.

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Türkiyenin En Büyük ırmağı hangisidir, Türkiyenin En Büyük ırmakları nelerdir
 3. Türkiyenin En Uzun Nehri Hangisidir ? Türkiyenin En Büyük Nehri hakkında bilgi
 4. Meke Krater Gölü,meke gölü fiziki özellikleri, meke gölü nasıl olusmuştur, meke gölü nasıl
 5. Dünyanın en büyük gölü
 6. Dünyanın En Büyük Gölü Hangisidir - dünyanın en büyük gölü nerededir
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş