Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

Batılılaşma Dönemi Mimarisi , Özellikleri , Çeşitleri Batılılaşma Dönemi 18.yy (Lale Devri): 18.yy.da Lale Devri ile Osmanlı mimarisinde önemli değişiklikler yaşandı. Batılı yaşam tarzının benimsenmesiyle

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Batılılaşma Dönemi Mimarisi, Özellikleri, Çeşitleri

  Sponsorlu Bağlantılar
  Batılılaşma Dönemi Mimarisi, Özellikleri, Çeşitleri


  Batılılaşma Dönemi 18.yy (Lale Devri):

  18.yy.da Lale Devri ile Osmanlı mimarisinde önemli değişiklikler yaşandı. Batılı yaşam tarzının benimsenmesiyle mimaride de batı etkisi hissedilmeye başlandı. Batılı üsluplar tercih edilmeye başlandı. Bunun sonucunda Klasik Osmanlı mimarisinin etki alanı daraldı, bir süre sonra da klasik anlatış yerin tamamen batılı üsluplara bıraktı.

  Sadrazam Nevşehirli Damat İbrahim Paşa özellikle Paris ve Viyana’dan getirttiği projelerle İstanbul’un imarına el attı: Haliç ve Kağıthane Dersi gezinti yerleri haline getirildi. Kağıthane’de padişah için Sadabad Kasrı inşa edildi ve etrafı lale bahçeleriyle bezendi. Batılı tarzdaki binaların yöneticiler tarafından da benimsenmesiyle varlıklı kesimler arasında lale yetiştirme ve köşk yaptırma modası başladı. Böylece deniz kenarındaki semtler moda oldu: Üsküdar, Beylerbeyi, Bebek, Fındıklı, Alibeyköy ve Topkapı… Köşk modası cami mimarisinde de etkili oldu :”Yalı camii” denen deniz kıyısı camileri yapılmaya başlandı.

  19.yy (Tanzimat Dönemi): Tanzimat ile birlikte batılılaşma hareketleri daha da hızlandı. Tamamen barok, rokoko, neogotik ve amper üslupları etkin oldu. Şehir yeni alanlara doğru genişlemeye başladı. Boğaziçi ve Sarıyer’e iskan arttı. Ayrıca alt yapı ve kent hizmetleri gelişti: Haliç’e köprü kuruldu; tünel (metro),atlı tramvay, Şirket-i Hayriye(deniz taşımacılığı yapan bir şirket) açıldı. Külliyelerden bağımsız ilk hastane (Vakıf Gureba Hastanesi) hizmet vermeye başladı. Batılı yaşam tarzının orta kesimler tarafından da benimsenmesiyle lüks tüketim arttı.Mobilyalar evlere girdi ve böylece binalar buna uygun yapılmaya başlandı.Aynı zamanda yazlık ve kışlık adeti başladı ve bu nedenle ev fiyatları arttı..

  Suriçi ve Beyoğlu kışlık, Boğaz, Kadıköy ve Adalar ise en gözde yazlık semtler arasındaydı. Kentin yerleşim dokusu değişmişti. Mimari kamusal alanda hizmet vermeyi bırakıp bireye hizmet etmeye başladı. Bu dönemin en önemli camileri Nuruosmaniye Camii, Dolmabahçe Camii, Aksaray Valide Camii ve Nusretiye Camiidir.

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Tanzimat Dönemi Şairleri Ve Özellikleri
 3. Fecr-i Ati Dönemi Edebiyatının Genel Özellikleri
 4. Tanzimat Dönemi Sanatçılarının Ortak Özellikleri
 5. Osmanlı Mimarisi, Özellikleri, Çeşitleri
 6. Erken Dönem Mimarisi, Özellikleri, Çeşitleri
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş