Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

Metadata (Üstveri) Nedir? Öğrenme nesneleriyle ilgili en önemli konulardan birisi arama motorları tarafından nasıl tanımlanacaklarıdır. Bu genellikle "öğrenme nesnesi üstbilgisi" ya da "veri hakkında bilgi"

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Metadata (Üstveri) Nedir?

  Sponsorlu Bağlantılar
  Metadata (Üstveri) Nedir?

  Öğrenme nesneleriyle ilgili en önemli konulardan birisi arama motorları tarafından nasıl tanımlanacaklarıdır. Bu genellikle "öğrenme nesnesi üstbilgisi" ya da "veri hakkında bilgi" denilen metadata (üstveri) kullanılarak yapılır. Yani bir öğrenme nesnesi, öğrenme nesnesinin kendisi (veri) ve öğrenme nesnesini tanımlayıcı bilgi (üstveri) olmak üzere iki kısımdan oluşur. İlk kısım olan veri, üç temel bileşenden oluşur (Hua,2002). Bu bileşenler aşağıda verilmiştir.


  Resmi gerçek boyutunda görmek için tıklayın.(Resmi göremiyorsanız üye olunuz) Resmin ismi: 300px-Veri,_Verinin_Bileşenleri_ve_Üstveri_(Metadat a).jpg Görüntüleme: 3 Büyüklüğü: 13,4 KB (Kilobyte)

  Verinin Bileşenleri  1. Öğrenme Hedefi


  2. Öğrenme hedefini merkeze alan ve öğrenmeyi kolaylaştırmak için eğitim teorileri, stratejileri ve metodolojisine uygun Öğrenme İçeriği

  3. Hedeflere ulaşmaya katkıda bulunmak için Uygulama ve Değerlendirme


  İkinci kısım ise üstveri de denilen metadatadır. Uzmanların tanımladığı şekliyle iki çeşit metadata vardır.

  Teknik - Tanımlayıcı Metadata

  Birçok yazılımı destekleyen teknik metadata, daha çok işlemlere yoğunlaşmaktadır. Örneğin, bir veritabanında bulunan hücre, satır ve sütünların tanımı, bu hücrelerde bulunan elementlerin fiziksel özellikleri teknik metadatadır.  Tanımlayıcı metadata ise, daha çok bu yazılımları kullanan kullanıcılarla ilgilenmektedir. Örneğin, aynı veritabanındaki bu satır ve sütunların anlamını veren doküman ise tanımlayıcı metadatadır.


  Pasif - Aktif Metadata  Pasif metadata adından da anlaşılacağı üzere, daha pasiftir, yalnızca kullanıcıyla etkileşim içindedir. Aktif metadata ise, hem kullanıcıyla etkileşim içerisindedir hem de aktif metadata ile oluşturulan verilerin bu işler için tasarlanmış programlarla da etkileşim içerisindedir. Kısaca, aktif metadata her zaman için tekniktir. Ancak, her teknik olan nesneye de aktif metadata denilemez.

  Kullanımda Olan Metadata Standartları

  1. The Dublin Core
  2. IEEE LOM
  3. ARIADNE & IMS
  4. CEN/ISSS LT

  Paylaş Facebook Twitter Google


 2. Sponsorlu Bağlantılar

 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş