Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

EUKARYOT (EUKARYOTİK - ÖKARYOTİK) HÜCRE Üst âlem: Eukaryota (Whittaker & Margulis , 1978) Âlemler: Animalia - Hayvanlar Fungi - Mantarlar Plantae - Bitkiler Protista -
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 1      

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Eukaryot (eukaryotik - ökaryotik) Hücre

  Sponsorlu Bağlantılar
  EUKARYOT (EUKARYOTİK - ÖKARYOTİK) HÜCRE


  Üst âlem: Eukaryota (Whittaker & Margulis, 1978)
  Âlemler: Animalia - Hayvanlar
  Fungi - Mantarlar
  Plantae - Bitkiler
  Protista - Protistler
  Alternatif sınıflama: - Unikonta
  - Opisthokonta
  - Amoebozoa
  - Bikonta
  - Apusozoa
  - Cabozoa
  - Rhizaria
  - Excavata
  - Corticata
  - Archaeplastida
  - Chromalveolata

  Ökaryotlar (Latince: Eukaryota), hücrelerinin yapısından dolayı beraber gruplandırılmış bir canlılar grubudur. Bilimsel sınıflandırmada Ökaryotlar, Bakteriler ve Arkeler, tüm canlıları kapsayan üç ana gruptur.

  Ökaryotların tanımlayıcı özelliği genetik malzemelerinin zarla çevrili bir (veya birkaç) çekirdek içinde yer almasıdır. Bu nedenle kelime, Eski Yunanca eu, gerçek ve karyon, çekirdek sözcüklerinden türetilmiştir. Sıfat hali ökaryotiktir. Bakteri ve arkeler çekirdeksiz olduklarından beraberce prokaryot olarak adlandırılırlar (Eski Yunanca pro-, evvel ve karyon çekirdek sözcüklerinden). Çekirdeğin yanı sıra, ökaryotların mitokondri veya kloroplast gibi zarla çevrili çeşitli organelleri vardır, bu tür hücre içi karmaşık yapılar da prokaryotlarda bulunmaz.

  Ökaryotların ortak bir atası olduğu için bir üst alem (domain) olarak tanımlanmışlardır. Üst alem sisteminde ökaryotların, prokaryotlara kıyasla, arkelerle daha çok ortak özellikleri vardır ve bu yüzden arkelerle beraber Neomura kladı içinde gruplandırılırlar.

  Ökaryotlar arasındaki farklılıklar
  Ökaryotlar genel olarak hayvan, bitki, mantar ve protista olarak dört gruba ayrılırlar. Ancak protista grubu aslında hayvan, bitki ve mantar olmayan ökaryotların içine atıldığı bir grup olduğu için bazı biyologlar tarafından kabul görmez ve onun yerine daha küçük gruplar sayılır. Çok çeşitli ökaryotik hücre tipi olmakla beraber hayvan ve bitkiler en yaygın ve iyi bilinen ökaryotlar olduklarından ökaryot yapısının anlaşılması için iyi bir başlangıç noktası oluştururlar. Ancak, mantar ve çoğu protistanın hayvan ve bitkilerden önemli farklılıkları vardır.

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Ökaryotik Hücreler Nelerdir
 3. Ökaryotik Hücreleri Prokaryotlardan Ayıran Özellikler
 4. hücre duvarı ve hücre zarı arasındaki ilişki
 5. Hücre Anlamı, hücre ne demektir, hücrenin tanımı
 6. Hücre Bölünmeleri Hücre Nedir Hücre Bölünmleri Tanımı Yapısı
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş