Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

Türk bilim adamlarının tıp alanındaki gelişmelere k atkı ları nelerdir Türk bilim adamlarının çalışmaları , Hangi Türk Bilimadamları tıp alanında çalışmış , Tıp alanındaki Türk
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 5      

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Türk bilim adamlarının tıp alanındaki gelişmelere katkıları nelerdir, Tarihte tıp alanında çalışma yapmış ünlü Türk bilim adamları

  Sponsorlu Bağlantılar
  Türk bilim adamlarının tıp alanındaki gelişmelere katkıları nelerdir

  Türk bilim adamlarının çalışmaları, Hangi Türk Bilimadamları tıp alanında çalışmış, Tıp alanındaki Türk Bilim adamları
  Tarihte tıp alanında çalışma yapmış ünlü Türk bilim adamları

  İbn-i Sina
  Anatomik çalışmalar yapan Müslüman,Türk bilim adamlarının başında gelir. Daha çok küçük yaşta edebiyat, matematik, geometri,müzik, fizik, doğa bilimleri, felsefe ve mantık öğrenen İbn-i Sina sadece Doğu'da değil Batı'da da ünlenmiştir. En ünlü eseri olan El-Kanun fi't-Tıb, 12. yüzyılda Latince'ye çevrilerek Avrupa üniversitelerinde 19. yüzyıla kadar temel ders kitabı olarak kabul edilmiş, okutulmuş ve Avrupa’da bu kitap "Tıbbın İncil'i" olarak ün yapmıştır. Bundan başka felsefe ve doğa bilimleri üzerine yüzden fazla eser vermiştir. El-Kanun'da söz edilen tıbbi bilgilerin büyük bir bölümü bugün dahi geçerliliğini korumaktadır.

  Akşemsettin
  Hacı Bayram Veli’nin talebesi ve Fatih Sultan Mehmet’in hocalarındandır. Pastör’den asırlar evvel; yaklaşık 400 sene önce hastalığa sebep olan mikropları ve karantinanın mantığını anlatır. Hatta o yıllarda “seretan” adıyla bilinen kanseri teşhis etmiştir.

  Farabi
  Farabi'nin, tıp, mantık, felsefe ve hatta müzik alanında birçok yapıtı vardır. Tıp alanında çalışmalar yapan Farabi, bu konuda çeşitli ilaçlarla ilgili eser yazdı. Farabi, gerek insan fizyolojisi ve anatomisi, gerek nöroloj ve biyoloji, gerekse psikoloji gibi konularda çeşitli çalışmalar yapmış ve eserler kaleme almıştır.

  Ali bin Abbas
  10. yüzyılda yaşamıştır ve ilk kanser ameliyatını gerçekleştirmiştir. Tıp üzerine yazdığı Kitab Kamilü-s Sina adlı eseriyle bilinir, bu eser daha sonra 980 yılında tamamlanan The Complete Art of Medicine olarak adlandırlmıştır.Ali bin Abbas bu eserini Emir'e ithaf etmiş ve bu eser daha sonra Kitab el-Maliki(Royal Book veya Latince Liber Regalis ya da Regalis Dispositio)olarak adlandırılmıştır. Bir başka eseri ise Kitab el-Maliki'dir. Bu eserin ilk on bölümü teorik ikinci on bölümü uygulamalı tıp olarak anlatılan 20 bölüme ayrılmıştır.Konularının birkaçı diyetisyenlik ve tıbbi malzemeler,kılcal damarların temel fikirleri,ilginç tıp rasatları ve doğum boyunca meydana gelen rahim hareketlerinin açıklamasından oluşur.(örneğin;çocuk rahim dışına kendiliğinden çıkmaz, rahim hareketleriyle itilir.Böylelikle Hipokrat'ın Doğum Olayı tezini çürütmüştür.). Bu kitap Avrupa'da Constantinus Africanus tarafından Liber pantegni olarak 1087 yılında Latice'ye çevrildi.Liber pantegni'nin tamamlanması ve daha iyi tercümesinin yapılması ise 1127 yılında Antakyalı Stephen tarafından yapıldı ve bu kitap daha sonra 1492 ve 1523 yıllarında Venedik'te basıldı. Nöroloji ve psikoloji alanlarında da çalışmalar yapmış olan Ali Bin Abbas, Kitab el-Maliki adlı eserinde beynin nöroanatomisi,nörobiyolojisi,nöropsikolojisini tanımlamış ve çeşitli akli bozuklukları,uyku hastalıklarını,amnezi(hafıza kaybı)yi,hipokondriyayı,koma hali,sıcak ve soğuk menenjitleri,aşk hastalıklarını,sarayı ve kısmi felç gibi sağlık sorunlarını tanımlamıştır.

  El-Razi
  Cerrahide dikiş malzemesi olarak ilk kez hayvan bağırsağını kullanır; tıp biliminde deney ve gözlemin çok önemli olduğundan bahseder.

  Şerafeddin Sabuncuoğlu
  Fatih Sultan Mehmet döneminin ünlü doktoru ve tıp bilginidir. ‘Mücerrebname' adlı eserinde, kendi deney ve gözlemlerine yer vermiştir. Asıl çalışma alanı cerrahlık ve deneysel fizyolojidir. ‘Cerrahiyatü'l-Haniye' eserinde, cerrahlıkla ilgili çalışmalarına yer vermiş ve yaptığı cerrahi müdahaleleri resimlerle tasvir etmiştir.

  Bursalı Ali Münşi
  Tıp bilimine yaptığı en önemli katkılardan biri ‘Kınakına' hakkındaki çalışmasıdır. Burada bu ağacın kabuklarının humma, sıtma gibi hastalıklara iyi gelmesi ile ilgili gözlemlerine yer vermiştir.

  Ali bin İsa
  Üç ciltlik göz hastalıkları üzerine yazdığı “Tezkiretü'l-Kehhalin fi'l-Ayn ve Emraziha” isimli eserinin birinci cildi tamamen göz anatomisine ayrılmış olup çok değerli bilgiler mevcuttur. Bu eser daha sonraları Latince'ye ve Almanca'ya çevrilmiştir.

  İbnü'n Nefis
  insan organizması üzerinde etkili olan faktörleri araştırdı. Tıbbî tedaviden çok, hastalıkların ana sebepleri üzerinde durdu. Tıpta hastalıkların sebepleri üzerinde ilmî çalışmalar yapan ve eserler veren ilk âlimdir. Kalp ve akciğerler arasındaki bağlantıları ve atar damarların temiz kan, toplar damarların kirli kan taşıdığını, kanın akciğerlerde temizlendiğini, kalbe dönen temiz kanın beyne ve vücudun diğer organlarına aort tarafından taşındığını göstermiştir.

  Şanizade Mehmed Ataullah
  İstanbul'da hem mühendislik hemde tıp tahsilinde bulunmuştur. Her iki alanda da pek çok eser yazmıştır. Tıp konusundaki en önemli kitabı, "Hamse-i Şanizade" dir. Beş ciltten oluşan bu eser; anatomi, fizyoloji, hastalıklar, ilaçlar ve cerrahi konuları hakkında bilgi vermektedir.

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Haritacılık Alanında Çalışmalar Yapmış Türk Bilim Adamları Kimlerdir
 3. Ünlü türk bilim adamları ve buluşları nelerdir ?
 4. Türk Bilim Adamlarının Haritaları, Harita çizen Türk bilim adamları, Türk bilim adamlarını
 5. Ünlü Türk Bilim Adamları , Ünlü Türk Bilim Adamları Kimlerdir ?
 6. Cebir Alanındaki Ünlü Türk Bilim Adamları Kimlerdir - Cebir Alanındaki Ünlü Türk Bilim Ada
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş