Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

Yeşilay’ın Anlamı , Önemi Nedir Birinci Dünya Savaşı sonunda , bütün yurdun işgal edilmiş olmasına rağmen , Türk Milleti’nde bağımsızlık ve hürriyet aşkı ile mücadele
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 11      

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Yeşilay’ın Anlamı, Önemi Nedir

  Sponsorlu Bağlantılar
  Yeşilay’ın Anlamı, Önemi Nedir

  Birinci Dünya Savaşı sonunda, bütün yurdun işgal edilmiş olmasına rağmen, Türk Milleti’nde bağımsızlık ve hürriyet aşkı ile mücadele azminin sönmediğini gören düşman; top ve tüfekle yenemediği Türk varlığını içten çökertmek için alkol ve uyuşturucu maddelere başvurmuştu.

  Limanlarımıza uğrayan düşman gemileri, beraberinde getirdiği çok miktarda içkileri ve uyuşturucu maddeleri, yurdumuza daha önce göndermiş olduğu uyuşturucu mafyasına teslim ediyor ve bunlar el altından halkımıza ve özellikle yurt savunmasında görev alacak gençlerimize ulaştırılıyordu.

  Kısa zamanda alkol ve uyuşturucu bağımlılığı salgın halini almaya yüz tutmuştu.

  Bu felâketi gören vatansever aydınlar, halkı ve gençliği uyarmak ve bu yolda mücadele etmek için, merkezi İstanbul’da olmak üzere,5Mart 1920 tarihinde Türkiye Yeşilay Cemiyetini kurdular. Cemiyet, Şeyhül-İslâm Haydarzâde İbrahim Efendi’nin teşvik ve himayesinde, dünyaca ünlü Ord. Prof. Dr. Mazhar Osman ve arkadaşları tarafından kurulmuştur. Türkiye Yeşilay Cemiyeti, kurulduğu tarihten bugüne kadar zararlı alışkanlıklara karşı mücâdelesine aynı inanç azimle devam etmiştir.

  Halkımızın ve özellikle gençlerimizin zararlı alışkanlıklardan korunması için Anayasamızın 58 nci maddesine göre görev yapan Yeşilay,”Kamuya Yararlı Cemiyetler” arasında yer alan bir kurumdur. Yeşilay,19 Eylül1934 tarihinde Bakanlar Kurulu tarafından 2–1288 sayılı karar ile kamuya yararlı cemiyet olarak kabul edilmiştir.

  Yeşilay sembolündeki hilâl, Milli kimliğimizi ve Devletimizin bağımsızlığını temsil eden Türk Bayrağı’ndan alınmıştır. Hilâldeki yeşil renk, huzur ve mutluluğu temsil etmektedir. Bağımlı olan bir insan, huzurlu ve mutlu olamaz. Huzurlu ve mutlu olmayanlar, genel olarak başarılı olamazlar.

  Milletlerin geleceği, çocuklarının geleceğidir. Bir millet çocuklarını ne kadar mükemmel eğitir ve onların sağlığını ne kadar iyi koruyabilirse, geleceğine o kadar güvenle bakabilir. Sigara, alkol ve uyuşturucu yüzünden yılda 350 bin insanımız ölmekte, bu ölümler ve ayrıca alkol, uyuşturucu ve kumarın getirdiği bunalımlar yüzünden binlerce aile yıkılmaktadır. Yıkılan ailelerin çocukları korunmaya muhtaç ve bunların bir kısmı sokaktan gelen tehlikelere maruz kalmaktadır.

  İnsanlarımızın bağımlılıklara karşı korunması, ölümlerden ve bunalımlardan ve ailelerin yıkılmaktan korunması anlamına gelir. Yeşilay Cemiyeti bunu sağlamak için çalışmayı kendine ülkü edinmiştir. Onun önemi buradadır. Bunun için bütün kurum ve kuruluşların Yeşilay’ı desteklemesi, aile varlığımızın, dolayısıyla Devletimizin ve Milletimizin geleceğinin teminat altına alınmasındaki görevlerin yapılmasını desteklemesi demektir.

  Yediden yetmişe herkes, Yeşilay’ı destekleyerek, bu kutsal göreve katkıda bulunabilir. Bunun en kolay yolu, internet üzerinden “Yeşilay Gençlik Klübü’ne üye olmaktır. Gerekli bilgiler Yeşilay internet sitesinden alınabilir.

  Saygılarımla.

  Av. M. Necati ÖZFATURA
  Türkiye Yeşilay Cemiyeti
  Genel Başkanı

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Yeşilay Haftası Kompozisyon, Yeşilay Haftası İle İlgili Kompozisyon, Yeşilay Haftasıyla İl
 3. Yeşilay’ın Kurulma Amacı, Hedefi Nedir
 4. Rumelihisarı’na Vurulan Silinmez Mühür, Anlamı, önemi, özellikleri (Istanbul’u
 5. 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik Ve Spor Bayramı’nın Anlamı, önemi, özellikler
 6. 19 Mayıs’ın Anlamı, önemi Ve özellikleri
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş