Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

Ülkemizde En Çok Çıkarılan 5 Madenin özellikleri , Türkiyede En Çok Çıkarılan 5 Maden , Ülkemizde En Çok Çıkarılan 5 Madenin Kullanım Alanları Ülkemizde En
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 3      

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Ülkemizde En Çok Çıkarılan 5 Maden

  Sponsorlu Bağlantılar
  Ülkemizde En Çok Çıkarılan 5 Madenin özellikleri,
  Türkiyede En Çok Çıkarılan 5 Maden,
  Ülkemizde En Çok Çıkarılan 5 Madenin Kullanım Alanları
  Ülkemizde En Çok Çıkarılan 5 Maden ve özellikleri


  Türkiye maden rezervi açısından dünyanın en zengin ülkeleri arasında yer alırken, adeta büyük bir servetin üzerinde oturuyor. Türkiye yer altı kaynakları yönünden dünya madenciliğinde adı geçen 132 ülke arasında toplam üretim değeri itibariyle 28’inci, maden çeşitliliği itibariyle 10’uncu sırada yer alıyor.

  Türkiye’de günümüzde dünyada ticareti yapılan 90 çeşit madenden 77’sinin varlığı Türkiye’de saptanırken, halen 60 civarında farklı maden ve mineral üretimi yapılıyor. Dünya metal maden rezervlerinin yüzde 0,4’ü, endüstriyel ham madde rezervlerinin yüzde 2,5’i, kömür rezervlerinin yüzde 1’i ve jeotermal potansiyelinin yüzde 0,8’i Türkiye’de bulunuyor.

  Zengin olunan madenler arasında ilk sırayı, 3,066 milyar ton ile dünya rezervlerinin yüzde 72’ini oluşturan, bor mineralleri alıyor.

  Türkiye’nin teorik altın potansiyelinin 6 bin 500 ton olduğu tahmin ediliyor. Türkiye, bu potansiyelle dünyada ikinci potansiyel durumunda bulunuyor. Şu ana kadar yapılan çalışmalarla 600 ton altın varlığı görünür hale getirilirken, mevcut potansiyelin yüzde 10’u bulundu ve altın yataklarından şu ana kadar 50 ton civarında altın üretildi.

  Takı, mücevher tasarımında dünyanın önde gelen ülkeleri arasında yer alan Türkiye’de yılda 300 ton altın ithal ediliyor. İthal edilen altının 100-150 tonu Türkiye’de işlendikten sonra ihraç ediliyor, kalanı ise yurt içinde tüketiliyor.


  JEOTERMALDE AVRUPA BİRİNCİSİYİZ

  Teorik jeotermal enerji potansiyeli 31 bin 500 MWt (megavat termal) olan Türkiye, bu potansiyeli ile dünyada 7’inci, Avrupa da ise birinci konumda bulunuyor. Türkiye’nin bugün jeotermal enerjiyi doğrudan kullanım kapasitesi bin 229 MWt. Doğrudan kullanım açısından ise Türkiye dünya sıralamasında 5’inci konumda.

  KÖMÜR REZERVİ 2,3 MİLYAR TON ARTTI

  Son 3 yılda yapılan kömür aramalarında özellikle derin sondajlar uygulandı. 20-25 yıldır değişmeyen 8,3 milyar ton kömür rezervi, 300 bin metre sondaj yapılarak ve 2,3 milyar ton yeni kömür rezervi bulunarak yüzde 28 oranında arttı. Toplam linyit rezervi de 10,6 milyar tona yükseltildi.
  Alıntı


  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Ülkemiz, Maden Çeşitliliği Ve Rezervi Bakımından Zengin Olmasına Rağmen Ülkemizde Maden Sa
 3. Ülkemizde Çıkarılan Madenler Bu Madenlerin Çıkarıldıkları Yerler Ve Kullanım Alanları
 4. Ülkemizde Çıkarılan Madenler Nelerdir
 5. maden adları maden isimleri
 6. Maden Suyu Ve Soda Arasındaki Fark Nedir, Maden Suyu Ve Soda, Maden Suyu Sodadan Farkı, Ma
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş