Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

Toprak Kayması Torak kayması (heyelan) , aşırı eğimli yamaçlarda toprak örtüsünün tabakalar halinde yamaç b oyun ca kayarak yer değiştirmesidir. Toprak kayması daha çok insanların
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 65      

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Toprak Kayması Nedir, Toprak Kayması Hakkında Bilgi

  Sponsorlu Bağlantılar
  Toprak Kayması

  Torak kayması (heyelan), aşırı eğimli yamaçlarda toprak örtüsünün tabakalar halinde yamaç boyunca kayarak yer değiştirmesidir. Toprak kayması daha çok insanların neden olduğu bir çevre sorunudur. Bitki örtüsünden yoksun olan yamaçlar, yağmur sularının toprak tabakasını kayganlaştırması sonucu kütle halinde harekete geçer. Bu olayın bir başka nedeni yamaçlarının dengesinin bozulmasına neden olan yol yapım çalışmalarıdır. Öte yandan depremler de toprak kaymasına neden olabilir. Ülkemizde toprak kaymasına sıkça rastlanır. Bunun nedeni, ülkemizin yüksek ve yer şekillerinin eğimli olmasıdır. Yıl içinde çok miktarda yağış alan, yüksek ve eğimli yamaçlara sahip Doğu Karadeniz Bölgesi toprak kaymasının en sık yaşandığı yerler arasındadır.
  Can ve mal kayıplarına neden olan toprak kayması, ulaşımı engelleyerek, büyük maddi kayıplara yol acar. Akarsu ve dere yatakları tıkanır, meydana gelen doğal setler göl oluşumuna neden olur. Bu göllere heyelan seti gölleri denir. Trabzon’daki Sera Gölü, Erzurum’daki Tortum Gölü bu tür göllere örnektir. Yamaçlardan taşınarak verimli tarım alanlarını örten kum ve çakıllar tarıma, dolayısıyla da ekonomiye zarar verir. Toprak kayması yamaçların ağaçlandırılması ve destek duvarlarının yapılması ile engellenebilir.


  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Toprak Kayması Nedir Nasıl Oluşur
 3. Toprak Kayması Nedir
 4. Toprak Kayması Nasıl Önlenir
 5. Erezyon Fotoları,toprak kayması resimleri,roprak kayması foto
 6. Paylaş Facebook Twitter Google


 7. Sponsorlu Bağlantılar

 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş