Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

Telkari çeşitleri Hasır Telkari "Örgü işi" veya "Trabzon işi" olarak da bilinen bu teknikte ürün tellerin örülmesi ile ortaya çıkarılmaktadır. Daha çok Trabzon yöresinde uygulanan

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Telkari çeşitleri

  Sponsorlu Bağlantılar
  Telkari çeşitleri

  Hasır Telkari
  "Örgü işi" veya "Trabzon işi" olarak da bilinen bu teknikte ürün tellerin örülmesi ile ortaya çıkarılmaktadır. Daha çok Trabzon yöresinde uygulanan bu teknikte altın ve gümüş teller sekiz santimetreye kadar ende örülerek şeritler haline getirilmektedir. Daha sonra silindirler arasından geçirilen bu örgüler ezilerek tam bir örgü şerit haline getirilir. Bu şeritler uygun uzunlukta kesilerek bilezik ve kolye yapılır.
  Kakma Telkari
  Bu teknikte bir taş maden veya ağaç yüzey üzerine kazınan şekil ya da oyukların içine tel yerleştirilir. Tel kakma yapılacak yüzey üzerine çizilen şekil kazıma veya asitle oyma tekniği ile yüzey üzerinde çukurlaştırılır. Bu çukura yerleştirilen çoğunlukla köşeli tel çekiçle vurularak sıkıştırılır ve şekil içerisine gömülür. Yüzeyden taşan kısımlar alınıreğelenir perdahlanıp parlatılır. Bu teknikle silah kabzaları bıçak sapları şemsiye sapları zarf açacakları yazı takımları kaşık sapları tespihler nalınlar ağızlıklar baston sapları şamdanlar vb. eşya süslenir.
  Kafes Telkari
  Bu teknikte tellere şekil verildikten sonra kaynakla birleştirilerek bir ana iskelet oluşturulur. Bu iskeletin içi daha ince tellerle doldurulduktan sonra yine kaynak yapılır ve gerekirse ürün minik kürelerle ve toplarla süslenir. Bu teknikle kül tablaları çakmak kılıfları sigara ve mücevher kutuları şamdanlar tepsiler şekerlikler vazolar ağızlıklar nargile uçları çiçekler sigara tabakaları fincan bardak sürahi vb. eşya kılıfları abajurlar çeşitli tabaklar düğmeler kol düğmeleri küpeler tepelikler kolyeler broşlar bilezikler kemerler ve yüzükler üretilir. Beypazarı'nda telkâride bu teknik kullanılır.
  Mardinli bir usta; Suphi Hindiyerli
  Yüreklerden akıp gelen bu sanatın yaşatılması için çaba gösterenlerden biri de Mardinli telkari ustası Suphi Hindiyerli. Uzun yıllar mesleğini İstanbul'da yaptıktan sonra fabrikalaşma süreciyle birlikte telkarinin artık İstanbul'da yapılamayacağını anlayarak Mardin'e gitmiş. Hindiyerli Telkari'yi tarihin derinliklerinden gelen ve mitolojik güzelliği yüreklere nakşeden estetik bir bütünlük olarak tanımlıyor. Telkari ustası Hindiyerli "Telkari hayal güzelliğinin el dokusuyla sanata dönüşmesidir. İnsanların göz zevkini doruklara çıkaran kuyumculuğun mahir elleri ile tel halinde gümüşü diriltir altını şahlandırarak mütevazi tahta çekiçle ayak körükleri ve sevda yakısını sunan alevle telkariyi yaratır" diyor. Hindiyerli el sanatlarının Türkiye için bir sembol haline getirilmesi için değişik yerlerde kurslar açılması gerektiğini söylüyor.

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Telkari Sanatı
 3. Telkari Yapım Tekniği
 4. Beypazarı Telkâri İşçiliği
 5. Mardin'de Telkari
 6. Telkari Sanatı - Gümüş Tel İşleme Sanatı
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş