Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

RADYOCULUKTA YENİ UFUKLAR TELOS , OMNIA , AXIA: RADYOCULUKTA YENİ UFUKLAR “Reginald Fessenden ilk radyo yayınını 24 Aralık 1906 tarihinde gerçekleştirdi. Yüz yıldan fazla bir

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Radyoculukta Yeni Ufuklar

  Sponsorlu Bağlantılar
  RADYOCULUKTA YENİ UFUKLAR

  TELOS, OMNIA, AXIA: RADYOCULUKTA YENİ UFUKLAR


  “Reginald Fessenden ilk radyo yayınını 24 Aralık 1906 tarihinde gerçekleştirdi. Yüz yıldan fazla bir tarihi geride bıraktığımız bugünlerde kendi kendimize şu soruyu sorabiliriz: radyoculuk çok mu yaşlı, veya çok mu genç? Elbette yüz yıl kısa bir zaman değil. Fakat dünya ve insanlık tarihini düşündüğümüz zaman radyo yayıncılığının tarihi nedir ki? Fesseden’in ilk radyo yayınından bu yana hayatta olan kargalar ve kaplumbağalar var. Soruya verdiğimiz cevap aynı zamanda geleceğe nasıl baktığımızın ve geleceği nasıl hayal ettiğimizin de ipucunu vermekte. Eğer radyo çok yaşlı ise artık rahat bir emekliliğin vakti gelmiş demektir. Eğer hala çok genç ise o zaman yetişkinlerin dünyasına adım atmak için değişimin kenarında durduğunu hayal edebiliriz”.
  Yukarıdaki paragraf geçtiğimiz bahar aylarında yayımlanan yeni Telos – Omnia – Axia tanıtım kataloğunun giriş yazısından, Telos’un kurucusu Steve Church’e ait. 1985 yılında kurulan Telos Systems, kurulduğu dönemden bu yana Omnia Audio ve Axia Audio’yu bünyesine katarak radyoculuk sektörünün en önemli gruplarından birini oluşturmuş, önemli bir şirket. Sadece büyümekle kalmamış, aynı zamanda radyoculuğun gelişimine de katkıda bulunmuş. Dünyaca ünlü BE Radio dergisinin, Fessenden’in ilk radyo yayınının yüzüncü yıldönümünde (2006 sonu) okuyucuları arasında yaptığı en önemli radyoculuk ekipmanları araştırmasına üç ürününü sokmayı başarmış. Bunlardan ilki Telos 10, 1984 yılında Steve Church’ün ürettiği ilk dijital sinyal işlemcili telefon hibridi. İkincisi Zephyr ISDN kodekler ve üçüncüsü Axia Livewire ise az sonra bu sayfalarda bahsedeceğimiz geleceğin radyoculuk standardını belirleyen teknoloji.

  Radyoculuk Tarihinde Bir İlk: 5.1 Surround Yayın Steve Church’ün saptamaları ile devam edelim: 1950’lerin sonuna doğru iki kanal – stereo kayıt teknolojisi vinyl, yani 45’lik plaklarda sıkça kullanılmaya başlanınca FM yayıncılığı bunu takip etmek durumunda kaldı. Bugün ise evlerimizde 5.1 surround teknolojisi DVD seyrederken olmazsa olmaz bir gereklilik. İşin profesyonel tarafında surround kodlama ve transmisyon teknikleri ile tüketici tarafında surround alıcılar da ekonomik hale gelmeye başlayınca FM yayıncılık bunu da takip etmeye başladı. Nitekim bu yıl Boston’lı klasik rock radyosu WZLX ilk cesur adımı atarak tam zamanlı 7/24, 5.1 surround yayına geçtiğini duyurdu. Bu noktada Telos – Omnia – Axia yönetim direktörü Denny Sanders’a kulak vermekte fayda var. “Eski bir deejay olarak, Eagles’ın Hotel California gibi son derece klasik bir rock parçasını surround olarak dinleme fikri önce pek heyecan verici gelmedi. Fakat müzik hoparlörlere dolduğunda bu eski parçanın bile taptaze geldiğini itiraf etmem lazım”. Elbette bir de işin materyal (kaynak) tarafı var. Denny Sanders gerçek dünyadan gerçek bir örnek veriyor: “WZLX için 5.1 surround klasik rock parçalarını toplamaya başladığımızda 200’den fazla playlist parçası bulduğumuzu gördük. Üstelik bunlar sırf 5.1 olsun diye konser DVD’lerinden aşırılmış parçalar da değildi. Bugün internete girip kısa bir araştırma yaptığınızda tahmin ettiğinizden fazla 5.1 surround mikslenmiş orijinal parçanın bulunduğunu görebilirsiniz. Bunların arasında The Doors’dan tutunda The Beatles’a, Talking Heads’e kadar yüzlerce grup var”. İşin nerelere gideceği şimdiden belli gibi. Peki ama ya teknoloji? Türkiye’de ne zaman 5.1 surround yayına uygun HD vericiler yaygınlaşmaya başlar, ne zaman gerekli izinler çıkar, bizim konumuz değil ama işin stüdyo tarafında, IP teknolojisi (sağ olsun) şimdiden normal şartlar altında kurabileceğiniz bir stüdyodan daha fazla masraf etmeyeceğiniz bütçelerle geleceği ayağınıza getiriyor. IP teknolojisinin şu anda yapılan stereo yayına da uygun, geleceğe yönelik en doğru çözüm olduğunu söylememizde fayda var. Biraz daha açmak gerekirse; günümüz koşullarında birden fazla radyo istasyonuna sahip gruplar için Axia Auido Livewire teknolojisi kullanımı en kolay, en ekonomik ve en pratik çözüm. Üstelik bu sistemde sadece parmağınızı oynatarak yakın gelecekte 5.1 surround HD Radio yayına geçebilirsiniz.

  Axia Audio Livewire Uzmanlık alanı “digital audio routing” olan Axia Audio, son dört yılda Livewire protokolü ile yüksek seviyede güvenli ve çok düşük gecikmeli, sıkıştırmasız ses sinyalini ethernet üzerinden taşıma konusunda yaptığı atılım ile radyo marketinde lider konuma yükseldi. Ethernet üzerinden ses sinyali taşıma fikri aslında yeni veya daha önce denenmemiş bir teknolojiye dayanmıyor. Endüstriyel alanda, genel seslendirmenin ve anonsun kritik önem taşıdığı uygulamalarda (hava alanı, metro – tren istasyonları, hastane vb) uzun yıllardır kullanılan bu teknoloji gigabit switch’lerin güvenilirlik kazanması ve iyiden iyiye ucuzlaması ile birlikte sonunda radyo stüdyolarına da girdi. Axia Audio’nun sistemi pratik olarak gigabit switch ve bu switch’e bağlanan çeşitli tip ve formatlarda “node”lardan oluşuyor. Basit bir örnek olarak; bir radyo yayın stüdyosunda bulunan mikrofonlarınız için 8 girişli/çıkışlı bir “mikrofon node”, analog ses kaynaklarınız için (kaset çalar, CD çalar, telefon hibriti vb) 8 stereo girişli/çıkışlı bir “analog node”, dijital ses kaynaklarınız için (radyo otomasyon bilgisayarının dijital ses kartı gibi) yine 8 AES/EBU girişli/çıkışlı “dijital node”u gigabit switch’e bağlanamız yeterli. Bu kaynak girişlerini ve çıkışlarını kontrol etmek için ise radyo yayın mikseri görünümlü bir kontrol ara yüzünü (stereo veya surround panning uyumlu) yine gigabit switch’e bağlamanız yeterli. Üstelik tüm bu bağlantıları yapmak için gereken sadece ucunda RJ45 konnektörden başka bir şey olmayan standart Cat6 kablo. Aynı zamanda “routing”i düzenleyecek bir de yazılım. Sistem bu kadar basit. Bu son derece kolay ve temiz uygulamanın en eğlenceli tarafı ise kontrol ara yüzlerinin çeşitliliği. Son derece trendy görünümlü ve çok faderlı bir “Smartsurface” kullanabileceğiniz gibi fader sayısını kendi ihtiyacınıza göre belirleyebileceğiniz bir “Element” kontrol ara yüzü de tercih edebilirsiniz. Her iki model kullanıcı ara yüzü de tıpkı dijital mikserlerde olduğu gibi, “istenen fader istenen kaynağı kontrol eder”, “istenen etiket istenen modül üzerine, dijital olarak yazılabilir” özelliklerine sahip. Ve elbette bundan biraz daha fazlası. Yine her iki model kontrol ara yüzü ile tüm Telos marka telefon hibritlerini, telekonferans sistemlerini ve ISDN kodekleri kontrol edebilir, sıraya alabilir, yayına verebilir ve yayından alabilirsiniz. Tüm dünyada şu an itibariyle 400’den fazla radyo istasyonunda çalışan Axia Audio Livewire network sistemleri, şimdiden konvansiyonel tipte dijital audio routing sistemlerini satış performansıyla geride bıraktığı gibi, radyo marketinde de çok kısa sürede müthiş bir başarı kazandı. Bu müthiş başarı ve verimlilik Telos – Omnia – Axia grubunun geleceğini doğal olarak Livewire teknolojisine daha fazla yaslamasına yol açtı. Grubun yeni nesil ürünleri, Omnia8X prosesör, Telos NX12 dijital hibrit, Zephyr /IP (veya Z/IP) kodek ve iPort Livewire to IP gateway hep bu yatırımların sonucu.


  Omnia8X, Dünyanın İlk Networked Audio Prosesörü400’ü aşan uygulamanın ardından Axia’nın Livewire teknolojisine uygun olarak üretilen ilk audio prosesör olan Omnia8X’in adı sizi yanıltmasın. Bu isim Omnia 6 gibi altı band veya Omnia 3 gibi üç bandı tarif etmiyor aslında. Omnia8X içinde sekiz adet Omnia 3 bulunan bir prosesör. Ancak bu prosesör konvansiyonel sistemlere direk bağlanmıyor. Omnia8X’in sadece Livewire girişi bulunduğundan Axia’nın analog veya AES/EBU “node”larından biri ile kullanılıyor (veya sisteminiz zaten Axia Livewire ise buna gerek kalmıyor). Bu kısa bilginin ardından Omnia8X’i nerede ve nasıl kullanabiliriz açıklayalım. Axia Livewire sistemi içinde (veya bir adet Axia mikrofon node ile) mikrofon prosesörü olarak kullanılabilir. Stüdyo çıkışında uyduya, linke, vericiye sinyali ayrı presetlerde göndermek için kullanılabilir. Bu özellik, ülkemizde özellikle birden fazla radyo istasyonunu bünyesinde bulunduran gruplar için oldukça kullanışlı ve aynı zamanda ekonomik. Uyduya ve karasal yayına farklı presetler kullanarak çıkmak isteyen radyolar için de iki cihaz yerine tek cihaz içinde sorunu çözmek açısından son derece kullanışlı.

  Omnia One ProsesörOmnia Audio’nun son bebeği Omnia One, dört band bir prosesör. Büyük kardeşi Omnia 3 benzeri bir teknolojiye sahip. Orta ve alçak bandlarda feedback (geri besleme) yaparken, yüksek bantta feed-forward (ön besleme) yapan bir tasarım bu. Bu tasarım özellikle talk-radio (konuşma ve haberin ağırlıklı yayın olduğu radyo)’larda mühendisin işini kolaylaştırıyor. Fakat yine bu özellik sayesinde kemik titreten cinsinden dolgun ve bass ağırlıklı bir sound yaratmak da mümkün. Bu sayede düşük bütçeli hit format yayın yapan müzik ağırlıklı radyolar için de ekonomik bir çözüm. Aynı zamanda Livewire girişi bulunan Omnia One’ı Axia sistemi içinde tek başına mikrofon prosesörü olarak kullanmak da mümkün.

  Telos NX12 Telekonferans SistemiTelos’un yeni dijital hibriti NX12, içinde dört adet hibrit bulunan 12 hatlı bir telekonferans sistemi. Yine Axia Livewire teknolojisine uygun olarak üretilen Telos NX12 tek stüdyoda kullanılabileceği gibi iki stüdyo tarafından da paylaşılabilen bir cihaz. Tasarımı gereği Axia kontrol ara yüzleri tarafından kontrol edilen NX12’yi harici olarak Telos konrol ara birimleriyle kullanmak da mümkün.

  Zephyr/IP KodekTelos Zephyr/IP veya kısaca Z/IP adından da anlaşılacağı üzere Telos’un geliştirdiği ilk IP kodek. Ar-ge’si *** ve MPEG AAC sıkıştırma formatlarını geliştiren dünyaca ünlü Alman Fraunhofer Enstitüsü (FhG) ile birlikte yapılan Z/IP, yine dünyaca ünlü Telos Zephyr ISDN kodek kalitesini IP’ye taşıyor. IP’de mümkün olan en düşük gecikme ile çalışan Z/IP, broadcast uygulamaları için en uygun ve ekonomik çözüm.

  Zephyr iPortAxia Livewire teknolojisi için geliştirilen son yardımcı ürün Telos Zephyr iPort, iki Axia Livewire donanımlı stüdyo arasında IP üzerinden karşılıklı sekiz kanal stereo sinyal taşımak için geliştirilmiş bir kodek. Aynı zamanda Axia “node”lar ile tek başına çalıştırmak da mümkün.

  GEÇMİŞTEN BUGÜNE: TELOS – OMNIA – AXIA KRONOLOJİSİ

  1984: Dünyanın ilk DSP gücü kullanan telefon hibridi Telos 10 Steve Church tarafından icat edildi.

  1985: Telos Systems kuruldu.

  1986: Frank Foti Vigilante audio prosesörünü New York, WHTZ radyosu için dizayn etti.

  1988: NBC televizyonu Seul Olimpiyat Oyunları’nın yayınında Telos 10 hibritleri kullandı. Cutting Edge kuruldu ve Vigilante FM audio prosesörleri makete tanıtıldı.

  1989: Telos One hibrit piyasaya sürüldü. Michael “Catfish” Dosch’ın ödül kazanan tasarımı PR&E Radiomixer yayın konsolu markete tanıtıldı.

  1991: Cutting Edge Unity 2000 (şimdiki Omnia Audio prosesörlerin atası) ilk kez piyasaya sürüldü. Telos çok hatlı DSP tele-konferans tipi hibritleri geliştirdi.

  1992: Cutting Edge ve Telos Systems birleşti.

  1993: Telos Zephyr MPEG Layer3 ve ISDN teknolojisini kullanmaya başladı.

  1994: Zephyr Radio World dergisinin “Cool Stuff” ödülünü kazandı.

  1995: Zephyr NET BE Radio dergisinin “Pick Hit” ödülünü kazandı.

  1996: Telos gerçek zamanlı web yayını için ***’ü tanıttı. Zephyr ISDN kodekler Atlanta Olimpiyat Oyunları’nda kullanıldı. Sistem İngiliz Wired For Sound isimli firma tarafından çalıştırıldı. Zephyr Express BE Radio dergisinin “Pick Hit” ödülünü kazandı.

  1997: Cutting Edge Omnia.FM’i tanıttı.

  1998: Cutting Edge Omnia Audio adını aldı.

  1999: Omnia 3, FM, AM ve web yayıncılığı için geliştirildi. Telos Systems TWOx12 talk-show programları için ISDN kullanımına öncülük etti. Omnia ilk mikrofon prosesörü ToolVox’ı tanıttı.

  2000: Omnia Audio dünyanın ilk 96 kHz/24 Bit broadcast tipi audio prosesörü Omnia 6’yı tanıttı.

  2001: Axia Audio network kontrol sistemi Smart Surface’i NAB fuarında sergiledi. Zephyr Xstream düşük gecikmeli MPEG AAC-LD kodlamasını tanıttı.

  2002: Omnia 4.5, FM, AM yayıncılığı için geliştirildi. Omnia.sg stereo jeneratörü Radio World dergisinin “okuyucunun seçimi” ödülünü kazandı. Zephyr Xport dünyanın ilk ileri düzey aac+ kodlaması kullanan POTS kodeği olarak piyasaya sürüldü.

  2003: Livewire audio over ethernet teknolojisi tanıtıldı. Omnia6EX, FM, HD Radio ve DAB yayıncılığı için geliştirildi.

  2004: Omnia 5EX, dünyanın ilk AM için HD Radio prosesörü tanıtıldı. Telos Systems’in Axia divizyonu ilk Livewire teknolojisi üzerine kurulu radyo istasyonu stüdyosunu kurup, teslim etti. Zephyr ISDN kodekler İstanbul Eurovision 2004 şarkı yarışmasında kullanıldı. Sistem İngiliz Wired For Sound ve Türkiye’den Ahmet Özgür tarafından çalıştırıldı.

  2005: Los Angeles’ın ve New York’un bir numaralı radyo istasyonları Omnia Audio’ya terfi ettiler. Zephyr 14.000 kodek satışını geçti. Axia 100üncü kontrol ara yüzünü yükledi. Element kontrol ara yüzü tanıtıldı.

  2006: 300üncü Axia kontrol ara yüzü yüklendi. Telos 10, Zephyr ISDN kodekler ve Axia Livewire radyo yayıncılığının yüzüncü yılında BE Radio dergisi okurları tarafından sektörün en etkileyici ürünleri listesine alındılar. Klasik rock radyosu Boston WZLX 100,7 Axia Livewire teknolojisine geçti.

  2007: Omnia Audio onuncu yılını NAB fuarında kutladı. Boston WZLX dünyada ilk kez tam zamanlı surround FM yayıncılığa geçtiğini açıkladı. Omnia Audio yeni serisi Omnia One’ı piyasaya sürdü. Dünyanın ilk networked audio prosesörü Omnia8X ve Zephyr iPort, Zephyr/IP kodekler tanıtıldı.

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. 2018 Merry Christmas Yeni Yıl Resimleri, Yeni Yıl Gifleri, Yeni Yıl Kartları, Noel Gifleri
 3. 2018 E kartlık Yeni Yıl Pngleri, Yeni Yıl Gifi Yapmak İçin Pngler, Yeni Yıl Ayraçları
 4. PNG Yeni Notluklar ve E Kartlık Gifler, Yeni Boş e kart Gifleri, Yeni Üzerine Yazı yAzmak
 5. 2018 Yeni Yıl Kartları, Flash Kartlar, Yeni Yıl Kutlaması Süslemeleri, Flash Yeni Yıl Kart
 6. 2018 yeni yıl dilekleri, yeni yıl mesajları 2018 , yeni yıl dlekleri yeni,en güzel yeni yı
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş