Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

GÖRME ENGELLİLER İÇİN 'SES SİSTEMİYLE ÇALIŞAN ASANSÖR' PROJESİ HAZIRLANDI Rize'de gerçekleştirilen Proje Tabanlı Beceri Yarışması'nda , öğrencilerin görme engelliler için tasarladığı 'ses sistem iyle çalışan

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Görme Engelliler Için 'ses Sistemiyle çalışan Asansör' Projesi Hazırlandı

  Sponsorlu Bağlantılar
  GÖRME ENGELLİLER İÇİN 'SES SİSTEMİYLE ÇALIŞAN ASANSÖR' PROJESİ HAZIRLANDI

  Rize'de gerçekleştirilen Proje Tabanlı Beceri Yarışması'nda, öğrencilerin görme engelliler için tasarladığı 'ses sistemiyle çalışan asansör' projesi büyük ilgi gördü.
  İsmail Kahraman Kültür Merkezi'nde düzenlenen, merkez il ve ilçelere bağlı toplam 27 okulun katıldığı yarışmalarda Hasan Kemal Yardımcı İMKB Lisesi 11. sınıf öğrencisi Sefahat Baltacı ve Tansu Dili'nin 'Ses sistemi ile çalışan asansör' projesi jüri heyetinden tam not aldı. Jüri üyeliği yapan Rize Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nazmi Turan Okumuşoğlu, öğrencilerin hazırladığı projenin geliştirilmesi halinde büyük yarar sağlayabileceğini söyledi.


  Projenin görme engellilere yönelik bir çalışma olduğun ifade eden proje sorumlusu Sefahat Baltacı ise, ''Görme engelli vatandaşlarımızın asansörde butonu bulmada çektiği zorluğu düşünerek bu projeyi hazırladık. Projemiz 3 aylık bir çalışmanın ürünüdür.'' diye konuştu.
  Projenin işleyişi hakkında bilgiler veren lise öğrencisi, şunları kaydetti: ''Kişinin asansöre binmesiyle hareket sensörü kişinin sesini algılamaktadır. Daha sonra asansör, kişiye kaçıncı kata çıkacağını sorar ve buna cevap gelmesini bekler. Kişi çıkacağı katı söylediğinde asansör o kata doğru hareket eder. Projemiz şu anda Türkçe sesleri algılayabiliyor. Ama projeyi geliştirip farklı dillerde de aynı işlemi gerçekleştirmek istiyoruz. Eğer proje kabul görürse Maliyet olarak 1 buçuk ile 2 milyar arasında apartman ya da kamu kurum ve kuruluşlarında hizmete sunulabilir.''
  Rize İl Milli Eğitim Müdürü Rasim Çelik ise Türkiye'de 2005 yılından bu yana yapılan yarışmaların, öğrencilerin kişisel gelişimleri ve düşünce gücüne büyük katkı sağlayacağına inandıklarını kaydetti.
  Yarışmalarda öğrencilerin ortaya sundukları projelerle ekip halinde çalışma deneyimlerini ortaya koyduğunu dile getiren Çelik, ''2005-2006 Eğitim-Öğretim yılından itibaren uygulanmakta olan Proje Tabanlı Beceri Yarışmaların amacı, mesleki ve teknik okul kurumlarındaki öğrencilerin; mesleki yeterliliklerini, proje tasarlama, geliştirme, araştırma ve problem çözme becerilerini geliştirmesini sağlamaktır.'' şeklinde konuştu.
  Yarın da devam edecek yarışmalarda dereceye girecek projeler, okullarını 01-05 Mart tarihleri arasında Erzurum'da yapılacak bölge yarışmalarında temsil edecek.

  (CİHAN)

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Asansör,Rüyada Asansör Görmek Nedir?
 3. Asansör Düşerken Zıplanılsa Ne Olur, Asasörün Emniyeti Nasıldır, Asansörler Düsermi, Asans
 4. Görme engelliler için internet sitesi
 5. Görme Engelliler İçin Sensörlü Baston Görme Engelliler İçin Sensörlü Baston
 6. Görme engelliler için sensörlü baston icat edildi
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş