Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

Özürlüyüm Özür Dilerim! Ben Spastik özür lüyüm. Niçin sorusunun cevabını az çok biliyorum. Burası cennet değil , dünya. Mükâfat değil , çalışma meydanı. Ortalama 60

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Özürlüyüm Özür Dilerim!

  Sponsorlu Bağlantılar
  Özürlüyüm Özür Dilerim!
  Ben Spastik özürlüyüm. Niçin sorusunun cevabını az çok biliyorum. Burası cennet değil, dünya. Mükâfat değil, çalışma meydanı. Ortalama 60 yıllık hayatta ibâdetlere, günâhlara ve musîbetlere sabredip hele bir de becerebiliyorsak şükrederek ebedi bir mükâfâta ulaşma yeri. Hem benim, hem ailemin hem de sosyal çevremin birlikte imtihan aracı özürüm. Adıma gelince; çok önemli değil sizin için. Zira ön adlar ya da titrler daha önemli sizin dünyanızda. Prof. Dr. Ersin Kaba, Avukat Murat Nalkesen, Elektrikçi Suat usta vb. Benim adım Oğuz Kaan. Konuşmalarda şöyle hatırlanır: — Bizim Tevfik Bey var ya, traktör fabrikasında çalışıyor, hani hanımı kuruyemişçi İdris Bey’lerin uzaktan akrabası, işte onların oğlu, adı neydi? — Neydi? — Yâ, spastik çocuk be, geçen dayınların cemiyetine getirmişlerdi tekerlekli sandalyeyle de, ne zorlanmışlardı zavallılar... — Oğuz Kaan — Hay aklınla bin yaşa, Oğuz Kaan işte.... Benim titrim de bu. Tevfik’lerin spastik özürlü oğlu Oğuz Kaan. Özürüm hayatım boyunca adımın önüne geçti. Neden sorusunun cevabına gelince, doktorlar, doğum öncesi (prenatal), doğum sırası (perinatal) ve doğum sonrası (postnatal) olmak üzere üç dönemde (herhangi biri, ikisi veya hepsinde) meydana gelebilecek olumsuzlukların beyinde nörolojik bozukluklar oluşturmasından kaynaklandığını söylüyorlar. Yani; Prenatal dönemde annemin gebelikte rutin doktor kontrollerinden ve genel bakımdan yoksun kalması ya da yetersiz olması, annemden gelen enfeksiyonlar, anne babamın akraba evliliği yapmış olmaları, kan uyuşmazlığı özellikle RH faktörü, kurşun zehirlenmesi ya da diğer zehirlenmeler, diğer enfeksiyonlar, şeker hastalığı, X ışınlarına aşırı derecede maruz kalma, aşırı beslenme bozukluğu, annemin metabolik hastalıkları, aldığı ilaçlar, kan basıncının ani düşmesi ve yükselmesi, kan şekerinin düşmesi, ayrıca annemin geçirdiği kazalar vb. Perinatal dönemde plasentadaki bozukluklara bağlı anoksi, kordon dolanması durumu, asfiksi, anneme verilen uyuşturucu maddeler, forceps kullanılması ve sezeryan, gününden önce doğma ve düşük doğum ağırlıklı olma, makattan veya yan gelme, doğum travmasına neden olan geç ve güç doğum. Postnatal dönemde ciddi beyin zedelenmelerine neden olan kazalar geçirmem, zehirlenmelerim (kurşun zehirlenmesi), ilerleyen nörolojik bozukluklarım, yüksek ateşli havaleler geçirmem, tümörler, anoksia olmam, kan basıncımın düşmesi, kan şekerimin düşmesi, vücûdumda dehidratasyon oluşması, beyin gelişimimi etkileyen menenjit gibi enfeksiyonlar..... Gördüğünüz gibi bu üç dönemde de benim kendi ihtiyârımla yaptığım ya da yapabileceğim hiçbir şey yok. Ama sonuçlarına ve sizin davranışlarınıza katlanmak zorundayım. Yine de elimde olmayan nedenlerle çevreme verdiğim rahatsızlıktan dolayı, özür dilerim!

  Ahmet Kurt


  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Özür Dilerim Akrostiş Şiir Çalışması
 3. Özür Dilerim Mesajları ve sözleri
 4. Özür Dilerim- Ne kadar özür dilesem az
 5. özür dilerim
 6. Özür Dilerim Çocuklar
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar
  BEN OTİSTİĞİM. Adım Batuhan. Doktorlar otizmin beyinsel bir rahatsızlık olduğunu, doğuştan geldiğini ve beynin bilgiyi kullanma şeklini belirlediğini söylüyorlar. Otizmin nedeni hâlâ tam olarak bilinememekte olup, yapılan bazı araştırmalar, beynin konuşma ve duyulardan gelen bilginin değerlendirilmesi ile ilgili bölümünde fiziksel bir problem olduğunu iddia etmektedirler. Beynin belirli kimyasal dengelerinde bir bozukluk olabileceği de iddia edilmektedir. Bazı durumlarda da genetik faktörlerin işin içine girdiği düşünülmektedir. Otizmin bütün bu sebeplerin bir bileşkesi olarak da ortaya çıktığı da yaygın görüşlerden biridir. Otizmin, dil gelişiminde ve sosyal ilişkileri anlamada ciddi gecikmelere yol açtığı bilinmektedir. Ayrıca otistikler duyusal tepkilere kapalıdırlar. Ancak otistikler resimde, müzikte, matematiksel hesaplamalarda ve önemsiz olayları hatırlama gibi konularda üstün yetenek gösterebilirler. Dustin Hoffman ve Tom Cruise’in başrollerini oynadıkları Rainman (yağmur adam) filmi işin bu tarafını biraz abartılı olarak ortaya koyan bir yapımdır. Otistiklerin el çırpma, sallanma, dönme gibi kendini tekrar eden davranışlar sergiledikleri ve bu davranışlar kesintiye uğratılırsa çok rahatsız oldukları bilinmektedir. Otizm zekâ geriliği ile birlikte de görülebilir ( % 20-25 ). Bu durum başetmeyi daha da güç bir hâle getirir. Otizmin tedavisi olmamakla birlikte özel eğitim bazı zihinsel gelişimleri kazanmak adına çok önemlidir. Bu arada otizm hastalık değil gelişme bozukluğuymuş. Bir otistiğin içini rahatlatacak çok önemli bir tespit değil mi? Bu arada ben de spastik arkadaşım gibi elimde olmayan nedenlerle çevreme verdiğim rahatsızlıktan dolayı özür dilerim!

  Ahmet Kurt
 9. Aradığınız Bilgiyi Bulamadıysanız Üye Olmadan
  BURAYA Tıklayarak Sorunuzu Düzgün Bir Başlık ile Yazabilirsiniz.
 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş