Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

kar yağdığında hava neden yumuşar ? Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın Hava Neden Hareket Eder Kar Yağdığında Çevremiz Daha Da Sessizleşir Neden Kar Yağdığında Hava
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 3      

 1. Kayıtsız Üye
  Sponsorlu Bağlantılar


  Kar Yağdığında Hava Neden Yumuşar

  Sponsorlu Bağlantılar


 2. Sponsorlu Bağlantılar
  Kar Yağdığında Hava Neden Yumuşar

  Bulutların bulunduğu yüksekliğe kadar çıkan su buharı, rüzgârlar ile yine bu yüksekliğe kadar çıkmış toz parçacıkları sayesinde birleşip buz kristallerini oluştururlar. Bu toz parçacıkları olmazsa 0 oC’de donması gereken su -40 oC’lere kadar sıvı kalabilir.

  Oluşan buz kristalleri bulut içinde hareket ettikçe başka kristaller ile birleşip kar tanelerini oluştururlar. Ağırlaşan bu taneler yere inmeye başlar. Hava sıcak olursa kar taneleri yere kar olarak inmeyi başaramayıp yağmur olarak inerler. Bazen karla karışık inerler.
  Kristaller çok farklı şekillerde birleştiklerinden, her bir kar tanesinin diğerlerinden farklı olduğuna inanılıyor. Bir kar tanesinde yaklaşık 180 milyar molekül bulunur. Bu kadar çok molekül çok farklı şekillerde birleşip farklı kar taneleri oluştururlar.
  Şimdi sorumuzu cevaplayalım. Kar yağdığında havanın sıcak olması karın yağmasından dolayı değildir. Aksine havanın sıcak olması karın yağmasına sebeptir. Çünkü çok soğuk hava içinde, su buharı az olur. İçine aldığı az miktardaki su ‘don’ şeklinde yeryüzünde kalır ya da ‘kırağı’ oluşur. Hani ev ve araba pencerelerimiz buzlanır ya… İşten bunlar soğuk havada donan az miktardaki su buharıdır.
  Hava çok soğuk olduğunda kar kesinlikle oluşamaz. Hava 3 derece gibi biraz ısınınca, su buharı yeryüzünden yükselir, çok yüksekliklerdeki soğuk hava tabakalarına ulaşır ve kar oluşur. Biz de sanki kar yağdığı için hava ısınmış gibi algılarız. 3. Aradığınız Bilgiyi Bulamadıysanız Üye Olmadan
  BURAYA Tıklayarak Sorunuzu Düzgün Bir Başlık ile Yazabilirsiniz.
 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş