Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

klarnetle zurna arasındaki farklar nelerdir ? Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın Isı Ve Sıcaklık Arasındaki Farklar Nelerdir, Isı Ve Sıcaklık Arasında Bulunan Farklar Din Ve
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 1      

 1. Kayıtsız Üye
  Sponsorlu Bağlantılar


  Klarnetle Zurna Arasındaki Farklar

  Sponsorlu Bağlantılar


 2. Sponsorlu Bağlantılar
  Klarnetle Zurna Arasındaki Farklar

  ZURNA ÖZELLİKLERİ

  Günümüzde Türk halk müziğinde, geçmişte ise mehter müziğinde ve klasik Türk müziğinde (18. yüzyıldan önce) kullanılan üflemeli bir çalgıdır. Dünyanın pek çok ülkesinde zurnaya benzeyen çalgılara rastlanır. Bunların bazıları, kökeni aynı olan adlar taşır. Bu tipten çalgılar İran'da "sûrnây", Çin'de "sona", Hindistan'da "sanayi", Fas ve Cezayir'de "gayta", Libya ve Tunus'ta "zuk-ra", Mısır'da "sibs", Arabistan Yanmadası'n-da "mizmâr" adını almıştır.
  Geçmişi Eski Mısır'a kadar uzanan zurna, Müslümanlık'ı kabul etmeden önce Türkler tarafından "yorağ" ya da "yurağ" diye adlarıdırılmıştır. Zamanla bu sözcüğün yerini, "düğün neyi" anlamına gelen Farsça "sûrnây" sözcüğünün değişmiş ve bozulmuş biçimi olan "zurna" sözcüğü almıştır.

  KLARNET ÖZELLİKLERİ

  Klarnet (klarinet,gırnata) sert ve dayanıklı ağaçlardan genellikle de abanoz ağacından yapılır. bir çeşit sert kauçuk olan ebonitten, ayrıca metalden yapılanları da vardır. beş parçanın birleşmesinden oluşur.

  Nefesli; Enstrümanın sesi ağızda sabitlenen bir kamışın titreşimi ile ortaya çıkar. 3. Aradığınız Bilgiyi Bulamadıysanız Üye Olmadan
  BURAYA Tıklayarak Sorunuzu Düzgün Bir Başlık ile Yazabilirsiniz.
 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş