Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

Yumuşak Doku Romatizması ( Fibromiyalji ) Nedir Kişiye günlük yaşamında büyük sıkıntılar yaşatan Yumuşak Doku Romatizması'nın (Fibromiyalji) , özellikle soğuk ve rutubetli havalarda belirtileri artıyor.
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 1      

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Yumuşak Doku Romatizması ( Fibromiyalji ) Nedir

  Sponsorlu Bağlantılar
  Yumuşak Doku Romatizması ( Fibromiyalji ) Nedir


  Kişiye günlük yaşamında büyük sıkıntılar yaşatan Yumuşak Doku Romatizması'nın (Fibromiyalji), özellikle soğuk ve rutubetli havalarda belirtileri artıyor. Fibromiyalji, işyerindeki gergin ortam, telefonla konuşma ve araba kullanma gibi pek çok nedenden etkileniyor.  Özel Hayat Hastanesi'nden uzm. Dr. Ahmet Özkul, Türkiye nüfusunun yaklaşık yüzde 5'inde görülen fibromiyaljiye 20-50 yaş grubunda sıkça rastlandığını söyledi.


  Hastalığın nedeninin tam olarak açıklanamadığını, ancak belirtilere yol açan bozukluğun, merkezi sinir sisteminden kaynaklandığının düşünüldüğünü belirten Dr. Özkul, "Genetik faktörler oldukça önemlidir. Aile öyküsü olanlarda görülme sıklığı daha fazladır. İşyerindeki gerginlik etkiliyor. Psikolojik stres, hava değişimleri, soğuk hava veya rutubet hastalığı büyük ölçüde etkiler. Soğuğa karşı aşırı bir hassasiyet vardır. Çalışma ortamında iş arkadaşları veya amirlerle olan gerginliklerin de hastanın yakınmalarının artmasına yol açtığı gözlenmektedir. Belli bir pozisyonda uzun süreli çalışma, yazı yazma, araba kullanma, telefonla konuşma, eğilerek çalışma ve ağır kaldırma gibi nedenler de fibromiyalji belirtilerini şiddetlendirebilir." dedi.


  Fibromiyaljinin şekil bozucu ya da sakat bırakıcı bir hastalık olmadığını, tedavisinin ise uzun sürebileceğini vurgulayan Uzm. Dr. Ahmet Özkul, hastalığın ağrı kesici, antidepresan, kas gevşetici ve uyku düzenleyici ilaçlar kullanılarak tedavi edilebildiğini kaydetti.


  Özkul, "Uzman tarafından uygulanan tetik nokta enjeksiyonları fibromiyaljide oldukça etkilidir. Özellikle hastalığın şiddetlendiği dönemlerde postürün düzeltilmesi, tekrarlayıcı stres faktörlerini azaltmak, uykuyu değerlendirme ve düzenleme önemlidir. Egzersiz, hastalıkta en önemli tedavi ve korunma yöntemidir. Özellikle gevşeme egzersizleri, germe egzersizleri, kardiovasküler kondüsyon programı, yürüyüş, yüzme ve bisiklete binme yararlıdır. Fibromiyaljisi olanlar günlük işlerini mümkün olduğu kadar basit şekilde yapsınlar." diye konuştu.


  Fibromiyaljisi olanlarda görülen belirtiler şunları: "Ağrı, yorgunluk, sabah yataktan yorgun kalkma, uyku bozuklukları, uykuda dinlenememe, sSabah tutukluğu, konsantrasyon ve bellek bozukluğu, karın ağrısı, ishal, kabızlık, sık idrara gitme, göz ve ağız kuruluğu, el ve ayaklarda uyuşma ve aşırı terleme.

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Doku Sıvısı nedir?
 3. Doku Nedir Kısaca
 4. Su arıtımı nasıl yapılır? Sert ve yumuşak suyun özellikleri nedir?
 5. Doku nedir, doku hakkında kısa bilgi
 6. Destek Doku - Destek Dokunun Faydaları, Destek Doku Nedir - Destek Dokunun Faydaları-deste
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş