Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

teleskopu kim buldu vikipedi özet yazarmısınız Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın Teleskopu Kim Buldu Gelişmiş Teleskopu Kim Buldu Aynalı Teleskopu Kim Buldu İlk Teleskopu Kim
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 14      

 1. Kayıtsız Üye
  Sponsorlu Bağlantılar


  Teleskopu Kim Buldu Vikipedi

  Sponsorlu Bağlantılar
  teleskopu kim buldu vikipedi özet yazarmısınız

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Teleskopu Kim Buldu
 3. Gelişmiş Teleskopu Kim Buldu
 4. Aynalı Teleskopu Kim Buldu
 5. İlk Teleskopu Kim İcat Etti
 6. İlk Teleskopu Kim Buldu
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar
  Teleskobu Kim İcat Etti
  Teleskobu Kim Buldu
  Teleskop Ne Zaman İcat Edildi
  icatlar ve Buluşlar Teleskop  Teleskop astronomların kullandığı uzaydaki her türlü görüntüyü yakın bir şekilde göstermeye yarayan bir rasathane aracıdır.Telekop 1608 yılında Hollandalı bir gözlükçü olan Hans Lippershey tarafından icat edilmiştir.Gökyüzünde ilk gözlem yapılma tarihi ise Galileo Galilei isimli bir Hollandalı tarafından 1909 yılında gerçekleştirilmiştir.

  Aynaların ve merceklerin optik özellikleri İslam alimleri tarafından çok önceleri biliniyordu. Teleskopun ilk şeklinin tarifi Türk İslam alimi Ebü’l-Hasan (971-1029) tarafından yapılmıştır. Ebü’l-Hasan, teleskobu uçlarında mercekler (adeseler) bulunan bir boru şekliyle tarif etmiştir. Bu konuda İslam bilginlerinin sayısız çalışmaları olmuş ve astronomi ilmi çok gelişmiştir. Galilei’nin Avrupa’ya teleskopu tanıtmasıysa 1609 yıllarında olabildi.

  Teleskobun yapımında objektif, oküler ve bu mercekleri içinde barındıracak bir tüp sayesinde yapılmıştır.2 tür teleskop bulunmaktadır bunlar yansımalı teleskop ve kırılmalı teleskoptur.Yansımalı teleskop uzaydan gelen ışıkların aynaya çarpması ardından prizmadan geçmesiyle görüntü verir.Kırılmalı teleskop ise uzaydan gelen ışıkların mercekten direk geçerek görüntüyü aktarmasıdır.

  Teleskopların güçleri topladığı ışık miktarları ile ölçülmektedir.Teleskobun objektifi büyüdükçede aldığı ışık miktarı artmaktadır.Fakat çok ışık alması görüntünün çok büyük bir şekilde gösterileceği anlamını taşımamaktadır.Görüntünün büyümesi odak uzaklığının oküler odak uzaklığına bağlıdır.

  1983 NASA ve ESA’nın ortak çalışmasıyla uzun mesafeleri daha iyi görebilmek için Dünya’nın yörüngesine uzay teleskopları yerleştirilmiştir.Bu teleskoplar sayesinde yeryüzünden 500 km yukarısında gece ve gündüz gözlemler yapılabilmektedir.

  Uzaydaki bu teleskopların enerjisi ise Güneş enerjisini elektrik enerjisine çevirmesiyle sağlanmaktadır. 9. Aradığınız Bilgiyi Bulamadıysanız Üye Olmadan
  BURAYA Tıklayarak Sorunuzu Düzgün Bir Başlık ile Yazabilirsiniz.
 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş