Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

Höyük Nedir - Höyük Kelime Anlamı - Höyük Hakkında Eski insanlar , binlerce yıl önce Anadolu ve Trakya'da evler yapıp köyler kurmuşlar ve çeşitli sebeplerle
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 2      

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Höyük Nedir - Höyük Kelime Anlamı - Höyük Hakkında

  Sponsorlu Bağlantılar
  Höyük Nedir - Höyük Kelime Anlamı - Höyük Hakkında
  Eski insanlar, binlerce yıl önce Anadolu ve Trakya'da evler yapıp köyler kurmuşlar ve çeşitli sebeplerle (deprem, yangın, savaş) bunları yenilemek zorunda kalmışlar. bu köyler zamanla
  üst üste birikerek höyükleri meydana getirmiştir. Höyük içinde katmansal olarak birikmiş tepeciklerdir. Ne yazık ki atalarımızın nasıl yaşadığını anlamamızı sağlayan höyükler bugün çeşitli nedenlerle bilinçsizce tahrip edilmektedir.  Alişar Höyüğü

  Bazı Tahribat Türleri Örnekleri
  Tarım: Her türlü tarımsal faaliyet (ekim, tesviye, toprak çekme, teraslama, sulama kanalı vd.)

  Üyücek (İznik): İlk Tunç Çağı'na ait olan höyük, tarım etkinlikleri dolayısıyla batı eteği oldukça büyük, doğu eteği de kısmi bir şekilde kesilmiştir. Üzerinde zeytin ve şeftali ağaçları bulunmaktadır.
  Kaçak kazılar: Definecilik

  Söylemiş (Yenişehir): İlk Tunç Çağı´na ait höyükte tespit edilen tarım tahribatının yanısıra, defineci tahribatı da belgelenmiştir. Defineci çukuru, Söylemiş höyüğünün tam tepe noktasında bulunmuştur: Çapı 1.70 m, derinliği 6 m.
  Yol: Anayollar, tali yollar, köy yolları, traktör yolları, köprü vd.

  Menteşe (Bursa/Yenişehir): Neoloitik Çağ'a ait olan Menteşe Höyük, selimiye yolu tarafından kısmen kesilmiştir. Tepenin üstünde 1960'lı yıllarda ölçüm direği bulunmaktadır. Ayrıca TEK tarafından höyüğün üzerinden yüksek gerilim hattı geçirilmiştir. Yüksek gerilim hattı geçirilirken höyük üzerine dikilen demir direk nedeni ile kültür tabakaları önemli şekilde tahrip görmüştür.
  Yapılaşma: Ev, otel, benzinlik, tatil sitesi, park, baraj, fabrika, elektrik direği, doğalgaz hattı, antik yerleşme, çağdaş mezarlık vd.

  Çakırca (İznik): İlk Tunç Çağı. Batı yamacında durdurulmuş bir ev inşaatı bulunmaktadır. Ova seviyesine inen kuzey kenarından su kanalı ve yol geçirilmiştir.
  Maden/Ocak: Taş, kireç, kum ocağı vd.  Alacahöyük

  Kumocağı/Avarız: 7.000 yıllık Kalkolitik Çağ malzemesini barındıran bir höyük. Tüm kültür tabakası, derin bir kumocağı açılarak yok edilmiş. Neredeyse tamamı yok olmuş. (TAY Projesi; Marmara Dosyası)
  Doğal: Deprem, yangın, erozyon, toprak çöküntüsü, dere, nehir taşması vd.

  Yarım Höyük (Burdur/Tefenni): 7000 yıl öncesinde yerleşilmiş olan höyük doğal tahribatın en anlaşılabilir örneklerinden biri. Höyüğün güneyi dere taşkınlarından dolayı tamamen yok olmuş. Kesitten anlaşıldığı kadarıyla yerleşim birkaç kez taşkına uğramış.
  [IMG]http://www.***************/images.gif[/IMG]


  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Mağara Ve Höyük Yerleşmelerinden Perge'deki Gibi Kent Yerleşmelerine Geçişte Sizce Hangi F
 3. Kelime Nedir Sözlük Anlamı
 4. Talibanın kelime anlamı nedir
 5. ibriş nedir? kelime anlamı
 6. Akrostiş Kelime Anlamı Nedir
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş