Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

Bilgi Gümrük Kelimesinin Tanımı , Açıklaması , Terimsel Anlamı Nedir "Lehçe-i Osmaniye" adlı kitapta "Gümrük" kelimesi , Rumca'dan alınmış ve emtiaya ilişkin rüsumun idare mahallinin

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Bilgi Gümrük Kelimesinin Tanımı, Açıklaması, Terimsel Anlamı Nedir

  Sponsorlu Bağlantılar
  Bilgi Gümrük Kelimesinin Tanımı, Açıklaması, Terimsel Anlamı Nedir

  "Lehçe-i Osmaniye" adlı kitapta "Gümrük" kelimesi, Rumca'dan alınmış ve emtiaya ilişkin rüsumun idare mahallinin ismidir diye tanımlanmış ise de, "Gümrük" kelimesinin Rumca'dan alınma olmayıp, Latince'de ticaret manasına gelen "Commercium" kelimesinden alınmış olduğu anlaşılmaktadır. Zira, gümrük resminin ticaret eşyasından alınan bir vergi olduğu göz önüne alındığında, kelimenin manaya uygunluğu ortaya çıktığından, bu adlandırmanın esasen daha uygun bulunduğu açıktır.

  Fransızlar "Gümrük"e "Douane" derler. İtalyanca "Dogana" kelimesinden alınmıştır ki, Venedik ve Cenova Cumhuriyetinin Birinci Hakimi'nin unvanı olan "Doge" adına, hazineye gelir temin etmek için, Venedik'te uygulamaya konulan verginin ismi olmuştur. Venedikliler Ortaçağ'da ticarette büyük gelişme kaydettikleri zaman, bu rüsum uygulamaya konulmuş ve giderekten "Gümrük" kelimesi, hem idarenin ismi (ism-i mekan) ve hem de verginin ismi (ism-i fiil) olarak kullanılmaya başlanılmıştır.

  Zamanının ünlü yazarlarından Veyh'in sözlerine göre "Douane" kelimesi, gerek Farisi ve gerekse Arabi "Divan" kelimesinin aynısı olup, Ortaçağ'da Arap gümrüklerine gelen ticari emtiaya ilişkin rüsumun alınmasına memur edilen görevlilerin tamamı anlamına gelen ve "Divan" şeklinde adlandırılan bu ibarenin, o zamanki Latince'ye "Dogan"a şeklinde geçtiği ve oradan da Fransızca'ya "Douane" şeklinde geçerek, dillere yerleşmiş bulunduğu anlaşılmaktadır. ( Süleyman Sudi/Mehmet Ali Ünal (Osmanlı Vergi Düzeni/Defter-i Muktesid))

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Uyuşturucu Madde Nedir, Tanımı, Anlamı, Açıklaması
 3. Morfin Nedir, Tanımı, Anlamı, Açıklaması
 4. Verem Hastalığı Nedir, Tanımı, Anlamı, Açıklaması Bilgi
 5. Felsefi Bilgi, Tanımı, Açıklaması, Özellikleri
 6. Gazi, Gazilik, Tanımı, Anlamı, Açıklaması
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş