Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

Geri Dönüşüm Nedir Geri dönüşüm terim olarak kullanılan atıkların yeniden kazanılması anlamına geliyor. Bu ise bizim toplumumuzda sadece anlam olarak kalıyor. Oysa ki ekonomideki yeri
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 1      

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Bilgi Geri Dönüşüm Nedir

  Sponsorlu Bağlantılar
  Geri Dönüşüm Nedir

  Geri dönüşüm terim olarak kullanılan atıkların yeniden kazanılması anlamına geliyor. Bu ise bizim toplumumuzda sadece anlam olarak kalıyor. Oysa ki ekonomideki yeri büyük olan maddelerin bir kısmı geri dönüşüm ile geri kazandırılabiliyor.

  Bu yazımı hiç bir kaynaktan yararlanmadığım için sayısal olarak örneklerle doldurmayacağım fakat gözlemlerime dayanarak bazı sayısal veriler ortaya koyabilirim.

  En büyük geri dönüşüm atık pet şişeler ve kâğıt ürünlerinde yaşanıyor. Sizden düşünmenizi istiyorum. Bakkaldan günde kaç pet şişe su alıyorsunuz? İki günde bir aldığınızı düşünsek ( Ortalama kişi başına. Her gün 3-4 şişe içenler var. ) günde 30 milyondan fazla pet şişe eder. Bunun geri dönüşümüyle kazanılan ekonomik değeri eminim kestirebiliyorsunuzdur.

  Ofislerimizde en çok kullanılan maddelerden birisi kâğıt. Ne yazık ki bunlar direk olarak çöpe atılıyorlar çoğu yerde. Staja başladığım şirkette biz arka yüzü boş olanları tekrar kullanmaya, israf etmemeye gayret ediyoruz ki haftada 1000 sayfa çıktı alınıyor neredeyse. Bu sadece 4 kişilik bir ofiste harcanılan miktar. Bunun taş çatlasa yarısı evrak olarak saklanıyor. Diğer kısımları müsvedde olarak kullanılıyor. Oysa ki bu kâğıtlar geri dönüşümle defalarca kullanılabilir.

  Bunları geri dönüşüme kazandırabileceğimiz pek fazla imkanımız yok şuanda. Bazı okullar ve merkezlerde geri dönüşüm amaçlı bir takım hareketlenmeler mevcut. Bitirdiğim lisede kâğıt atıklar bir kutuda biriktiriliyor ve belediyece sanırım toplanıyordu fakat bu her okulda yaygın değil maalesef.

  Geri dönüşüm konusunda halkımızın duyarlılığı ve belediyelerimizin yardımıyla çok iyi bir kâr yapabiliriz. Zira hem petrol hem de ağaç bakımından büyük miktarlarda tasarruflar yapılabilir. Sokakta kâğıt, kola şişesi, karton , su şişesi gibi maddeler toplayan insanlara bir çok kişi kötü gözle bakmasa da iyi gözle de bakıyor sayılmaz fakat ben tebrik ediyorum onları ki ülkemizin geri dönüşümünün çok büyük bir miktarını onlar sağlıyorlar. Bundan 4-5 yıl önce izlediğim bir televizyon programında Japonya halkının pet şişeleri ayaklarıyla ezmek suretiyle küçülterek ( O yanlarındaki dalgalar kolayca preslenerek kapağı kapatıldıktan sonra küçük boyutta kalmasını sağlıyor. ) sokaklarındaki geri dönüşüm kasalarına bıraktığını gördüm.

  Ben bu amaç için otogarda otobüsten çıkan kola şişeleri ve plastik bardakları ayrı bir poşete koyarak oradan onları toplayan insanların almasını sağlıyordum. Zararın neresinden dönersek kârdır diyordum. Şuanda ise ofiste kâğıtların en verimli şekilde kullanılması için çabalıyorum.

  Sizden ricam şu ki; geri dönüşüm konusunda biraz daha hassa olmanız. Hatta bunu okuyan blogcu veya forumcu arkadaşlarımın bu konuya değinmesi.

  Öğrenci arkadaşlardan gelen istekler doğrultusunda Geri Dönüşüm ile alakalı olarak ek bilgiler de vermek istiyorum.

  Bazı maddelere ait geri dönüşüm sembol ve kodları aşağıda verilmiştir. Bu semboller uluslararası olarak kullanılır.

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Geri Dönüşüm Nedir Kısa
 3. Geri Dönüşüm Nedir Faydaları Nelerdir
 4. Geri dönüşüm afişleri
 5. Geri dönüşüm nedir
 6. Paylaş Facebook Twitter Google


 7. Sponsorlu Bağlantılar

 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş