Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

NAMAZ DA 7 YAŞIN ÖNEMİ Yedi yaşına giren ve okula başlayan bir yavrunun o zaman d uydu ğu sevinç ve kıvancı bir düşünün! Eve bayram

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Namazda 7 Yaşın önemi

  Sponsorlu Bağlantılar
  NAMAZDA 7 YAŞIN ÖNEMİ

  Yedi yaşına giren ve okula başlayan bir yavrunun o zaman duyduğu sevinç ve kıvancı bir düşünün! Eve bayram havası gelir, anne baba heyecanlanır. Sokakta önlükle çocuğu gören tanıdıklar durur:

  — Ooo! Maşallah, demek büyüdün, kocaman adam oldun da okula da başladın ha! İyi, iyi, tebrik ederim, haydi çok çalış da büyük adam ol inşallah… Derler; onunda koltukları kabarır, içi şenlenir.

  Ne ilginç rastlantı, değil mi? Zat-ı Şerifine binlerce saygı ve sevgi, salât-ü selam olsun, sevgili Peygamberimiz Hz Muhamed’i Mustafa’da buyuruyor ki:

  — Çocuklarınız yedi yaşına gelince, onlara namaz kılmalarını emredin.

  Demek ki yedi yaş gerçekten önemli bir yaş imiş, bir dönem başı, bir dönüm noktasıymış, büyük sayılmaları imiş. Öyle olmasaydı, çok ciddi ve yüce olan huzur-ı ilahiye çıkma izni ve şerefi, hiç onlara da verilir miydi?

  Aman yanlış anlaşılmasın! Biz, yedi yaştan önce namaz kılınmaz, demek istemiyoruz. Elbette bazı zeki ve akıllı çocuklar daha çabuk olgunlaşır da yedi yaşına gelmeden namaz kılmaya alışırlar; binlerce aferin onlara. Tıpkı bazı süper zekâların daha okula gitmeden okuma yazmayı ve bazı olağanüstü hünerleri öğreniverdikleri gibi.

  Ama yediyi, sekizi, dokuzu geçip de ona geldiği halde bir çocuk hala namaza devam edemiyor, kılamıyorsa ne olur?

  —Tabi ki çok fena ve ayıp olur. Böyle bir durum çok vahimdir.

  Böyle bir çocuk cezayı hak etmiştir. Bu hiçbir Müslüman çocuğa yakışmaz. Hem ana ve babası da Allah katında suçlu ve sorumlu duruma düşerler...

  Bu sebepten sanırım anne ve babalar, çocuklarınız ilkokula başlar başlamaz işi ciddi tutun. Hatta onlara daha okul çağına gelmeden evde namazın vakitlerini, rekâtlarını, sure ve dualarını öğretmiş olmanız gerekir.

  Onlara namazı mutlaka sevdirmelisiniz; güzel takkelerle, oyalı başörtülerle, cicili bicili tespihlerle, yeri geldikçe hediye ve ödüller vererek, onların gönüllerini almalı, iyi arkadaşlarını örnek göstermelisiniz. Namazı severek kılma ihtiyatını 7–10 yaşları arasında onlara muhakkak kazandırın. Sonra çok zorluk çeker, çok pişman olursunuz.

  Sevgili çocuklar! Siz de anne babalarınızı Allah katında suçlu ve cezalı duruma düşürmeyin. Namazı muntazam kılın da melekler gibi sevgili ve değerli olun, içiniz dışınız nurlasın. Eviniz feyizlensin, bereketlensin; tahsiliniz de hayırlı uğurlu olsun!

  Hiç unutmayın ki:

  Namaz dinin direğidir, kim namazı kılarsa dinini ayakta tutmuş olur, kim namazı kılmazsa, dinini yıkmış, yerle bir etmiş olur.


  Prof.Dr. Mahmud Es'ad Coşan


  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Yaşın yanında kuruda yanar atasözünün anlamı
 3. Normal erginlik hangi yaşın doldurulmasıyla başlar
 4. Namazda cem nasıl kılınır, namazda cem nasıl yapılır
 5. Namazda esnemek, hapşurmak, Namazda Esnemenin Hükmü Nedir
 6. İnsanoğlu, Kişisel Gelişim, Her Yaşın Ayrı Güzelligi Vardır, Her Yaşta İnsan Farklıdır
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş