Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

Aile ve Namaz Ailene (ve ümmete) namaz kılmayı emret ve sen de ona sabırla devam et. Biz senden rızık istemiyoruz; (aksine) biz sana rızık veriyoruz.

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Aile ve Namaz

  Sponsorlu Bağlantılar
  Aile ve Namaz


  Ailene (ve ümmete) namaz kılmayı emret ve sen de ona sabırla devam et. Biz senden rızık istemiyoruz; (aksine) biz sana rızık veriyoruz. (Güzel) âkıbet, takvâ sahiplerinin (Allah’ın emrine uygun yaşayanların/karşı gelmekten sakınanların)dır. Taha Suresi,132

  Ey iman edenler! (Ailede beraberce İslâm’a uygun yaşayın da böylece) kendinizi ve çoluk çocuğunuzu, yakıtı insanlar ve (yanıcı) taşlar olan ateşten koruyun. Onun üzerinde (görevli) iri yapılı, haşin tabiatlı, Allah’ın kendilerine emrettiği şeylere baş kaldırmayan ve emredildikleri şeyleri yapan (on dokuz zebânî) melekler vardır. Tahrim Suresi,6

  “İnsanlığın ilk kurduğu kurum ailedir. Aile insan toplumunun çekirdeğini oluşturmaktadır. Bir toplumun aile kurumu ne kadar sağlam ve sağlıklı olursa, onun teşkil edeceği toplum yapısı ve devlet de o kadar sağlam ve sağlıklı olur. Cemiyetin çekirdeği, en küçük birimi ve toplumun en temel sosyal ünitesi sayılan aile, anne- baba ve çocuklardan oluşmaktadır. Anne-baba, çocuklarını maddi ve manevi yönden terbiye etmekle görevlidir. Çocukları, zihinsel ve bedensel yönden eğitirken, duygu ve düşüncelerini de eğitmek, çocuğun maddi gelişimini düşünürken, manevi hayatını da ihmal etmemek anne-babanın üzerinde duracağı çok önemli ve hassas bir konudur.”
  Çocuklarımız bize Allah’ın birer emanetidir. Onları bir emanet gibi görür ve sahibine bize teslim ettiği gibi tertemiz teslim etme bilincinde olursak onlara bakışımız farklı olacaktır. Çocukları büyütmek için gösterdiğimiz gayreti yetiştirmek için de göstermeliyiz. Arada ne fark var denecek olursa onu da bu konuda oldukça güzel çalışmaları olan değerli dostum Ahmet Maraşlı’dan okuyalım:
  “İnsanlar arasında bazen birilerinden bahsederken, “Üç çocuk büyüttü”, “Dört çocuk büyüttü”, “Beş çocuk okuttu” gibi sözler söylerler. Oysa “büyütme”nin ve “okutma”nın değil, asıl “yetiştirme”nin altının çizilmesi gerekmez mi? “Üç çocuk büyüttü”, “Beş çocuk okuttu” ama acaba kaç çocuk yetiştirdi?
  “Büyütmek” ve “yetiştirmek”. Farkı gündemde bile olmayan iki kelime. İkisi arasında ufuk farkı var, açı farkı var, adım farkı var, yaklaşım farkı var, özellikle sonuç itibariyle adam farkı var. Bu iki kelimenin farkını düşünmek bile insanı farklı davranışlara götürüyor.”
  “Bu ayırımın farkına varmak, büyütmek ve yetiştirmeyi birbirinden kesin çizgilerle ayırmak ve bir ayna gibi, “yetiştirme”nin karşısına geçip kendimizi sık sık sorgulamak gerekiyor.”
  Yukarıdaki ayetler ışığında düşündüğümüzde görevimizin ne denli önemli olduğunu anlarız. Rabbimiz Sevgili Peygamberimize ve onun şahsında onu izleyen bütün müminlere, ailesine, himayesinde bulunanlara namazı hayatlarının ayrılmaz parçası kılmalarını emrediyor. Bu ayet nazil olduğunda Efendimiz sav günlerce aile fertlerini namaz konusunda uyarmıştır. Hatta evli olmasına rağmen Hz Fatıma’ya da aynı telkini yapmıştır. Yaklaşık olarak altı ay kadar bu devam etmiştir.
  Bugünün aile reisleri olarak bizlere bu ayet nazil oldu mu? Uygulamasını ne kadar gerçekleştirebiliyoruz? O’nun sav izlediği yolu izleyebiliyor muyuz? Bu konuda dikkat edilmesi gereken bazı genel kuralları burada zikretmekte fayda olacaktır. Daha sonra da Öğrencilerin namazlarını niçin kılamadıklarını gözler önüne sermeye çalışacağım. Niçin kılmadıklarını bilirsek çare ararız.
  Çocuklarımıza ibadet alışkanlığı ve özellikle de namaz bilinci kazandırmak için öncelikle bizim kendimizi gözden geçirmemiz gerekiyor. Namaz bizim gündemimizin neresinde? Ona ne kadar dikkat ediyoruz? Yaşamımızın vazgeçilmez bir ihtiyacı olarak mı görüyoruz, yoksa üzerimizde zorunlu olarak taşıdığımız bir yük gibi mi? Yaşamadığımızı yaşatamayız. Günümüzü namaza göre planlamalıyız. Namazların aralarına işlerimizi dağıtmalıyız. Böyle bir yaşantımız olursa bizi izleyen çocuklarımızın bilinçaltına namaz vazgeçilmez olarak kazınacaktır.

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Aile İçindeki Yardımlaşmanın Aile İçi İlişkileri Nasıl Etkilediğini Aile Büyüklerinizden Ö
 3. Kötülüklerden alıkoymayan namaz geçerli değil midir? Namaz sizi kötülüklerden alıkoymuyors
 4. Erkeğin gördüğü yerde kadının namaz kılması, Kadın nerde namaz kılmalı
 5. Mümin ve Namaz, Mumin ve Namaz İle İlgili Hutbe - İstabul Müftülüğü
 6. Namaz Kılarken diğer vaktin ezanı okunursa namaz bozulur mu?
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş