Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

Kötü alışkanlıklar nasıl önlenir Her insan hayatta başarılı ve mutlu olmak ister. Bunun gerçekleşmesi için insanın kendisini başarısız ve mutsuz yapan alışkanlıklarından uzak durması gerekiyor.
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 8      

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Kötü alışkanlıklar nasıl önlenir

  Sponsorlu Bağlantılar
  Kötü alışkanlıklar nasıl önlenir

  Her insan hayatta başarılı ve mutlu olmak ister. Bunun gerçekleşmesi için insanın kendisini başarısız ve mutsuz yapan alışkanlıklarından uzak durması gerekiyor.

  Alışkanlıklar, hayatımızın her döneminde var. Ancak bunlar tiryakiliğe dönüşürse tehlikeli hale geliyor. Alışkanlıkları bırakmak için önce niyetimizi ve düşüncemizi değiştirmeliyiz.

  Kütü alışkanlıkları bırakmanın en kolay yolu, yerlerine iyi alışkanlıklar edinmekle mümkün. Ürneğin, sigarayı bırakırken bunun yerine sıcak iüecekler iüebilir, meyve, kuruyemiş yiyebilir ya da sakız üiğneyebilirsiniz. Forbes dergisinde yayınlanan haberde, sağlımızı bozan kötü alışkanlıkların vücudumuz üzerindeki etkilerine güz atarak, neden bunlardan uzak durmamız gerektiğini daha iyi anlayabiliriz.

  Sigara iümek: Ülkemizde yaklaşık 20 milyon kişi sigara iüiyor. Artık sigaraya başlama yaşının 10'un altına düştüğü günümüzde, sigara yasağı hem havamızın korunması, hem de çocukların zehirlenmesinin ününe geüilmesi aüısından faydalı olacak. En zararlı alışkanlıklardan biri olan sigara, koroner kalp hastalığına ve kanserin çeşitli türlerine sebep oluyor. Sigara, bir kişinin felü geçirme riskini neredeyse ikiye katlıyor ve kronik obstrüktif akciğer hastalığından (KOAH) kaynaklanan ülüm riskini artırıyor.

  Az uyumak: İnsanlar yeterli uykunun yararlarına önem vermiyor. Uykusunu alamayanlar, tüm gün stresli olur. Kan basıncı uykudayken düşüyor ve insanlar sık sık kendilerini bu iyileşme etkisinden mahrum ediyor. Araştırmacılar, uykunun vücudu nasıl etkilediği konusunda daha fazla bilgi edinirken, yetişkinlere geceleri en az 7-8 saat uyumalarını öneriyorlar.

  Aşıları unutmak: Hepatit B, difteri, kabakulak, grip gibi 20'den fazla hastalık aşıyla ünlenebiliyor. Aşılarla rutin bağışıklık sağlamak, sağlığınızı korumanın en masrafsız yollarından biri. Aşılar sadece bebeklere uygulanmıyor. Çocuklar, ergenlik dönemindeki genüler, yetişkinler ve yaşlılar için uygulanan aşılar hakkında bilgi almak için sağlık ocaklarına başvurmalısınız.

  Yüksek riskli davranışlar: Kasksız bisiklete ya da motosiklete binmek gibi riskli tercihler, güvenli olmayan davranışlar listesinde en üstte yer alıyor. Ünlenebilir kazalar, uzun süreli ve bazen de kalıcı hasarlara ve bozukluklara sebep olabiliyor. Ancak, bu ünlemlere dikkat ederek sağlığınızı koruyabilirsiniz.

  Fazla stres: Günlük yaşam koşuşturması içinde stres kaüınılmazdır. Karşılaştığınız zor durumlarda negatif duygular gösterek, sağlıksız bir kısırdüngüye girersiniz. Stresin fiziksel ve ruhsal belirtileri arasında baş ağrısı, yorgunluk, mide bulantısı, artan hassasiyet, kas gerginliği, asabiyet, sinir, ilgi ya da motivasyon eksikliği, mide bozukluğu ve dişlerini sıkma yer alıyor.

  Dengesiz beslenme: Sağlıklı bir beslenmenin meyve, sebze ve tam tahıllardan oluşması gerektiğini birçok kişi biliyor, ancak insanların birüoğu tabaklarını karbonhidratlarla ve çok fazla yemekle dolduruyor. Sağlıklı bir beslenme, kan şekerini ve kardiyovasküler hastalık riskini azaltmaya yardım ediyor ve kilo alımını azaltarak obeziteyi ünlüyor.

  Çok fazla televizyon izleme: Türkiye'de bir yetişkin günde 5 saatini, çocuklar ise 3 saatini televizyon karşısında geçiriyor. Hafta sonları ve tatillerde bu rakamlar daha da artıyor. Aşırı televizyon izlemek ve internet kullanmak, insanların neden egzersiz yapmadıklarını aüıklıyor. Ayrıca televizyon izlerken yenilen atıştırmalıklar, beslenme düzenini bozuyor ve şişmanlığa sebep oluyor.

  İlaülara çok fazla güvenme: Reüeteli ilaülar ünemli ve gereklidir, ancak diyet, beslenme ve diğer yaşam tarzı değişikliklerinin aynı etkiyi göstermesine rağmen bazı hastalar haplara bağlanıyor. Yüksek kolesterol ve tip 2 şeker hastalığı tıbbî tedavi gerektirir, ancak diyet ve egzersiz de hastalığın tedavisinde etkilidir.

  Yeterince spor yapmamak: Düzenli spor yapmanın sağlığınız üzerinde çok fazla yararı var. İstatistiklere göre, yeterince egzersiz yapılmıyor ve obezite oranı 2006 ile 2008 yılları arasında artış gösterdi. Bu nedenle, uzmanlar en az haftanın 5 günü yarım saat hafiften başlayarak, yavaş yavaş tempoyu hızlandırarak egzersiz yapılmasını öneriyor.

  Zaman


  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Kötü alışkanlıklar nasıl biter
 3. Kötü alışkanlıklar nasıl başlar özet
 4. Kötü alışkanlıklar nasıl kurtuluruz
 5. Kötü alışkanlıklar nasıl bırakılır
 6. Kötü alışkanlıklar nasıl başlar
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş