Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

Görme Keskinliği Ölçümü - Görme Keskinliği Testi Uzak Görme Ölçümü Genelde hastanın tam karşısına 6 metre uzağa yerleştirilmiş 10 kademeli ve kültür seviyesine göre şekiller
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 1      

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Görme Keskinliği Ölçümü - Görme Keskinliği Testi

  Sponsorlu Bağlantılar




  Görme Keskinliği Ölçümü - Görme Keskinliği Testi
  Uzak Görme Ölçümü

  Genelde hastanın tam karşısına 6 metre uzağa yerleştirilmiş 10 kademeli ve kültür seviyesine göre şekiller veya harfler dizisinde oluşmuş eşel'lerdir (görme eşeli):

  En kullanışlısı Snellen eşelidir.
  Hastaya gözlük deneme çerçevesi takılarak ve önce sol göz örtülerek sağ göz ile en üstteki en büyük harfi okuyor ise (1/10 veya 0,1) diziler gittikçe ufaltılarak 2/10 veya en alt sıradakini okuyor ise 10/10 veya tam ile ifade edilerek kaydedilir.

  eğer hasta 10/10 veya tam okuyamıyor ise uygun gözlük deneme camı (daha önce skiaskopik veya otorefraktometre ile saptanan değerdeki) takılarak okuması sağlanır.

  Eşeldeki en büyük harfi veya şekli göremiyor ise parmak saydırılır. Örneği 3 metreden görüyor ise "3 m.p.s". diye not edilir. El sallama hareketini farkediyor ise 1 m el hareketi, bunu da fark etmiyor ise
  göze tutulan ışık kaynağını algılıyor ise persepsiyon + (P+) Işığın yönünü dört kadranda algılıyor ise projeksiyon + ((P + P+++ +) işaretlenir.

  Hasta ışığı da farketmiyor ise görme yoktur (absolü) Bugünkü olanaklarla görme esefleri uzaktan kontrol edilebilir, projeksiyon tipi eşeller
  şeklinde doktorların hizmetine sunularak işlem kolaylaştırılmış ve hızlandırılmıştır.


  Yakın Görme Ölçümü

  Bunun için küçükten büyüğe dizilmiş ve 10 kademeden oluşan yakın okuma eşelleri kullanılmaktadır. Özellikle 40 yaşından sonra ortaya çıkan yakın okuma güçlüğü dediğimiz prespiyopi tanı ve düzeltilmesinde kullanılır. En kullanışlısı Jaeger tipi okuma eşelleridir Bu tip eşeller 35 cm'den tutularak en üstteki Jl puntalarını okuması istenir ve hastanın yaşına göre klasik değerlerdeki cam gözlük çerçevesine eklenir ve okuması istenir


  Renk Testi - Renk Körlüğü Testi

  Bu doğumsal olarak renk körlük tipini veya sonradan bir takım hastalıklar (retrobuller nevrit gibi) veya ilaçların etkisini araştırmada ve sağlık kurul raporlarında kullanılır (sürücü ehliyeti). En meşhuru ve en pratiği Ishiahara renk test kitabı'dır

  Burada renkli noktalardan oluşan rakamlar veya şekiller hastaya okutularak değerlendirilir ve renk algılaması saptanır.


  Tonometri - Tonometre

  Göziçi basıncının ölçümüne denir. Normal göziçi basıncı 10-22 mmHg'dir. Bunun için tonometre denen aletler kullanılır. İki ana tip vardır:

  1. Dijital tonometri
  2. Aletle

  A) Gözün korneasına temas ederek ölçüm yapanlar: Göze lokal anestezik damlatıldıktan sonra Hasta sırtüstü yatarak korneaya uygulanan çökertici (En meşhuru Schıotz)

  Biyomikroskopa takılan ve oturur durumda ölçen düzleştirici (En meşhuru Goldman aplanasyon tonometrisi)

  B) Göze temas etmeden ölçüm yapanlar havalı tonometre
  Havalı tonometreler göze lokal anestezik damlatılmasına gerek olmadan ve göze temas etmeden ölçüm yapar. Hastanın ürkmemesi, bulaşıcı göz hastalığı (konjonktivit gibi) aktarmaması gibi üstünlüklere sahiptir .

  Tüm bu tonometreler arasında en hassası aplanasyon tonometresi olması nedeniyle özellikle glokomlu hastalarının tanı ve takibinde kullanılmaktadır.
  Tüm yukarıdaki yöntemlerle yapılan muayene bitmiş ve tanıya varılmıştır. Uygun ilaç reçetesi ve gerekiyor ise gözlük reçetesi düzenlenerek işlem bitirilir. Tanı konamıyor ise daha derin muayene için uygun bir klinikte III. basamak muayene yapılmalıdır.

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Çift Görme Neden Olur Çift Görme Nedenleri Nelerdir Çift Görme Sebepleri
 3. Gebelikte adet görme
 4. GÖrme Engelİnİn Nedenlerİ Ve GÖrme Engellİlerİn Özellİklerİ
 5. Görme engellillere göz çipi
 6. Görme engelli
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş